Borç kapatma kredisi veren bankalar için işleyiş genel olarak şöyledir:

Diyelim ki birden fazla bankaya borcunuz var ve ödeme durumunuz da müsait değil. Yani bankalara olan borçlarınızı ödeyemiyorsunuz. Bu durumda borç kapatma kredisi veren bankalar a başvuru yaparak diğer bankalardaki tüm borçlarınızı bir bankada topluyorsunuz ve yapılandırma yaparak borcunuzu kolay ödeyebilecek hale geliyorsunuz. Bu durumda sadece bir bankaya borçlu oluyorsunuz.

Borç kapatma kredisini; kredi kartı, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi borçlarınızı kolay ödemek için kullanabilirsiniz.

Borç transfer kredisi nedir?

Borç transfer kredisi, halk arasında bilinen adıyla borç kapatma kredisidir. Bu kredi türünde farklı bankalara ait olan bütün borçlarınızı bir bankaya transfer ederek kolay bir ödeme şansına sahip olursunuz. Borçlarınızı bir bankaya transfer ettikten sonra müşteri temsilcinizle görüşerek yapılandırma yapabilirsiniz. Böylece borcunuz sizin rahat ödeyebileceğiniz bir şekilde yapılandırılmış olur.

Borç kapatma kredisi veren bankalar ile iletişime geçerek borcunuzu tek bir bankada birleştirmeniz her zaman için mantıklıdır. Zira diğer bankaları da ziyaret ederek tek tek borç ödemektense tek bir adımda borcunuzun taksitlerini ödemek size zamandan da tasarruf ettirecektir. Ayrıca her ay ne kadar taksit ödeyeceğinizi bilir ve buna göre kişisel aylık bütçe planlamanızı yapabilirsiniz.

Hangi bankalar borç kapatma kredisi veriyor?

Aslında neredeyse bütün bankalar borç kapatma kredisi veriyor. Bu aşamada siz bütün detayları inceleyip alternatif bankaları da değerlendirmelisiniz. Böylece size en uygun borç transfer kredisi veren bankalar ı bulabilirsiniz. Borç transfer kredisi veren bankalar için seçim yaparken vadesini (süresini) ve diğer geri ödeme koşullarını, taksit tutarlarını iyice öğrenmeniz gerekir.

Borç kapatma kredisi nasıl alınır?

Borç kapatma kredisi kullandığınız banka, borçlu olduğunuz diğer bankalara toplam borcunuzu EFT olarak öder. Böylece diğer bankalardaki borçlarınız kapatılmış olur. Siz sadece borç transfer kredisi kullandığınız bankaya borçlu olursunuz. Bu aşamada tabi ki yeni kredi için işin içine yeni faizler girer.

Borç transfer kredisi veren bankalar size kredi vermeden önce bazı sorular soracaktır. Bu sorularla sizin ödemeleri zamanında yapıp yapamayacağınızı tespit ederler. Borç kapatma kredisi veren bankalar neredeyse Türkiye’deki bütün bankalar olmasına rağmen Akbank, Denizbank, Finansbank, OdeaBank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası en dikkat çekenleridir.

Borç kapatma kredisi nasıl çekilir?

Borç kapatma kredisi veren bankalar öncelikle başvuru yapılmasını talep ederler. Bu başvuru esnasında borç transfer kredisi veren banka ile yeni sözleşme imzalanır ve borcunuz ödenir. Siz de bu süreci takiben ödemenizi borç transfer kredisi veren bankaya ödersiniz.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar – Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar

Borç kapatma kredisi ya da borç transfer kredisi adıyla bilinen bu kredi türünde çeşitli bankaların koşullarını inceleyip size en uygun olanı seçmelisiniz. Seçtikten sonra ilgili bankaya giderek borç kapatma kredisi kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Ardından yapılacak sözleşme ile süreci tamamlamış olursunuz.

Ülkemizdeki neredeyse tüm bankalar borç kapatma kredisi veriyor olsa da diğerlerine göre aşağıdaki bankalar daha ön plandadır:

 • Akbank Borç Kapatma Kredisi: Kredi kartı borçlarınızı transfer edebilirsiniz.
 • Burganbank Borç Kapatma Kredisi: Kredi ve kredi kartı borçlarınızı transfer edebilirsiniz. Ödeme koşulları son derece uygundur.
 • Denizbank Borç Kapatma Kredisi: Emekliler için özel olarak borç kapatma kredisi sunar.
 • Halkbank Borç Kapatma Kredisi: Kredi ve kredi kartı borcunuzu transfer etmenize olanak sağlar.
 • Odeabank Borç Kapatma Kredisi: Tüm kredi ve kredi kartı borçlarınız için borç transfer kredisi sağlar.
 • QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi: Bütün kredi kartı ve kredi borçlarınıza borç kapatma kredisi verir.
 • Şekerbank Borç Kapatma Kredisi: Kredi ve kredi kartı borçlarınızın yanında ek hesaplara ait borçlarınızı da transfer edebilirsiniz.
 • TEB Bankası Borç Kapatma Kredisi: Kredi ve kredi kartlarınıza ait borçları transfer edebilirsiniz.
 • Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi: Kredi kartı borçlarınız için borç kapatma kredisi sunar.
 • Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi: Kredi kartı ve kredileriniz için borç kapatma kredisi imkanı sağlar.
borç-kapatma-kredisi-veren-bankalar

borç kapatma kredisi veren bankalar

Borç Kapatma Kredisi Faizleri

Borç kapatma kredisi veren bankalar bu kredinin kullanımında faiz oranını da size belirtirler. Bundan dolayı faiz oranlarını iyi araştırmanızda fayda var. Borç transfer kredisi veren bankaların faiz oranları ve vadeleri şöyledir:

Borç kapatma kredisi veren banka Faiz oranı Taksit sayısı (Vadesi)
AKBANK % 2,25 1-12 ay arası
BURGANBANK % 2,65 1-48 ay arası
DENİZBANK %1,99 1-48 ay arası
HALKBANK %2,30 1-36 ay arası
ODEABANK %1,55 1-36 ay arası
QNB FİNANSBANK %2,15 1-36 ay arası
ŞEKERBANK %2,42 3-36 ay arası
TEB BANKASI %2,25 1-12 ay arası
VAKIFBANK %2,35 1-18 ay arası
ZİRAAT BANKASI %1,10 ve & 1,20 1-60 ay arası

 

Borç kapatma kredisi çekmeye karar verdiğiniz zaman bankanız sizden vade seçmenizi isteyecektir. Buna bağlı olarak vade sürenize göre faiz oranları ve aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı değişkenlik gösterebilir. Bunun için güncel faiz oranlarını bankanıza sormanız gerekmektedir.

Borç kapatma kredisi nasıl çekilir?

 • Eğer borç kapatma kredisi veren bankalara başvuru yapıyorsanız kredi notunuz bu krediyi çekmeye uygun olmalıdır. 
  Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi sicili nasıl temizlenir?
 • Her banka, her türlü borç için borç kapatma kredisi vermez. Bunun için yazımızdaki detayları okuyun.
 • Yaşınız 18’in üzerinde olmalıdır.
 • Borç kapatma kredisi çekmek için başvuracağınız bankaya giderken ikametgah veya son 3 aya ait fatura yanınızda bulunsun. Ayrıca kimliğiniz ve gelir belgeniz de yanınızda olmalı.
 • Bu belgeleri ve işlemleri tamamladıysanız borç kapatma kredisi veren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Borç kapatma kredisi için gereken belgeler

Her ne kadar bankadan bankaya değişebiliyor olsa da genelde aşağıdaki belgeler istenecektir:

 • Kimliğiniz
 • İkametgah belgeniz ve/veya son 3 aya dair ve size ait olmak üzere adresinizi gösterir fatura
 • Mevcut iş ya da işlerinize dair gelir belgesi

Borç kapatma kredisi veren bankalar bankalara kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için bir nimettir. Bundan dolayı borç aktarma kredisi kullandıktan sonra mutlaka bu kredinin taksitlerini zamanında ödeyiniz. Aksi takdirde kredi notunuz bundan olumsuz etkilenebilir.