Bir banka hesabından başka bir banka hesabına yapılan para transferi Elektronik Fon Transferi yani herkesin de bildiği gibi EFT olarak adlandırılmaktadır. Aynı banka içerisinde yapılan para transferi ise havale olarak adlandırılır. Örneğin; A bankası hesabınızdan başka bir A bankası hesabına para transferi yaparsanız havale yapmış olursunuz. Ancak B bankasından yapacağınız para transferini C bankasına yollarsanız bu da EFT olur. Havale ile yapılan para transferleri 7 gün 24 saat içerisinde gönderdiğiniz hesaba aktarılır. EFT ile yapılan para transferi ise sadece bankaların mesai saatleri içerisinde ve banka tarafından belirlenen EFT saatleri aralığında transfer yaptığınız hesaba aktarılır. Genellikle akşam saatlerinde ve hafta sonlarında EFT’niz ilgili kişinin hesabına mesai saatleri içinde ya da haftaiçi geçecektir.

Havale Nasıl Yapılmalıdır?

Gönderen ve alıcının hesabının aynı banka ile para transferi olması durumuna havale denilir. Banka içerisinde yapılan bu transfere ayrı bir ücret ödemezsiniz. Ancak bu durum bankadan bankaya göre değişmektedir. Havale işlemlerini bankaların internet sitesinden, mobil uygulamadan, atm’lerden ve telefon bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz.

İban ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para transferi için gerekli işlemleri yapmalısınız. Öncelikle transfer yapacağınız kişinin iban numarası, ad, soyad bilgileri ve ilgili banka para transferi için yeterli bilgilerdir.

Hesap Numarası ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapabilmek için para transferi yapacağınız kişinin adı, soyadı, banka adı, şube numarası ile hesap numarasını girerek istediğiniz miktarda para yollayabilirsiniz. Bankanızdan, ATM’lerden, internet bankacılığından hesap no ile para transferi işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

Para transferi yapmak istediğiniz kişinin banka hesabı ile sizin hesabınız aynı ise buna EFT yapmak denir. Özetlemek gerekirse A bankasından A bankasına yapılan transferdir. EFT yapmak için alıcının iban numarası gereklidir. Ancak para transferi yapacağınız kişinin iban no bilmiyorsanız hesap no, banka adı ve şube adı ile gönderimi sağlayabilirsiniz. Daha sonra IBAN numarası veya hesap numarası ile para transferi tercihleri arasından herhangi birini seçerek istenilen bilgiler doğrultusunda ve tutarı belirterek onay vermeniz yeterlidir. Kısa süre içerisinde gönderdiğiniz para alıcının hesabına aktarılır.

Merak ettiğiniz birçok konu ile ilgili “Finans sözlüğü“nden bilgi alabilirsiniz. bilgi alabilirsiniz.