Devlet destekli ev kredisi alımı, konut birikim hesabı açılışı yapılması şartı ve hesap açılışından 3 yıl sonra kredi alımı için başvuru sağlanması koşulları üzerinden sağlanır. Devlet destekli konut kredisi alımı sırasında birikim hesabı kapsamında en düşük 15 bin TL devlet yardımı hibe koşullar kapsamında sunulur. Hibe rakamın dışında sunulan maksimum 100 bin TL değerli kredi tutarı için % 0,93 oranında düşük faiz devlet desteği kapsamında sunulur. Bu destek ile aylık 1.300 TL düşük ödeme planı taksitleri yansıtılır.

Devlet Destekli Konut Kredisi İçin Şartlar Nelerdir?

Devlet destekli konur kredisi koşulları:

 • İlk kez ev ediniyor olmak,
 • Konut birikim hesabı açtırmış olmak,
 • Hesabı konut kredisi başvurusunda 3 yıl önce açtırmış olmak,
 • 18 yaşının üstünde olmak ve TC vatandaşı olmak,
 • Yasal takipte yer alan kredi borcuna sahip olmamak,
 • Sicilin temiz olması,
 • Gelire sahip olmak,

Bu şartları sağlayanlar devlet destekli konut kredisi için başvuru gerçekleştirme hakkına sahiptirler.

Devlet Destekli Konut Kredisi Nereden Alınır?

Devlet yardımlı ev kredisi alım yeri, Vakıfbank olarak belirlenmiştir. Devlet destekli konut kredisi başvuru yapacaklar, ilk olarak Vakıfbank aracılığı ile konut birikim hesabı açılışı yaparlar. Bu birikim hesabında 3 yıl süre ile maddi birikim sağlandıktan sonra, Vakıfbank devlet destekli konut kredisi için başvurular yapılır.

Devlet Destekli Konut Kredisi İçin Konut Birikim Hesabı

Devlet yardımlı konut kredisinin ev birikim hesabı açılışı için izlenen adımlar şöyledir:

 • Birey, kendine en yakın konumda yer alan Vakıfbank şubesine ziyaret sağlar.
 • Gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Gişe görevli çalışanına nüfus cüzdanı iletilerek, devlet destekli kredilerden yararlanmak için konut birikim hesabı açılmak istendiği belirtilir.
 • Talep üzerine çalışanca iletilen ‘’ konut birikim hesabı açılış dilekçesi formu’’ kişi tarafından doldurulup imzalanır.
 • Hesap açılışına ilişkin hesap cüzdanı teslim alınır.

Bu adımlar ile devlet destekli konut kredisi başvurusu için gerekli olan konut birikim hesabının açılışı tamamlanır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Ne Kadar Alınır?

Devlet destekli ev kredisi tutarı, 150. 000 TL olarak belirlenmiştir. Maksimum 150 bin TL olarak talep edilen devlet destekli konut kredisi için minimum 15 bin TL değerinde geri ödemesiz devlet katkısı edinilir.

Vakıfbank’tan konut birikim hesabı açtıran ve 3 yıl birikimin ardından Vakıfbank devlet destekli konut kredisi çeşidine alım için başvuru yapanlar, hesaplarında biriktirdikleri maddi değerin % 20’si kadar tutarı hibe kapsamında edinirler. 100 bin TL devlet destekli konut kredisi alımı sağlayan bir birey, konut birikim hesabı ile 50 bin TL biriktirmiş ise 10 bin TL devlet hibesinden yararlanarak, toplamda 110 bin TL kredi kullanır. 100 bin TL değeri aylık taksitler halinde ödenirken, alınan 10 bin TL destek için ödeme talep edilmez.

Diğer yandan, devlet destekli Vakıfbank kredi alımlarında hibe rakamın dışında kalan maksimum 100 bin TL değerli kredi tutarı için % 0,93 oranında düşük faiz devlet desteği kapsamında sunulur. Bu destek ile aylık 1.300 TL düşük ödeme planı taksitleri yansıtılır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli konut kredisi müracaatı için izlenen adımlar şöyledir:

 • Kişi kendisine en yakın Vakıfbank şubesine ziyaret gerçekleştirir.
 • Kredi müşteri temsilcileri ile görüşmek amaçlı sıra alınıp, sıranın gelmesi ile nüfus cüzdanı, konut birikim hesabı cüzdanı, isme kayıtlı su, elektrik veya telefon faturası, gelir belgesi evrakları, müşteri temsilcilerine iletilir.
 • Devlet destekli konut kredisinden yararlanılmak istendiği aktarılır.
 • Müşteri temsilcisinin ilettiği ‘’ Vakıfbank devlet destekli konut kredi başvuru talep formu’’ doldurulup, imzalanır.

Vakıfbank devlet destekli konut kredisi için burayı incelemelisiniz. https://www.vakifbank.com.tr/konut-hesabi.aspx?pageID=1369

Bu adımlar ile devlet destekli konut kredisi için başvuru tamamlanır. Başvurunun onay alması halinde form üzerine yazılan cep telefonu numarası Vakıfbank tarafından aranıp, onay verildiği bilgisi iletilir. Onay alanlar başvuru yaptıkları şubeye giderek Maksimum 100 bin TL kredi tutarını ve minimum 15 bin TL hibe destek tutarını teslim alırlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: