Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı nasıl açılır, altın hesabı nedir? sorularının cevabı bu yazımızda. Günlük yaşamda insanlar ileride daha rahat bir hayat sürmek için ve acil bir ihtiyaç olduğu zaman karşılamak için birikim yaparlar. Eğer biriktirdikleri paraları daha fazla artırmak isterler ise de çeşitli yatırımlar ile bunu gerçekleştirebilirler. Bu yatırımlardan en çok tercih edileni altındır. Zaten altın değerli olduğundan yatırım yapmak için çok mantıklıdır. Bu yatırım sayesinde birikimlerinizi daha da arttırabilirsiniz. Bu yatırım ile ilgili bankalar müşterilerine yardımcı olmaktadır. Altın hesabı adı altında biriktirdikleri parayı altına dönüştürülür ve altının değeri arttıkça paranız da artmış olur.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı yapılan birikimin altın cinsine dönüştürülerek bankada tutulmasıdır. Böylelikle altın değer kazanıp kaybettikçe sizin birikiminiz de artış veya azalış gösterir. Genellikle zaten altın her zaman değer kazandığı için paranız da artış gösterecektir. Altın hesapları vadeli veya vadesiz altın hesabı olarak ikiye ayrılır. Normalde çoğu bankalar bu altın hesabını vadesiz olarak açar. Fakat bazı bankalar istisna da olsa vadeli altın hesabı açarlar. Vadesiz altın hesabı diğer vadesiz hesaplar gibi faiz getirisi olmayan sadece altının değerine göre paranızda oluşan değişimleri yansıtır. Bunun dışında hiç bir şekilde size faiz getirisi olmaz.

Vadeli altın hesabı ise vade miktarı boyunca bankada tutulan altın miktarına göre ki bu miktar gram üzerinedir bir faiz getirisi uygulanır. Böylece vade süresi bittiği vakit bir faiz getirisi de kazanmış olursunuz. Her iki durumda da altın piyasada oluşan değişimlerden etkilenir. Piyasada oluşan değişimler sonucu aynı oranda paranızda da değişimler olur. Altın hesabı açacağınız zaman bankaları iyice araştırmanız gerekmektedir. Çünkü bazı bankalar bu hesapları açmak için sizden ücret talep edebilir. Son dönemlerde popüler olan ve en çok kullanılan şubesi yani internet üzerinden olan bankalardan altın hesabı açabilirsiniz. Böylelikle her zaman hesabınızı kontrol edebilirsiniz ve bankaya giderek vakit harcamazsınız.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açtıracağınız bankanın müşterisiyseniz altın hesabını açtırmanız çok kolaydır. Bankaya dahi gitmeden internet, telefon veya ATM üzerinden altın hesabını açtırabilirsiniz. Böylece bankaya gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi halledersiniz ve vakitten tasarruf etmiş olursunuz. Fakat araştırma sonucu altın hesabı açtırmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz banka şubesine giderek nüfus cüzdanınız ile bu altın hesabını açtırabilirsiniz. Genellikle bankalar altın hesaplarını vadesiz olarak açarlar. Bunun sebebi de siz hesabınızda her zaman işlem yapabilin diyedir. Altın hesabında ne kadar paranız var ise ona karşılık gelen altın miktarı yazılır. Eğer paranız gram altına yetmiyor ise yine dert değildir.

Paranıza karşılık gelen o az miktar bile altın cinsinden yazılır. Hesabınızda bulunan altın miktarı ile istediğiniz kadar alım satım yapabilirsiniz. Siz bu işlemleri gönül rahatlığıyla yapın diye bankalar altın hesaplarını vadesiz olarak açarlar. Alım satım işlemleri yaparken asla bir para ödemezsiniz. Eğer evde altın biriktiriyorsanız bu birikimi de altın hesabına yaptırabilirsiniz. Böylelikle altınlar bankada güvende olur. Hiçbir şekilde çalınma veya kaybolma gibi bir sıkıntı yaşamazsınız. Altın hesabınızı kapatmak isterseniz hesapta bulunan altınları nakit paraya çevirerek kendi hesabınıza aktarırsınız. Böylelikle hesabı kapatabilirsiniz.