BES Nedir?

Sigorta ile sıkça karıştırılsa da Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kişilerin geleceğe daha güvenli bir şekilde bakabilmelerine olanak tanımaktadır. “Bes Nedir?” sorusu birçok kişinin zihninde cevap arıyor. Gelin detaylara bakalım. BES, 45 yaşının altındaki kişilerin dâhil olabileceği ve her ay çalışanların maaşlarından belli bir miktarda kesinti yapılarak oluşturulan bir fon hesabıdır. Sisteme göre emeklilik (BES’te 56) yaşına geldiğinizde dilerseniz BES hesabınızda biriken parayı tamamen çekebiliyor, isterseniz de her ay maaş şeklinde alabiliyorsunuz. Böylece normal emekli maaşınız veya emekli ikramiyeniz dışında ekstradan bir geliriniz oluyor. BES, özellikle geleceğe dönük yatırım yapmak isteyen ancak para biriktirmede zorlanan kişiler için büyük önem taşımaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Önemli?

Birçok kişi maaşının belli bir kısmını biriktirmek ister ancak bu kolay değildir. Birikim yaptığınız bir hesap olsa da çıkabilecek ekstra masrafları biriktirdiğiniz paradan karşılamak isteyebilirsiniz. BES’te ise böyle bir durum söz konusu değildir. Her ay maaşınızdan yüzde 3 ve 5 arasında sizin belirlediğiniz oranda kesinti yapılır. Bu kesinti net maaşınız üzerinden yani her ay elinize geçen paradan yapılmaktadır. Bahsettiğimiz durum ‘Zorunlu Bireysel Emeklilik’ sisteminde geçerlidir. İsteğe bağlı olan BES hesaplarında ise belirlediğiniz miktarda her ay BES hesabınıza para yatırmanız gerekir.

İsteğe bağlı BES sisteminde her ay geliriniz doğrultusunda ödeme yapabilirsiniz. Zorunlu BES sisteminde net maaşınızdan her ay belli bir miktarda yüzde kesilirken isteğe bağlı sistemde bu durum yoktur. Ne kadar birikim yapacağınız ise sisteme girdiğiniz yaşa, emeklilik yaşınıza ve ne kadar ödeme yapacağınıza bağlıdır. Eğer her ay yüksek miktarda ödeme yaparsanız emeklilik hak ediş tarihinizde daha yüksek bir birikime ulaşabilirsiniz. Yine aynı miktarda ödeme yapan ve sisteme 25 yaşında dâhil olan bir kişiyle 35 yaşında BES hesabı açan bir kişinin birikimi aynı olmayacaktır. Bu nedenle BES hesabınızda birikecek para birçok faktöre bağlıdır.

BES hesabınızın olması emekliliğinizde önceki ekonomik durumunuzu devam ettirmenize yardımcı olur. Çalışanlar emekli olduklarında çalışma hayatlarındaki maaşı almazlar. Gelir çalışan durumuna göre yarı yarıya azalmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve emekliliğinizde de rahat etmek istiyorsanız Zorunlu BES veya isteğe bağlı BES sistemine dâhil olabilirsiniz.

BES’te Devlet Katkısı

BES nedir sorusunu soran ve sistemi detaylıca araştıran birçok kişi sisteme dâhil olma kararı almaktadır. Özellikle birikim yapamayan kişiler BES ile geleceğe daha güvenli adımlar atmakta, uzun vadede hedeflerini gerçekleştirme şansına erişmektedirler.

BES’in avantajları arasında en fazla dikkat çeken kriter devlet katkısıdır. Hem zorunlu hem de isteğe bağlı bireysel emeklilik sisteminde yüzde 25 devlet katkısı sunulmaktadır. Yani hesabınıza 1000 TL yatırdığınızda bu para otomatik olarak 1250 TL olmaktadır. Tabi bunun için belli şartlar da bulunuyor. Sistemden erken ayrılırsanız devlet katkısından yararlanamazsınız. Bu nedenle emekli olacağınız tarihi beklemeli ve devlet katkısından yüzde 100 yararlanmalısınız.

10 yıl ve 10 yıldan fazla sistemde kalırsanız devlet katkısının yaklaşık yüzde 60’ından faydalanırsınız. Eğer emeklilik yaşına kadar bekler ve sistemde kalırsanız devlet katkısının tamamını alabilirsiniz. Yani 56 yaşına kadar BES’te kalırsanız yüzde 25 devlet katkısının tamamından faydalanabilirsiniz.

BES’te Birikimlerin Yönetimi

Bireysel Emeklilik Sisteminde birikimleriniz uzmanlar tarafından değerlendirilmekte ve birikim hesabınızdaki para çeşitli fonlara yatırılmaktadır. Bu fon dağılımlarını ise emeklilik şirketinize bağlı olarak yönetebilmektesiniz. Yılda yaklaşık 5 kez fon dağılımınızı değiştirebilir, BES hesabınızın olduğu şirket veya bankaya direktif verebilirsiniz.

BES hesabınızın yer aldığı şirketteki uzmanlar sizin adınıza yatırım fonu alarak birikimlerinizi değerlendirmektedir. Fon dağılımlarını BES şirketinizde var olan fonlara göre ayarlamanız ve uzmanların sizin istediğiniz yatırım fonlarını almaları mümkündür.

BES Ödemeleri

BES hesabınızdaki birikimi 56 yaşına geldiğinizde ve sistemde en az 10 yıl kaldığınızda hak etmiş olursunuz. Dilerseniz 56 yaşından sonra birikime devam edebileceğiniz gibi birikimlerinizi almak da isteyebilirsiniz. BES hesabınızda biriken parayı almak için önünüzde iki yol bulunmaktadır. İsterseniz biriken paranın tamamını toplu olarak alabilirsiniz. Bu durumda devlet katkısıyla birlikte size BES şirketiniz tarafından ödeme yapılmaktadır. Birikim hesabınızdaki parayı aylık olarak almayı da tercih edebilirsiniz. Böylece her ay maaşınız dışında ek gelir elde etmiş olursunuz. Hatta aylık maaş şeklinde ödeme almayı kabul ederseniz ek olan devlet tarafından sunulan yüzde 5 katkıyı da almaya hak kazanırsınız. Yani her ay maaşınız yüzde 5 daha fazla yatmış olur.

BES sisteminde ödemelere istediğiniz zaman ara vermeniz veya belli aralıklarla ödeme yapmanız mümkündür. Ayrıca BES hesabınıza toplu para yatırarak daha hızlı birikim yapmanız da mümkündür. Böylece daha rahat bir emeklilik geçirebilir ve uzun vadede hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. BES Nedir sorusu cevap bulduğuna göre bir sonraki yazımızda BES Hesabı Sorgulama konusunu işleyeceğiz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
Eğer dilerseniz “Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.