Kimi bankalar EFT ya da havale işlemleri için 5 ila 10 TL arasında ücret alırken EFT ücreti almayan bankalar da mevcut. Eğer sık sık havale ya da EFT yapıyorsanız işlem ücretleri sizi bir hayli yoracak düzeyde olabilir. Bundan dolayı EFT ücreti almayan bankalar özellikle ekonomik gidişatın pek de rayında sayılmadığı günümüz koşullarında daha sık tercih edilmektedir. EFT, birbirinden farklı bankalara para gönderme ya da alma işlemi olarak bilinir ve hemen hemen herkes tarafından tercih edilen bir para transferi işlemidir. Günlük hayatta ödemelerimiz, kira ödemelerimiz ve hatta bir çok para gönderim işlemimizde EFT işlemini kullanıyoruz.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Mesela bir Akbank hesabından Garanti hesabına para gönderimi EFT olarak geçer. Akbank üzerinden bir başka Akbank hesabına para gönderimi ise havale olarak bilinir.[/box]
Genelde EFT yaparken banka tarafından belirlenmiş bir ücret ödersiniz ama artık EFT ücreti almayan bankalar sayesinde bu ücretten kurtulabiliyorsunuz. EFT ücreti olmayan bankalar sayesinde tamamen masrafsız bankacılık deneyimine erişebilir ve işlemlerinizi tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Önceleri fiziksel şubelerinin maliyetleri ve masrafları dolayısıyla EFT ücreti talep eden bazı bankalar, bankacılık sisteminin artık internete taşınıyor olması sebebiyle EFT ücreti almıyorlar. Yine de birçok banka EFT ücreti talep ediyor, maalesef EFT ücreti almayan bankalar çok az sayıda. Bu yazıda da EFT ücreti istemeyen bankaları sunacağız size.

EFT ücreti almayan bankaların başında dijital bankaların olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Eğer bir şubesiz bankacılık ürünü kullanıyorsanız, bunlarda kesinlikle ek masraflar alınmadığını bilmelisiniz. EFT, havale ve hatta hesap işletim ücreti de dahil olmak üzere hiçbir ücret talep etmeden müşterilerine hizmet veren bankalar olarak kabul edilmiştir. Bu gibi bankaları tercih ederek sıfır masraflı bankacılık deneyimine ulaşabilirsiniz.

Hangi Bankalar EFT Ücreti Almıyor?

Dijital olarak, şubesiz hizmet veren bankaların Türkiye’de hizmet verdiğiniz, bu bankaların ise genellikle EFT, havale ve hesap işletim ücreti gibi ücretler talep etmediğini söylemiştik. Hatta şöyle ki, bu bankalar kredi çekerken bile kredi tahsis ücreti adı altında ücretler talep etmiyorlar. Kredi başvurusu yaptığınız sırada yalnızca krediye sigorta yaptırarak ücretsiz kredi kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz hizmet veren bankalar şunlardır;

  • ENPARA (QNB Finansbank’a aittir.)
  • INGBANK
  • CEPTETEB
  • KUVEYTTÜRK

Tüm bu bankalar şubesiz olarak hizmet veren ve EFT ücreti almayan bankalar olarak kabul edilir. Listedeki tek farklı banka olarak Kuveyttürk kabul edilebilir. Zira şubeleri olmasına rağmen İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız tüm EFT işlemlerini ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz.

ENPARA EFT ücreti alıyor mu?

QNB Finansbank çatısı altında hizmet sunan ENPARA’da aslında birçok avantaja sahipsiniz. EFT ücreti ödemiyorsunuz, ayrıca ayda 2 kez farklı bankaların ATM’lerinden ücretsiz para çekebiliyorsunuz. Kullanımı kolay mobil uygulaması ile de EFT, havale, döviz alım satımı, kredi ödeme, kredi kartı borç ödeme gibi bütün işlemlerinizi herhangi bir ek ücret ödemeden yapabiliyorsunuz.

eft-ucreti-almayan-bankalar-krediuzman1

Tüm bunların yanı sıra uygun faiz oranları ile birlikte dijital kredi başvurusu yapabiliyor, kredinizin onaylanması durumunda anında hesabınıza aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz. Daha sonra ise dilediğiniz QNB Finansbank ATM’sinden onaylanan kredinizin tamamını çekebiliyorsunuz. (Günlük çekim limitleri dahilinde.)

Üstelik tüm bu işlemler için herhangi bir masraf ödemiyorsunuz. Yalnızca kredi başvurularında talep edilen kredi sigortası yapılarak kredinizi anında kullanabiliyor, krediden yüksek kesintiler yapılmasının da önüne geçebiliyorsunuz.

CEPTETEB EFT ücreti istiyor mu?

TEB olarak bilinen ve açılımı Türk Ekonomi Bankası olan bankanın CEPTETEB hizmeti sayesinde herhangi bir EFT ücreti ödemeden işlem yapabiliyorsunuz. Ayrıca mobil uygulama sayesinde birçok işleminizi de ücretsiz olarak gerçekleştirebilme şansına sahipsiniz. Eğer normalden daha fazla tutarda işlem yapacaksanız TEB şubesini de kullanma şansına sahipsiniz.

cepteteb-eft-ucreti-istiyor-mu-krediuzman

Aynı zamanda CEPTETEB ile bir çok bankacılık işlemini de ücretsiz yapabiliyorsunuz. Yine farklı ATM’lerden ücretsiz para çekebiliyor ve günlük – aylık olmak üzere değerlenmesini istediğiniz paranın yüksek faiz oranları ile mevduat almasına da imkan sağlayabiliyorsunuz.

INGBANK EFT ücreti alıyor mu?

INGBANK’ın bazı hesap türlerinde EFT ücreti talep edilirken e – Turuncu ya da Turuncu Ekstra hizmetinden yararlananlardan herhangi bir EFT ücreti alınmıyor.  Buraya dikkat:  EFT işleminizi INGBANK internet sitesi ya da mobil uygulaması aracılığıyla yapmanız gerekmektedir.

KUVEYTTÜRK EFT ücreti istiyor mu?

Bankacılık alanında daha çok katılım bankası olarak kabul gören ve tanınan Kuveyt Türk Bankası’nda da eğer şubeler üzerinden EFT yapacaksanız ücret ödüyorsunuz ama internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden EFT yaparsanız herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Kuveyttürk müşterisi iseniz, İnternet bankacılığını veya mobil uygulamayı tercih ederek EFT ücreti ödemeden işlem yapabilirsiniz.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]Bu 4 banka da EFT için ücret talep etmiyor ama en iyisi hangisi? İşte bu sorunun cevabı sizin ihtiyaçlarınıza göre belirlenmeli. Mesela bankacılık ile ilgili bütün işlerinizi mobil uygulama, ATM ya da internet sitesi üzerinden halledebiliyorsanız ENPARA ya da CEPTEBE sizin için en iyi seçenek Eğer şubeye gidip orada da işlem yapmanız gerekiyorsa ama EFT için sadece ATM, mobil uygulama ya da internet sitesi size yetiyorsa ING Bank e-Turuncu hesap veya Turuncu Ekstra ya da Kuveyt Türk yönünde seçim yapmanız en mantıklısı olur.[/box]

EFT Ücreti Almayan Bankalar Güvenilir Midir?

Yukarıda bahsettiğimiz bütün bankalar BDDK tarafından onaylanmış ve tamamen yasal, tamamen güvenli bankalardır. Bu konuda aklınızda soru işareti olmasın. Eğer çok sık EFT yapıyorsanız her seferinde EFT ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz demektir. Bu ödemeleri ay sonunda topladığınızda ciddi bir rakam oluşabiliyor. İşte bundan dolayı EFT ücreti almayan bankalar sizin için biçilmiş kaftandır.

CEPTETEB ve ENPARA isimlerini yeni bile duyuyor olsanız, bu bankalar Türkiye’de uzun yıllardır hizmet veren bankalardır. İsim olarak yeni bir iştirak olsa da, CEPTETEB, TEB Bankası’nın; Enpara.com ise QNB Finansbank’ın bir iştirakidir ve tamamen yasal bankalardır.