Belgelenebilir Gelir Nedir?

Banka kredilerinde sıkça gündeme gelen ‘belgelenebilir gelir nedir?’ Bu kavram kişinin maaşı dışında elde ettiği gelirleri ifade etmektedir. Kredi başvurularında bankalar müşterilerinden maaş bordrosu istemektedir. Alabileceğiniz kredi, maaş bordronuza göre yani aylık net gelirinize göre şekillenir. Ancak eğer belgelenebilir gelir varsa bunu beyan etmeniz bankalardan daha yüksek miktarda kredi çekebilmenize olanak tanır. Yani belgelenebilir geliriniz varsa maaşınıza ek olarak bu geliriniz de değerlendirilir.

Belgelenebilir gelir nedir sorusunun cevabı olarak aklınıza ilk etapta sigortalı ek iş veya resmi bir iş gelebilir. Eğer kirada bir eviniz, dükkânınız veya arabanız varsa ve bundan her ay düzenli olarak gelir elde ediyorsanız bu sizin belgelenebilir gelirinizdir. Bunun dışında ek gelir elde ediyorsanız bunu da eğer banka hareket dökümü aracılığı ile ispat edebiliyorsanız yine kredi başvurularında değerlendirmeye sunabilirsiniz.

Belgelenebilir Ek Gelir Nedir?

Kira, ticaret veya yarı zamanlı bir iş yaparak ek gelir elde edebilmeniz mümkündür. Ek geliriniz kredi başvurularında değerlendirmeye alınabilir ve daha fazla aylık kredi ödemesi yapabileceğiniz banka tarafından analiz edilir. Aylık net gelirinizi bankaya bildirirken net maaş + belgelenebilir gelir formülünü uygulamalısınız.

Normal işiniz dışında ek gelirinizi belgelenebilir gelir olarak gösterebilmeniz için önemli bir ölçüt bulunmaktadır. Bunun için gelirinizin düzenli olması gerekmektedir. Tek seferde ayda 500 TL kazanıp diğer ay kazanamıyorsanız veya çok az bir gelir elde ediyorsanız bunun belgelenebilir gelir olarak sunamazsınız. Zira sadece sürekli ve düzenli bir gelir kredi kullanırken size fayda sağlayabilir.

Kredi Notu

Belgelenebilir gelir dışında kredi notu da başvurularınızın olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına etki etmektedir. Bu yüzden eğer daha önce kredi kartı veya kredi kullandıysanız geçmişte yapmış olduğunuz ödemelere de bakılmaktadır. Yani sadece belgelenebilir gelir yüksek kredi almanızda etkili değildir. Kredi notunuz yüksekse ve belgelenebilir geliriniz de mevcutsa, normalde size sunulacak olan kredi miktarından daha yüksek bir miktar kredi alabilirsiniz.

Aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı aylık net gelir + belgelenebilir gelir / 2 şeklinde hesaplanmaktadır. Düzenli bir geliriniz varsa bunu bankanıza belgeleyerek daha fazla kredi çekme imkânına sahip olabilirsiniz.

Kredi notu nedir? Ne işe yarar?
Eğer dilerseniz kredi notu nedir? Ne işe yarar? yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.