Açık Arttırma Nedir?

“Açık arttırma nedir?” sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.  Açık arttırma, bir ürünün belli bir başlangıç fiyatı belirlenerek satışa çıkarılmasıdır. Açık arttırmada normal satıştan farklı olarak, ürünün mümkün olan en yüksek bedele satılması amaçlanmaktadır. ‘Müzayede’ olarak da anılan bu satış sistemi ile ürün değerinden çok daha yüksek bir fiyata satılabilmekte ancak bazı durumlarda zararına satış da gerçekleşebilmektedir. Açık arttırmanın başarılı olması açık arttırmaya çıkarılan ürüne duyulan ilgi ve alaka ile doğru orantılıdır.

Müzayede genel olarak belli bir yerde ve tarihte gerçekleştirilir ve tarih önceden ilan edilir. Belli bir zaman içerisinde gerçekleştiğinden dolayı kısa süre içerisinde açık arttırma gerçekleştirilmekte ve satışa konu olan ürünün satışı yapılmaktadır. Açık arttırmaya katılan kişiler teklif vermekte özgürdür ancak verilen teklif bedeli ödenmeden ürünün satış işlemi gerçekleşmemektedir. Bu nedenle maddi açıdan ödeyemeyeceğiniz bir bedeli teklif ederseniz ürünü satın alamazsınız.

Açık Arttırma Nasıl Yapılır?

Açık arttırma nedir biliyor musunuz; bir ürünün en yüksek bedelle satılmasının amaçlandığı bir satış sistemidir. Tek satıcının olduğu müzayedenin tarihi ve yapılacağı yer önceden belirlenmekte ve ilan edilmektedir. Açık arttırmaya katılmak isteyen kişiler sunulacak olan ürünleri kataloglar aracılığı ile inceleyebilir. Böylece bilinçsizce yapılacak olan alışverişlerin de önüne geçilmiş olur.

Acık arttırmada yer alacak olan ürünlerin özellikleri ve değerleri daha önceden görüleceğinden müzayedede sunulacak olan tekliflerin buna göre şekillenmesi sağlanır. Açık arttırmaya katılacak olan kişinin ürünün değerini bilmeden teklif vermesinin de bu sistemle önüne geçilir.

Açık Arttırma Avantajları

Açık arttırma alışılagelmiş satış sistemlerinden farklıdır. Müzayedeye katılan kişiler arasında bir yarış olabilir ve insanlar ürünü almak ve diğer alıcılara üstünlük sağlamak adına bir ürüne değerinden çok daha yüksek bir bedel ödeyebilir. Bu da açık arttırma sisteminin farklılığı olarak ön plana çıkmaktadır.

Müzayedeye katılan kişiler açık arttırmada yer alan ürüne başlangıç fiyatından daha yüksek bir teklif sunabilir. Eğer bir ürün için daha yüksek bir fiyat sunulmazsa en yüksek fiyatı teklif eden kişi ürünü almaya hak kazanır. Ancak fiyat yükseldikçe açık arttırma da devam eder ve fiyat artışı yapıldıkça ürünün fiyatı da doğru orantılı olarak yükselir.

Açık arttırma düzenleyen firmalar katılımcılardan belli bir miktarda katılım ücreti talep edebilmektedir. Açık arttırmaya katılmak için bulunduğunuz yerdeki müzayede kurumları ile iletişime geçebilir ve dilerseniz istediğiniz müzayedeye katılabilirsiniz.