Çiğ Süt Desteği ne zaman başlıyor?

Çiğ Süt Desteği Ne Zaman Başlıyor? sorusu birçok çiftçi ve hayvancının aklındaki en önemli sorulardan biri. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hayvan Hakları Çözüm Çalıştayı’nda bütün soruların cevaplarını açıkladı. Pakdemirli, Eylül, Ekim ve Kasım aylarına ait çiğ süt destekleme bedellerinin yarın yani 25 Ocak 2019 Cuma günü başlayacağını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2018 Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan dönem için çiğ süt destekleme ödemeleri 25 Ocak Cuma günü başlayarak devam edecek açıklamasında bulunudu. Toplamda 260 Bin üreticinin 2 farklı grup olarak 255 Milyon TL’lik bu ödemeden yararlanacağını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, bugün Hayvan Hakları Çözüm Çalıştayı’na katılarak konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çalıştaydaki konuşması esnasında Pakdemirli şunları söyledi: 260 Bin 615 üreticiye ürettikleri 2 Milyon 142 Bin Ton çiğ süt bedeli olarak 255 Milyon Türk Lirası ödeme yapılacağını kaydetti.

Çiğ Süt Desteğini kim, ne zaman alacak?

Pakdemirli’nin açıklamasına göre;

Toplamda 2 grup olarak çiğ süt desteği alacak olan üreticilerden ilk grupta olanlar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı 6 ile 8 olan çiğ süt üreticileri 25 Ocak Cuma saat akşam 18.00 sonrası toplam 113 Milyon 787 Bin Türk Lirası alacak.

İkinci grupta olan ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı 0, 2 ve de 4 olan çiğ süt üreticileri ise  ise 1 Şubat Cuma günü toplamda 141 Milyon 168 Bin Türk Lirası ödeme alacak.

Çiğ Süt Desteği’nden yaralanacak olan üreticiler dilerlerse Çiğ Süt Desteği Sorgulama sayfasından E Devlet hesaplarına giriş yaparak bilgilerine ulaşabilirler.

Daha önce Çiğ Süt Desteği başvurusunu sorunsuz biçimde tamamlamış olanlar bu desteklemeden sorunsuz biçimde yararlanabilecekler.

çiğ-süt-desteği-ne-zaman

çiğ süt desteği

Çiğ Süt Desteği Ne Kadar? Kaç Para?

Çiğ süt desteği alacak olan üreticiler daha önceden litre başına sıcak süt için 3 Kuruş, soğuk süt için 6 Kuruş ve örgütler vasıtasıyla pazarlaması yapılan soğuk süt için 7 Kuruş alıyorlardı. Mayıs 2018’de getirilen güncelleme ile sıcak süt 5 Kuruş, soğuk süt 10 Kuruş ve örgütler vasıtasıyla pazarlaması yapılan soğuk süt 12 Kuruş’a yükselmişti.

Son güncel açıklamalara göre 

Litre başına 10 Kuruş olan soğuk süt desteği 15 Kuruş arttırılarak 25 Kuruş’a çıkartıldı. Buna bağlı olarak Ulusal Süt Konseyi tarafından bildirilen önerilen fiyat kararı 1,70 TL’lik sütün litre bazında ücretlendirmesi 25 Kuruş’luk destek ile 1,95 TL’dir.

Süt Desteğine Nasıl Başvurulur?

  • Öncelikle üye olduğunuz üretici örgütüne başvuru yapın.
  • Eğer kayıtlı değilse Türk – Vet’e kaydolun.
  • Ürettiğiniz çiğ sütü fatura ya da müstahsil makbuz karşılığı Gıda İşletme Onay Belgesi olan bir süt işletmesine satın.
  • Başvuru dilekçenizi doldurup teslim edin.
  • Satış yaptığınıza dair belgeleri takip eden ayın en geç son iş gününe kadar üyesi olduğunuz üretici birliğine teslim edin.
Bu yazıyı da okumalısınız: Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?