Emeklilere PTT Kredisi Şartları

Emeklilere PTT kredisi birçok vatandaşın merak ettiği sorulardan biri. Emeklilerin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanmasını amaçlayan PTT kredileri, maaşını PTT’den alan vatandaşlar başta olmak üzere bulundukları bölgelerde bankalara ulaşmada sorun yaşayan emekli vatandaşlara PTT aracılığı ile hizmet vermektedir. PTT şubeleri aracılığı ile kullanılan emeklilik kredileri bankaların emekli vatandaşlara yönelik sunmuş olduğu avantajlı ve düşük faizli kredileri kapsamaktadır.

Emekli vatandaşlar PTT şubelerine başvurmaları halinde maaşlarının on katını geçmemek üzere ve aylık kredi geri ödeme tutarları maaşlarının yarısından fazla olmamak kaydı ile PTT ile anlaşmalı bankalardan düşük faiz ve uygun vade seçenekleriyle ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

Örnek
Yani bir örnekle açıklayacak olursak; Diyelim ki maaşınız 1200 TL. Bu durumda en fazla 12 Bin TL kredi çekebilirsiniz. Ödemeleriniz de aylık en fazla 600 TL olabilir. 

PTT burada aracı rol üstlenmektedir.  Kredi tutarını kendisi vermemekle birlikte bankalara gitmek istemeyen emeklilere uygun kredi türlerini vatandaşlarla buluşturmaktadır.

Emeklilere PTT Kredisi Şartları Nelerdir?

PTT kredi başvurusunda bulunabilmek için gerek emekli vatandaşların gerekse de gelir sahibi olan diğer kimselerin birtakım şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kimseler PTT’nin sunmuş olduğu avantajlı tekliflerden yararlanarak daha uygun faiz oranları ile PTT emeklilik kredisinden yararlanabilmektedir. Emeklilerin PTT kredi başvurusu şartları şunlardır:

 • PTT üzerinden emekli maaşı ödemesi almak
 • Kredi kullanabilmek için bankalar tarafından belirlenen kredi sicil notunun kredi kullanmaya yeterli olması
 • Kredi başvurusu esnasında 84 yaşının üzerinde olmamak ve kredi ödeme vade sayısının 84 yaşından önce tamamlanması
 • Emekli aylığının kredinin ödenmesi için yeterli olması

Şeklinde birtakım şartların kredi kullanacak kimsede bulunması gerekmektedir. Ayrıca bazı bankalar kredi kullanma yaşını 80 ya da daha düşük tutarak bazı azami yaş sınırlarında değişikliğe gidebilmektedir.

PTT kredilerinden yararlanmak isteyen diğer kimseler için ise;
 • En az 18 yaşından büyük olmak
 • Kredi sicil notunun bankalar tarafından takip edilen takip listesinde bulunmaması ve kredi sicil notunun kredi kullanmak için yeterli olması
 • Kredi kullanacak olan kişinin emekli maaşı, maaş bordrosu veya vergi levhası gibi gelirini gösteren belgelerin başvuru sırasında teslim edilmesi
 • Aylık gelir tutarının en az yarısının PTT kredisi aylık ödeme tutarını karşılayabilmesi

Şartlarının gerçekleşmesi gerekmektedir. Diğer vatandaşlar tarafından kullanılan PTT kredileri PTT’den emekli maaşı alan emeklilere uygulanan faiz oranları kadar düşük olmasa da acil ihtiyaçların karşılanması ve birçok anlaşmalı bankaya ait kredi imkanlarının birlikte değerlendirilmesi açısından vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

PTT kredisi kullanan kişiler kredi kullandıkları bankaya gitmek zorunda kalmadan PTT şubeleri aracılığı ile kredi başvurusu yapabilmekte, kredi tutarlarını PTT’den çekerek kolayca kredi işlemi gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca PTT sunmuş olduğu ayrıcalıklı imkanlarla kredi ödemelerinin herhangi bir ek ücrete tabi olunmadan PTT şubeleri aracılığı ile bankalara ödenmesine yardımcı olmaktadır.

PTT Aktif Bank Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

2019 yılında Aktif Bank tarafından PTT aracılığı ile verilen ihtiyaç kredilerinden olan “PTT’den emekli kredisi” 60.000,00 TL üst limit tutarı ve 3 aydan 60 aya varan vade seçenekleriyle emekli vatandaşların acil nakit ihtiyacının karşılanmasında oldukça sık tercih edilmektedir. Aktif Bank kredi faiz oranı aylık yüzde 2,69 olarak belirlenmiş olup herhangi bir kefil gösterilmesine gerek kalmadan emekli vatandaşlar uygun faiz oranı ile bu ihtiyaç kredisine sahip olabilmektedir.

PTT Aktif Bank kredi başvurusu herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek kalmadan emeklilerin PTT aracılığı ile kredi sahibi olmalarına imkan vermektedir. Aktifbank, emeklilere PTT kredisi verirken aşağıdaki koşulları dikkate almaktadır. Herhangi bir şart aranmadan emekli maaşlarını PTT’den alan vatandaşlar Türkiye’nin herhangi bir yerindeki PTT şubesine başvurarak 60.000,00 TL’ye kadar kredi kullanabilmektedir. PTT emeklilik kredisinde dosya masrafı çok düşük olup çekilen kredi tutarına göre 5,00 TL’den 300,00 TL’ye kredi tahsis ücreti ödenmektedir. 10.000,00 TL olarak yüzde 2,69 aylık faiz oranı kullanılan Aktif Bank PTT emeklilik kredisi;

 • 12 aylık vadede aylık geri ödeme tutarı 1.018,34 TL, kredi tahsis ücreti 50,00 TL
 • 24 aylık vadede aylık geri ödeme tutarı 605,07 TL, kredi tahsis ücreti 50,00 TL
 • 36 aylık vadede aylık geri ödeme tutarı 473,75 TL, kredi tahsis ücreti 50,00 TL
 • 48 aylık vadede aylık geri ödeme tutarı 412,59 TL, kredi tahsis ücreti 50,00 TL
 • 60 aylık vadede aylık geri ödeme tutarı 379,16 TL, kredi tahsis ücreti 50,00 TL olarak ödenmektedir.

Emeklilere PTT kredisi veren bankalar

PTT Emeklilik Kredisi Veren Bankalar

PTT ile anlaşması bulunan birçok banka emekli vatandaşların nakit ihtiyaçlarının karşılanmasında PTT şubeleri üzerinden başvuru alarak hızlı bir şekilde başvuruları sonuçlandırmakta ve başvurucunun PTT hesabına kredi tutarı yatırılarak kredi ödemeleri kolayca gerçekleştirilmektedir. Emeklilere PTT kredisi kapsamında 2019 yılında PTT ile anlaşması bulunan ve emeklilere yönelik uygun kredi imkanı sağlayan bazı bankalar şunlardır:

PTT İhtiyaç Kredisi Denizbank

Emekli maaşlarını PTT aracılığı ile alan vatandaşlar Denizbank PTT kredisi ile 3.000,00 TL ile 36.000,00 TL arasındaki kredi taleplerinde 60 aya varan vade seçenekleri ve aylık yüzde 3,08 faiz oranları ile PTT şubelerinden Denizbank emeklilik kredi başvurusu yapabilmektedir. Kredi tahsis ücretinin bulunmadığı bu kredi türünde kredi başvurusu için en fazla 80 yaşında olunması ve kredi ödeme taksitlerinin kredi başvurusunda bulunan kimse 80 yaşına girmeden önce tamamlanması gerekmektedir. Denizbank PTT kredisi kullanarak 36 aya varan vade ve aylık yüzde 2,69 faiz oranını tercih eden kimseler

 • 3.000,00 TL için 157,26 TL aylık geri ödeme
 • 10.000,00 TL için 524,19 TL aylık geri ödeme
 • 30.000,00 TL için 1.572,57 TL aylık geri ödeme tutarları ile PTT ihtiyaç kredisinden yararlanabilmektedir.

PTT – ING Bank Kredi Postam

PTT şubelerinden başvurulabilen emeklilik kredisi türü olan ING Bank Kredi Postam uygulaması ile 60 aya varan vade ve 45.000,00 TL’ye kadar üst limit tutarı ile PTT personelleri ve PTT’den emekli maaşını alan kimseler kredi çekebilmektedir. Kredi aylık faiz tutarı 3.000,00 TL ile 10.000,00 TL arasındaki limitler için aylık 2,49, 10.000,00 TL ile 20.000,00 arasındaki limitler için yüzde 2,39, 20.000,00 TL ve üzeri limitler içinse yüzde 2,24 olarak belirlenmiştir. ING Bank PTT emeklilik kredisinde hayat sigortası zorunlu olup bu krediden 75 yaşını doldurmamış emekliler yararlanabilmekte ve kredi ödeme vade süreci kredi kullanacak kişinin 75 yaşına gelmeden tamamlanması gerekmektedir. 10.000,00 TL’lik emeklilik kredisinin farklı vadelere göre geri ödeme tutarları şu şekildedir;

 • 12 aylık vadede aylık 997,00 TL
 • 24 aylık vadede aylık 582,00 TL
 • 36 aylık vadede aylık 449,00 TL
 • 48 aylık vadede aylık 386,00 TL
 • 60 aylık vadede aylık 351,00 TL

PTT’den TEB Jet Kredi

PTT’den emekli maaşı alan veya PTT personeli olan vatandaşlar PTT şubelerine kimlikleriyle başvurarak TEB emeklilik kredisinden 60 aya varan vade, 40.000,00 TL tutarında üst limit ve düşük faiz oranlarıyla yararlanabilmektedir. PTT TEB Jet Kredi türünde kredi tahsis ücreti bulunmamakla birlikte 70 yaş ve altındaki emekliler bu krediden yararlanabilmekte ve ödeme sürecinin kredi başvurusunda bulunan kimse 70 yaşına gelmeden tamamlanması gerekmektedir. TEB Jet Kredi kullanımda geri ödeme planları çekilen kredi tutarı, vade sayısı ve aylık kredi faiz oranına göre banka tarafından belirlenmekte, diğer ihtiyaç kredisi türlerinden daha düşük oranlarla TEB emeklilik kredilerinden yararlanılmaktadır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Borç kapatma kredisi veren bankalar