Çalışanlar gerekli olan anlarda bankalara kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Bu aşamada ise mevcut bir kredisi olanların aklında aynı anda 2 kredi çekilebilir mi? sorusu şekillenmektedir. Ev veya araba alırken sıklıkla kredi başvurusu yapılmakta, yüksek miktarda nakit ihtiyacı bankalardan alınan kredilerle giderilmektedir. Sigortalı her çalışan maaşının yaklaşık 10-12 katına kadar kredi kullanabilmektedir. Eğer daha önce kredi veya kredi kartı kullandıysanız, borçlarınız gününde geciktirmeden ödediyseniz bankalar size sorunsuz bir şekilde kredi verecektir.

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de aynı anda iki kredi çekilip çekilemeyeceğidir. Geliriniz doğrultusunda bir kredi çekmişken başka bir kredi için başvuru yapabilmeniz mümkündür. Normalde banka kredi başvurularında aylık net gelirinizin yarısını kredi ödemesi için ayırabilirsiniz. Bu miktardan daha fazlasını ödeyebileceğinizi beyan etmeniz yani ödeyebileceğinizden çok daha yüksek miktarda kredi başvurusu yapmanız başvurunuzun reddedilmesine yol açacaktır. Bu nedenle  2000 TL  maaş alıyorsanız aylık en fazla  1000 TL  kredi ödeyebilirsiniz.

Aynı Anda 2 Kredi Çekilebilir mi?

Eğer kredi çektiyseniz ve ekstra bir krediye ihtiyaç duyuyorsanız bunun için bankalara başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer çektiğiniz kredi için ödeyebileceğiniz maksimum tutarı ödüyorsanız ikinci kredinizin olumsuz sonuçlanması muhtemeldir. Ancak  20.000 TL  kredi çekme şansınız varken ilk kredinizi  15.000 TL  olarak çektiyseniz ikinci kredi için size  5000 TL  verilebilir. Yani burada aylık gelirinizin yarısını temel alarak kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Aynı anda 2 kredi çekme ihtimaliniz aylık gelirinizin ne kadarını krediye ödediğinizle bağlantılıdır. 2000 TL maaş alıyor ve krediye 700 TL ödüyorsanız en fazla aylık 300 TL ödeyebileceğiniz miktarda bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belgelenebilir ek geliriniz varsa aynı anda 2 kredi başvurusu yaparken bunu bankaya sunabilirsiniz. Ek iş yapıyorsanız veya kira kazancı elde ediyorsanız bunu belgeleyerek daha fazla kredi çekebilir veya 2.kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Aynı Anda 2 Farklı Bankadan Kredi Başvurusu

Bankalardan aynı anda 2 kredi çekilebilir mi sorusunun cevabını verdik. Şimdi de aynı anda 2 farklı bankadan kredi çekme sürecini anlatalım. Başvurusunda bulunmak için aynı günü tercih etmeniz durumunda bankalar sizin gelir durumunuzu ve kredi notunuzu analiz ederek geri dönüş sağlayacaktır. Aynı gün 5 farklı bankaya kredi başvurusu yapsanız da bu hepsi tarafından onaylanacağı anlamına gelmez. Bunun dışında sürekli farklı bankalara kredi başvurusunda bulunmanız da takip listesine girmenize neden olacaktır.

Eğer aylık net gelirinizin yarısı kadar kredi ödeyebileceğiniz şekilde anı anda 2 kredi başvurusunda bulunacaksanız başvurunuz büyük ihtimalle kabul edilecektir. Aylık ödeyebileceğiniz gelirin üstünde yani ödemekte zorlanacağınız şekilde kredi çekecekseniz bankalar başvurunuzu reddedecektir. Bu nedenle aylık net gelir/2 kuralını unutmamalı, kredi başvurunuzu bu kurala göre gerçekleştirmelisiniz.

En Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar
Eğer dilerseniz en düşük faizli kredi veren bankalar yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.