Genel olarak insanların çoğu bir şeye yatırım yapacakları zaman hep kazanacaklarını düşünürler. Hâlbuki durum böyle değildir. Özellikle borsada kaybetme riski oldukça fazladır. Yatırım yapmadan önce iyi bir analiz yapmak, bilgi sahibi olmak ve nasıl bir strateji izleneceğini belirlemek gerekiyor. Borsada kaybetmemek için yapılması gerekenler arasında ilk etapta borsa hakkında detaylı bilgi sahibi olmak geliyor. Sistemin nasıl işlediğini araştırma yaparak öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

Borsada kaybetmeme gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak bu durumu minimum seviyeye indirebilir yani kayıp riskini en aza indirebilirsiniz. Bunun için borsada kaybetmemek için yapılması gerekenler size katkı sağlayacaktır. İşte kaybetme riskinizi en düşük seviyeye getirecek olan etkenler:

Borsada Kaybetmemek İçin Bilgi Edinin

Borsada kaybeden birçok kişinin eksikliği bilgidir. Bilgi edinmeden direkt olarak borsaya girerek işlem yapmaya başlamanız büyük ihtimalle yatırımlarınızı kaybetmenize neden olacaktır. Piyasanın nasıl işlediğine dair temel bilginiz yoksa borsada işlem yaparken oldukça zorlanabilirsiniz. Bu nedenle ilk etapta iyi bir araştırma yapmalı, daha sonra piyasalara yatırımda bulunmalısınız. Aksi takdirde yatırımınızı hızlı bir şekilde kaybedebilirsiniz.

Düşük Miktarda Yatırım Yapın

Borsada kaybetmemek için yapılması gerekenler arasında en önemli kriterlerden birisi deneyim kazanmadır. Deneyimsiz olan tecrübesiz olan birçok yatırımcı borsada yatırımlarını kaybetmektedir. Bunun sebebi ise deneyimsizliktir.

Ne kadar bilgi edinirseniz edinin ilk etapta borsaya girerken düşük miktarda paralarla işlem yapmalısınız. Böylece kaybetseniz bile kaybettiğiniz miktar oldukça az olacaktır. Düşük miktarda parayla borsaya girerek işler yolunda gitmese bile kaybınızı minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Hırs Yapmayın

Birçok kişide çok fazla para kazanma hırsı vardır. Üstelik bunun kısa süre içerisinde olması istenilir. Kısa sürede çok fazla para kazanmayı istemeniz sizi riskli yatırım yapmaya itebilir. Bu da yatırımınızı hızlı bir biçimde kaybetmenize neden olabilecek bir durumdur. Sakin bir şekilde akılcı yatırımlar yapmanız ve sabırlı olmanız, borsada kaybetmemek için yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Aksi takdirde tüm yatırımınızı hırs yaparak kaybedebilirsiniz.

Danışmanlık Hizmeti Alın

Bir hisse senedi yatırım yapacağınız zaman danışmanlık hizmeti almanız kayıp yaşama riskinizi oldukça düşürecektir. Hisse senetleri ile ilgili hem yatırım yapmadan önce siz araştırma yapmalı hem de uzmanlardan danışmanlık hizmeti almalısınız. İyi bir araştırma yaparak kar getirecek hisse senetlerini almanız ve gelir elde etmeniz mümkündür.

Temel ve teknik analiz yapmayı öğrenmeniz de size fayda sağlayacaktır. Bunun için online eğitimlere katılabilir ve ücretsiz eğitim sağlayan kişilerden eğitim alabilirsiniz. Borsada kaybetmemek için yapılması gerekenler size yatırımlarınızı korumanızda yardımcı olacaktır.

Yazı önerisi
Eğer dilerseniz “Borsa Nedir?” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.