Yanlış yapılan EFT nasıl iptal edilir?

Elektronik Fon Transferi olarak bilinen EFT, bankalar arasında para transfer işlemidir. Para transfer işlemi yapan birçok kişi EFT sistemini tercih ediyor. Yanlış IBAN veya başka bilgi girildiğinde yanlış gönderim yapılmış olunuyor. EFT işlemi yaptıktan sonra makbuzun üzerinde sorgu numarası veya referans numarası bulunur. Bu numaraları kontrol etmenizde fayda var.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Hayatımız boyunca bankacılık işlemlerinde en az 1 kez başımıza gelmiştir yanlış kişiye para gönderme durumu. Yanlış kişiye havale ya da yanlış kişiye EFT yapılmasını takiben bu para gönderimini iptal edebilmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz. Eğer hiç var olmayan bir hesaba para gönderme işlemi yapmışsanız gönderdiğiniz para hiçbir kesinti olmadan yeniden hesabınıza geri yatırılacaktır fakat eğer tanımadığınız birine ait olan bir hesaba yanlışlıkla havale ya da EFT yaptıysanız uzun ve zorlu bir süreç sizi bekliyor olacak. Yanlış bilgi girilmesi nedeniyle EFT işlemini iptal edebilirsiniz. İptal etme işlemini gerçekleştirmek için banka genel müdürünün EFT işlemini onaylamamış olması gerekiyor.

İnternet bankacılığını kullanarak EFT menüsünden bekleyen para transferi alanında onaylanmamış işlemi görebilirsiniz. Yaptığınız işlem karşı tarafa ulaşmadıysa iptal edebilirsiniz. Bu noktada gönderinizin alıcıya ulaşmamış olması birincil faktördür.

Telefon bankacılığı ile EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Bankanızın şubesini arayarak EFT işlemini iptal etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Yetkili personel sizi izlemeniz gereken yol konusunda bilgilendirecektir.

Karşı Tarafa Ulaşan EFT İptal Edilir mi?

Yapmış olduğunuz EFT karşı tarafa ulaşmışsa iptal etmek zordur. Karşı tarafa ulaşan para ödenmiş ve alınmış sayılır. İptal edilmesi için bankalar arası yazışmalar yapılması gerekiyor. Girdiğiniz bilgiler hatalı ve yanlışsa, EFT otomatik olarak iptal edilir. Paranız hesabınıza aktarılır.

EFT Referans Numarası Nedir?

EFT referans numarası dekontun üzerinde yer alır. Bir takım sorunların önüne geçmek için, EFT sorgusunu banka çalışanları yapar. Örneğin; yanlış EFT işlemi yaptınız. Bankanızın müşteri hizmetlerini aradığınızda EFT referans numarasını söyleyerek işlemlerinizi kolay yapabilirsiniz.