BES Sorgulama adına tüm detaylar yazımızda. BES (Bireysel Emeklilik Sistemi), geleceğe yönelik birikim yapmanıza ve daha emin adımlar atmanıza olanak sağlamaktadır. Zorunlu veya isteğe bağlı olarak sisteme dâhil olmanız ve her ay maaşınızdan belli bir miktarda birikim yapmanız mümkündür. BES hesabı ile uzun vadede hedeflerinizi gerçekleştirebilir ve daha rahat bir emeklilik geçirebilirsiniz.

BES hesabı olan herkesin aylık net gelirinden belli bir miktar bu hesaba aktarılmaktadır. Zorunlu BES hesabı olan kişilerde aylık net gelirin yüzde 3-5’i sisteme aktarılırken, isteğe bağlı BES hesap sahiplerinde ise bu durum daha farklı olabilmektedir. İsteğe bağlı Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sizin belirlediğiniz kadar para maaşınızdan çekilmektedir. Her ay hesaba çekilen parayı kontrol etmek için BES hesabı sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

BES Sorgulama

BES hesabı sorgulama işlemini internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. BES sorgulama size hesabınızda ne kadar birikiminiz olduğunu göstermektedir. Aylık ne kadar kesinti olduğunu ve hesabınızda hangi fonlara yatırım yapıldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun için iki yol mevcuttur. Birincisi; e-Devlet şifrenizle giriş yaparak Bireysel Emeklilik Sorgulama işlemini gerçekleştirmenizdir. Diğer yol ise direkt olarak BES hesabınızın bulunduğu şirket üzerinden hesabınıza giriş yapmanızdır. Eğer Garanti Bankası aracılığı ile hesap açtıysanız sorgulama yapmak için Garanti Bankasının internet şubesini kullanabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden BES Sorgulama

E-Devlet şifreniz varsa hesabınıza giriş yaparak BES sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e-Devlet hesabınızda arama bölümüne ‘Takasbank Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri’ yazmanız yeterlidir. Daha sonra karşınıza çıkacak sonuca tıklayarak tarih aralığı belirtebilir veya BES hesabınıza yatan miktarları başlangıçtan itibaren görebilirsiniz.

Sorgulama ekranında hesabınızdaki toplam fon adedini ve fonun karşılığını TL cinsinden görebilirsiniz. Böylece her ay hesabınıza ne kadar aktarılmış kontrol edebilirsiniz.

Şirket Üzerinden BES Sorgulama

BES sorgulama işlemini Bireysel Emeklilik Sistemi hesabınızın olduğu şirketin internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer BES hesabınız Allianz Sigorta’da yer alıyorsa Allianz Sigorta web sitesi üzerinden bilgilerinizle giriş yapabilir ve birikimlerinizi görebilirsiniz. Diğer şirketlerdeki BES sorgulama işlemleri de şirketlerin resmi web sitelerinden rahatlıkla yapılmaktadır.

Ayrıca BES hesabınızdan fon dağılımlarını değiştirmek veya kesinti miktarını düşürmek – yükseltmek daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. E-Devlet üzerinden sadece sorgulama işlemi yapılabilirken BES hesabınızın olduğu şirketin web sitesinden diğer işlemleri de kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi sorgulama işlemiyle hesabınızdaki birikimleri görebilir, maaşınızdan yapılan kesinti miktarına müdahale edebilir ve birikimlerinizin uzmanlar tarafından hangi fonlarda değerlendirileceğine karar verebilirsiniz.

Kiralık Kasa Nedir?
Eğer dilerseniz “Kiralık Kasa Nedir?” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.