Bu yazıda arsa tapulu daireye kredi çıkar mı? sorusunun cevabını vereceğiz. Ev sahibi olmak için konut kredisi tercih edilmesinin nedeni uzun vadeli ve düşük faiz oranlarına sahip olmasıdır. Konut kredisi kullanabilmek içinse bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Ayrıca konutun en fazla %80’ine kredi kullandırıldığı da unutulmamalıdır.

Arsa Tapulu Daire Nedir?

Konut olarak değerlendirilen, inşası bitmiş ve oturmaya hazır olan evler kat mülkiyeti veya arsa tapulu olarak ikiye ayrılır. Bunlarda kat mülkiyetli tapular ruhsata uygun bir şekilde yapılmıştır. Yani iskan belgesine sahiptir. Ancak iskan izni alınmamışsa bu evler arsa tapulu olarak değerlendiriliyor.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Çıkar mı?

Konut kredisi kullanımı sırasında bankalar müşterisine kredi verirken konutu ipotek altına almaktadır. Böylece borçlunun krediyi ödeyememesi durumunda konutu teminat olarak alması ve satışını yaparak kredi tutarını karşılamasını sağlıyor. Konut kredisine başvuran tüketici için banka eksper tayin etmektedir. Eksperin krediye onay vermesi için konutun kat mülkiyetine sahip olması gerekir. Bu nedenle arsa tapulu daireye bankalar kredi vermemektedir. Arsa tapulu daireye kredi çıkar mı konusunda bilgi vermeye devam ediyoruz. Aşağıdaki ayrıntıları da okumanızı öneririz. 

Hangi Tapuya Kredi Çıkar?

Bankaların konut kredisi kullandırabilmek için konutta bazı şartlar aradığından bahsetmiştik. Bunlara değinecek olursak;

Kat Mülkiyeti Nedir? Kat İrtifakı Nedir?

Kat mülkiyeti diğer adıyla kat irtifakı bankanın konut kredisi kullandırmak için aradığı şartlardan biridir. Kart irtifakı arsa tapusu alındıktan sonra dairenin bitmesi ve hisse tapusuna dönüştürülmesi demektir. Ardından her daire için iskan alınması gerekir. Kat mülkiyeti olmayan dairelere konut kredisi verilmemektedir.

Tapu Bilgileriyle Konutun Uyumu

Bankanın tayin ettiği eksper eve gelerek tapu ve mülkün bilgilerini inceliyor. Bu nedenle tapuda yer alan daire bilgileriyle gerçeğinin uyuşması gerekiyor. Bu nedenle daire üzerinde değişiklikler yapılmışsa (3+1 dairenin bir duvarı yıkılıp 2+1’e dönüştürülmesi gibi) daire krediye uygun olmuyor. Bankalar tutarsız ve eksik bilgiler olması durumunda tapuyu geçersiz saymaktadır. Kredi onayının alınabilmesi için dairenin tapu ile uyumlu olması şart.

Bu yazıyı da okumalısınız: Exper evin ne kadarına kredi verir?

Dairenin Koşulları

Kredi başvurusunda bulunduktan sonra satın alınacak dairenin bazı özel durumları da onayı etkileyebilir. Dairenin yaşı, bulunduğu konum, kredi sona erene kadar daire üzerinde kesinleşen bir somut bir durumun olması kredinin olumlu yanıtlanmasını engelleyebiliyor.

Arsa Tapulu Daire Kat Mülkiyetine Çevrilir mi?

Arsa tapulu dairenin kat mülkiyetine çevrilmesi mümkün. İskanı mevcut olan daireler belgelerini tapuya iletilmelidir. Böylece kat mülkiyeti işlemleri başlatılmış olur.

Dairenin iskan belgesi olmaması ise işleri daha da zorlaştırıyor. İskan bireysel olarak alınamamaktadır. Arsa bilgileri müteahhitte olduğundan bunların daire sahiplerine ulaştırılması gerekecektir. Ancak her müteahhite ulaşmak mümkün olamıyor. Bu durumda 1000 TL gibi bir ceza ücreti ödenmesi gerekiyor. Ancak kat mülkiyeti almak isteyen kişiler başvuruda bulunduğunda ve bireysel olarak iskan almanın mümkün olmadığı kişiler kat mülkiyeti hakkını kaybedecektir. Ayrıca 1000 TL ceza ücretini de ödeyecek zorundadırlar.