Banka Kara Listeden Nasıl Çıkılır? İnsanlar ve bankalar arasında günlük yaşamda çok fazla birliktelik vardır. Çünkü insanlar ihtiyaçlarını kolay yoldan karşılamak için bankalara başvurarak ihtiyaçlarını karşılar. Bankalar insanların ekonomik ihtiyaçlarına her zaman karşılık vermeye çalışır. Fakat bazı durumlarda bankaya yapılan başvurular reddedilebilir. Bankalar size yardımcı olmak için sizden bazı bilgiler isterler ve onları incelerler. Bu bilgiler öncülüğünde başvurunuzu kabul eder veya reddederler. Bankaların burada incelediği en önemli detay kredi sicilinizdir. Eğer kredi siciliniz düzgün değil ve hatta kara listedeyseniz bankaların size olumlu bir dönüş yapmasının ihtimali çok düşüktür. Bu arada kredi kartı kullanan veya herhangi bir şekilde bankadan kredi çekmiş olan herkesin kredi sicili vardır. Eğer kredi kartı borcunuzu veya çekmiş olduğunuz krediyi ödemezseniz bir süre sonra kara listeye düşersiniz.

Kara Liste Nedir?

Kara liste aslında finans sektöründeki yasal takibin ismidir. Belirli bir sürede ödenmeyen borçlardan dolayı insanlar bu takibe alınır. Bankadan alınan paraya karşılık ödenmeyen borçlar için banka müşteride bulunan malları haczetme hakkına sahiptir. Bu yasal takipte de borçlar ödenmediği takdirde müşteriye haciz işlemi başlatılır. Yasal takip geçiren kişilerin kredi notu oldukça düşüktür. Bu yüzden onlara kara listede denir. Fakat burada ince bir ayrıntı vardır. Borcunu hiç ödemeyip yasal takip geçiren kişi ile gecikmeli olarak borçlarını ödeyen kişi aynı durumda değildir. Borçlarını hiç ödemeyerek yasal takip geçiren kişi kara listededir.

Diğeri ise sonuç olarak borcunu bir şekilde ödediği için kara listede değildir. Bankadan kredi çekmişseniz ve bu borcun toplam üç taksitini ödememişseniz yasal takibe düşersiniz. Bu üç aylık süre bazı bankaların toleransı ile uzatılabilir. Fakat bu taksitler ödenmediği zaman banka haciz işlemlerini başlatır. Böylece kredi notunuz düşer. Bankalardan kredi çekmek veya kredi kartı çıkarmak gibi işlemleriniz zora girer. Kara listede olup olmadığınızı Kredi Kayıt Bürosuna başvurarak öğrenebilirsiniz. Yasal takip süreci sırasında da borcunu ödemeyen kişinin varsa üzerine kayıtlı gayrimenkule haciz işlemi uygulanır, eğer yok ise maaşının belli bir kısmına haciz uygulanarak bu borç tahsil edilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak istiyorsanız yani kara listeden nasıl çıkılır sorusunun cevabını arıyorsanız; öncelikle bankaya olan tüm borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Yoksa kara listeden çıkamazsınız ve hiçbir bankanın kredi veya kredi kartı gibi imkanlarından yararlanamazsınız. Kara listede beş yıl boyunca bulunacaksınız. Tüm borçları kapatsanız bile bu süre geçerlidir. Burada önemli olan kara listede bulunsanız bile borçlarınızı kapatarak kredi notunuzu yükseltmektir. Borçlarınızı kapattığınız zaman çeşitli bankalardan krediler veya kredi kartları alıp onları düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kara listede kalma süreniz boyunca kredi notunuz yükselmez ise yine bu listede kalmaya devam edersiniz.

Kara listeden çıkmak için yapılacak bazı şeyler vardır. Devlet belli zamanlarda sicil affı getirerek kara listeden çıkmanızı sağlamaktadır. Bu süreçleri dikkatli takip etmeniz gerekir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra size kredi kartı veren bir banka ile çalışmaya başlayın. Limiti düşük dahi olsa kredi kartı alın ve düzenli olarak ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltmeye çalışınız. Aldığınız kartlarda otomatik ödeme talimatı vererek yine kartın aktif bir şekilde kullanımını sağlar ve kredi notunuzu artırmaya yönelik bir çalışma yapmış olursunuz.