Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yeni doğan çocuklar için ailelere çocuk parası veriyor. Ayrıca buna doğum parası ve okul parası da deniliyor. Böylece aileler, çocuklarının daha iyi koşullarda büyümesi ve eğitim görmesi için destek almış oluyorlar.

Çocuk parası nasıl alınır?

Çocuk parası kavramı aslında iki başlık halinde incelenebilir. Bunlardan birincisi çocuğunuzun doğumundan sonra “Aile geçim indirimi” olarak bilinen AGi‘dir yani doğum parasıdır. Diğeri ise çocuğunuz okula başlayacak yaşa geldiğinde alınan okul parasıdır.

Çocuk doğum parası ne kadar? 2019

Ülke sınırları içerisinde olan her aile yeni doğan çocuğu için çocuk doğum parası almaya hak kazanır.

  • ilk çocuk doğum parası 300 TL’dir.
  • ikinci çocuk doğum parası 400 TL’dir.
  • Üçüncü çocuk doğum parası 600 TL’dir.
  • Dördüncü çocuk ve üstü doğum parası 600 TL’dir.

Bebek doğum parası nasıl alınır?

doğum-parası-nasıl-alınır

doğum parası nasıl alınır

Mayıs 2015’ten bu yana yürürlükte olan bu uygulamada oturduğunuz ilçenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapmalısınız. Başvuru kabul edildiğinde bu para anneye verilir.

  • Çocuğunuz dünyaya geldiğince doğum raporunu alın ve ilçenizin nüfus müdürlüğüne giderek çocuğunuza kimlik çıkarttırın.
  • Çocuğunuzun kimliği çıktıktan sonra; çocuğun annesinin ve babasının kimliklerini de yanınıza alıp ilçenizdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidin. Orada yazılı bir başvuru yapın.
  • Doğum parası için başvuruyu yeni doğan çocuğun annesi ya da babası yapabilir.
  • Eğer çocuğun annesi ya da babası memursa ya da devlette çalışıyorsa bu başvuru için insan kaynakları ya da eğitim müdürlüğü birimlerine gitmelisiniz. Böylece başvurunuz üst yazıyı da içerecek şekilde kurumunuz tarafından gönderilmiş olur.
  • Başvurunuzu yaparken iletişim bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun. Zira sonrasında problemle karşılaşabilirsiniz.
  • Başvurunuzun ardından en fazla 1 ay içinde doğum parası annenin hesabına yatırılır. Doğum parası PTT’ye yatırılmaktadır. Para, annenin hesabına yatırıldığında anne SMS yoluyla bilgilendirilir.

PTT çocuk parası ne zaman yatıyor?

ptt-çocuk-parası-nasıl-alınır

Eğer başvurunuzu içinde olduğunuz ayın 23’ünden önce yaptıysanız 1 ay sonra PTT çocuk parasını alabiliyorsunuz. Başvurunuzu içinde olduğunuz ayın 23’ünden sonra yaptıysanız bu durumda 2 ay sonra alabiliyorsunuz. Bundan dolayı başvuruyu bir an önce yapmakta yarar var.

Çocuğun annesi PTT şubesine yanında kimliği ile giderek PTT çocuk parasını alabilir. Eğer hesabınıza para yatıp yatmadığını merak ediyorsanız 444 1 788 numaralı ALO PTT hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıyı da okumalısınız: Helal kredi veren bankalar

Çalışanlar için çocuk parası nasıl alınır? AGi indirimi 2019

Çalışan aileler buna ek olarak maaştan faydalanma olanağına sahiptir. Sigortalı olarak çalışıyor olmanız durumunda devlet, size vergi indirimi sunar. Bu noktada herkesin bu indirimden yararlanamayacağını bilmelisiniz.

AGi ne kadar?

2019 yılında AGi ne kadar oldu? sorusu herkesin aklında. Aşağıdaki tabloda 2019 AGi rakamlarını görebilirsiniz.

2019 AGi
2019 AGi parası
Bekar AGi 191. 85 TL
Evli, eşi çalışmayan ve çocuksuz AGi 230. 22 TL
Evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuklu AGi 259. 00 TL
Evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuklu AGi 287. 78 TL
Evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuklu AGi 326. 15 TL
Evli, eşi çalışan ve çocuksuz AGi 191. 85 TL
Evli, eşi çalışan ve 1 çocuklu AGi 220. 63TL
Evli, eşi çalışan ve 2 çocuklu AGi 249. 41 TL
Evli, eşi çalışan ve 3 çocuklu AGi 287. 98 TL
Evli, eşi çalışan ve 4 çocuklu AGi 306. 96 TL
Evli, eşi çalışan ve 5 çocuklu AGi 326. 15 TL

AGi, maaşınıza daha sonra eklenir. Bunu iyice anlamak için maaş bordronuza bakın. Sonlarda “Net ücret” adlı kısmı bulun. Söz konusu vergi işlendikten sonra “Ödenecek tutar” yazan kısım AGi düşülünce hesabınıza yansıyan tutardır.  Devlet memurları ve kadrolu çalışanlarda çocuk parası her çocuk için aylık bazda hesabınıza yatırılır.

Çocuklar için okul parası nasıl alınır?

Şartlı nakit transferi parası olarak da biline çocuk okul parası, okula giden öğrencilere destek olmak amacıyla ailelere verilen paradır. Çocuk okul parası almak için ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimine başvuru yapmalısınız. Çocuk okul parasının sadece maddi durumu elverişli olmayan ailelere verildiğini unutmamalısınız. Eğer başvurunuz kabul edilirse öğrencinin annesinin PTT hesabına her ay para yatırılır.

Çocuklar için okul parası eğitim yardımı kaç para? 2019

Çocuklar için okul parası olarak da bilinen eğitim yardımı kapsamında ailelere ödenecek tutarlar şöyle:

2019 öğrenci parası
2019 öğrenci parası ne kadar?
ilköğretimde okuyan erkek öğrenci Aylık 35 TL
ilköğretimde okuyan kız öğrenci Aylık 40 TL
Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenci 50 TL
Ortaöğretimde okuyan kız öğrenci 60 TL

Çocuklar için okul parası ya da bir diğer adıyla eğitim yardımı yalnızca ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan öğrencilere veriliyor. Yani üniversite okuyanlar bu destekten yararlanamıyor.