Bankalar her geçen gün sağladıkları avantaj ve fırsatlar ile kredi tüketicilerine düşük faizli kredi imkanları sunmaktadır. Krediler günümüzde türlü ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Kredi kullanırken yalnızca faiz oranına takılmak bizi yanıltabilir. Bankaların sunmuş olduğu düşük faizli krediler karşılaştırırken tüm unsurları bir arada değerlendirirsek kendimize uygun düşük faizli krediyi daha pratik seçebiliriz. Dosya masrafı, hayat sigortası ve diğer bir sürü masraf kalemi kredi ödemesinin yükselmesine sebep olur. Bu sebeple bu masraflara ödenecek ücretler iyi hesaplanmalıdır.

Düşük Faizli Kredi Alma Yöntemleri

Düşük faizli kredi çekmek için çeşitli faktörleri gözönünde bulundurmak, bütçemize en uygun krediyi çekme aşamasında bize yardımcı olacaktır.

Kimler Düşük Faizli Kredi Alabilir?

  • 18 yaşını doldurmuş her yetişkin birey
  • Sahip olduğu geliri resmi bir evrak ile belgeleyenler
  • Kredi sicil notu riskli gruba girmeyen yasal takibi olmayan herkes düşük faizli banka kredilerinden faydalanabilir.

Düşük Faizle Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalardan düşük faizli konut kredisi, düşük faizli taşıt kredisi ya da düşük faizli ihtiyaç kredisi çekmek istediğimizde kendi bütçemize en uygun krediyi kullanmalıyız. Bütçemizi iyi ayarlayamazsak kredi taksitlerini ödeyememekle karşı karşıya kalır ve daha fazla faiz ödemek zorunda kalabiliriz.

Düşük faizle kredi çekerken tek bir bankaya ve tek bir orana bağlı kalmamalı ulaşabileceğimiz tüm bankaların seçeneklerini incelemeli ve fiyat aldıktan sonra daha doğru bir seçim yapabiliriz.

Bu yazıyı da okumalısınız: Kolay kredi veren bankalar

Kredi notu, düşük faizli kredilerde de sıkça karşımıza çıkan bir unsurdur. Kişinin geçmiş sicilinde bulunan ödeme düzensizlikleri ya da ödemediği borçları, faiz oranı düşük kredi kullanmamıza engel olmaktadır. Bu nedenle varsa böyle borçlarımızdan kurtulmalıyız.

Düşük faizli kredilerde ödeme vadesinin kısa tutulması ödeyeceğimiz faiz oranını düşürmektedir. Bütçemize uygun kredi seçiminden sonra vade sayısını nispeten azaltarak faiz yükünden kısmen kurtulabilir.

Düşük faizli kredilerde diğer önemli husus zaman kavramıdır. Kredi eğer çok elzem değilse faizlerin piyasada en düşük olduğu zamanda kullanılabilir. Bankalar genellikle ‘bayram fırsatı, sonbahar kampanyası’ gibi avantajlar ile müşterilere hitap eder. Bu zamanlar düşük faizli kredi kullanmak için uygun zamanlardır.

Düşük Faizli Kredi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  • Düşük faizli kredi çekmek isteyen tüketiciler nüfus cüzdanları ile bankaya müracaat eder.
  • İnternet ortamından ön kabul alarak da bankaya gidilebilir.
  • Gelir belgesi ve ikametgah ile oturulan ikamette bulunulduğuna dair herhangi bir fatura (elektrik, su vb.) gibi belgeler bankalarca talep edilen belgelerdendir.