En uygun bedelli askerlik kredileri ve bedelli askerlik kredisi için merak ettiklerinizi biraz aşağıda cevaplayacağız ancak gelin önce bir Türk toplumlarında askerlik konusuna da göz atalım. Bedelli askerlik kredisi için biraz daha aşağılara inebilirsiniz. Askerlik hizmeti, Türk toplumunda bir erkeğin en önemli görevlerinden olarak sayılmaktadır. Bunun günümüzde kanuni bir zorunluluk ve ödev olarak Anayasa’da geçmesi, sadece literatür gereğidir. Her Türk genci, askerlik çağına geldiğinde askerlik yapmak istemektedir. Türk Ordusu; yüzyıllardır dünyada var olan şanını, işte bu gönüllülük esasına borçludur.

Ordumuzda bulunan emir- komuta zincirinin, uzun yıllardan beri gelen hiyerarşi ile birleşmesi sayesinde; dünyanın en iyi orduları listesinde kendisine üst sıralardan yer bulmaktadır. Ordumuz askeri düzende dünya tarihini o kadar değiştirmiştir ki; Asya Hunlarının ünlü Türk komutanı Mete Han’ın kurduğu onlu askeri düzen sistemi, günümüzde kendini hala korumaktadır. Önde gelen bütün dünya ordularında bu sistem kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze bütün askeri hafızasını korumuş olan ordumuz, bu sayede yurt içinden veya dışından gelebilecek her türlü tehlikelere her zaman hazırdır.

Türkiye’de askerlik

Ordumuz; gelişen teknolojinin sistemine başarılı bir şekilde entegre edilmesiyle beraber, gücünü ve heybetini her daim korumaktadır. TSK’nın güncel yapısına bakacak olursak; Kara, Hava ve Deniz Komutanlıklarının bünyesinde bulunan birçok farklı yapıda askeri birlik vardır. Komutanlıkların askeri hiyerarşide her zaman gerekli olan rütbeli sınıfları; harp akademileri ve meslek yüksekokullarında eğitim gören öğrenciler tarafından temin edilmektedir. Profesyonel orduya geçiş döneminde, birçok ara rütbelerde de sözleşmeli şekilde askeri personel barındıran Türk Silahlı Kuvvetleri’nin branş komutanlıkları, bazı hizmetler için hala zorunlu askerliğini yapmakta olan er ve erbaşları kullanmaktadır. Askerlik hizmetini yapmak için ordumuza katılan Türk gençleri, bu sayede işleyişin devamını sağlamak adına büyük bir görev üstlenmektedir. Askerliğin amacı,’Vatan hizmeti’ sağlamaktır. Bunun için her zaman aktif savaş durumunda olmak gerekmez. Önemli olan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı daima hazır olmaktır. Bu amaçla her dönem belirli kapasitelerde bünyesine askerlik hizmetini tamamlamaya gelen gençleri katan TSK, her zaman dünyanın en iyi orduları arasında olmayı sürdürecektir.


Bedelli Askerlik Nedir?

İlk bedelli askerlik ne zaman çıktı?

Bedelli askerlik; askeri literatüre ilk önce Osmanlı’da girmiştir. ‘Bedel-i Şahsi’ olarak anılan uygulamanın amacı; askerlik muafiyeti gelmiş kişilerin kendi yerlerine başka bir kişiyi getirerek, askeri personel anlamında eksiklik oluşmamasını sağlamaktı. Bedelli askerlik uygulaması Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bir süre uygulamadan kaldırıldı. Bunun sebebi, savaşlar dolayısıyla devletlerin en yüksek kapasitede personel bulundurma isteğiydi. Fakat, dikkatli incelendiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her celp döneminde askerlik hizmetine aldığı kişi sayısı belirli sayılarla sınırlıydı. Bunun üzerindeki alımlar kapasiteyi aşarak, temel ihtiyaçların karşılanmasındaki sorunları ortaya çıkartabilirdi. 1960’lı yıllardan sonra yaşanan hızlı doğum istatistikleri nedeniyle askere alımlar konusunda 1980’li yıllardan itibaren bazı sorunlar yaşanmaya başladı. Belirli kapasitelerin çok üzerine çıkan başvurular nedeniyle, askere alımlarda birikmeler ortaya çıktı. Kaçak durumuna düşen kişiler, bakaya durumdaki problemli kişiler; ortaya askerlik hizmetini yerine getiremeyen çok sayıda vatandaş çıktı. Bu kişilerin eritilmesi amacıyla bedelli askerlik uygulamaları geliştirildi. 1987 ve 1992 yıllarında bu kişiler; belirli bir bedel ödeyerek, askerlik yapmaktan muaf tutuldular.

Bedelli askerlik şartları neler?

1999 yılında ise bir başka bedelli uygulaması hayata geçirildi fakat burada amaç sadece bakaya kalmış ve kaçak kişilerin eritilmesi değildi. Ülkemizde yaşanan Marmara Depremi felaketinden sonra bozulan ekonomiye destek sağlamak ve deprem mağduru kişilerin askerlik hizmetinde kolaylık sağlamak adına, bedelli askerlik yasası hayata geçirildi. Döviz üzerinden belirlenen bu ödeme sayesinde, ülke ekonomisi depremin yaralarını sarmaya çalıştı. 2011 ve 2014 yıllarında da biriken celp dönemleri yüzünden çıkartılan bedelli askerlik uygulamalarının sonuncusu; 2018’de çıkartıldı ve uygulamaya konuldu. Buna göre 21 gün temel askerlik hizmetini içinde barındıran bedelli askerlik uygulaması; 15 bin TL bedel ve 25 yaş sınırıyla hayata geçirilmiş oldu. Bedelli askerlik uygulamasının amacı, özellikle Türk gençleri arasında askerlikten kaçmak olarak görülmez. Biriken celp dönemleri yüzünden askerlik hizmetini yapamayan kişilerin; sosyal ve iş hayatlarında belirli kopmalar meydana gelir, bu yüzden işini kaybeden veya potansiyel iş tekliflerini kabul edemeyen birçok insan oldu.

Askerlik celbini beklerken evlilik aşamasına gelmiş kişiler de bu sorundan mustarip kişiler arasında yerini aldı. Eğitimleri dolayısıyla askerlik hizmeti daha geç yaşlara kadar atılmış olan kişiler de, bedelli askerlik sayesinde zorluk çekmeden askerlik hizmetlerini yerine getireceklerdir. Bedelli askerlik uygulaması; aslında ayrı ayrı kanunlarla çıkartılması gereken değil, sürekliliği sağlanacak tek bir kanun dâhilinde oluşturulmalıdır. Böylece belirli şartları sağlayan kişiler, yukarıda bahsedilen engellerden bazılarına sahipse; temel askerlik eğitimlerini almak şartıyla askerlik hizmetlerini yerine getirmiş olabileceklerdir. Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetleri ve ülke ekonomisine fayda sağlanacak ve celp dönemlerindeki sıkışıklık ortadan kalkacaktır.

Bedelli Askerlik Kredisi

Bankalar; müşterilerinin ihtiyaçlarını her zaman en iyi şekilde karşılamak amacıyla hizmet politikalarını oluştururlar. Bu yüzden de ortaya çıkabilecek ani ve büyük ihtiyaçlarda, bankalar ilk gidilmesi gereken kurumlardır. Kısa vadede müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak, uzun vadede de bankanın finansal sürekliliğini sağlamak amacıyla; bankanın müşterilerine verdiği en büyük hizmetlerden bir tanesi kredi vermektir. Müşterilerin belirli standartlara sahip olması durumunda bankalar, uzun ödeme planları ve piyasadaki en düşük faiz oranlarıyla birlikte kredi vermekten asla çekinmezler.

Müşterilerin ve bankaların bu şekilde kredi uygulamasına gitmesi, karşılıklı bir kazan- kazan durumunun göstergesidir. Bu sebeple, ihtiyaç duyulan her konuda bankaya başvurulabilir ve bu sayede ilgili ihtiyaç giderilebilir. Bankalar her yeni harcama ve nakit ihtiyacı doğan konularda kendi finansman araçlarını kullanarak, müşterilerine o konular ile ilgili kredi açarlar. Bedelli askerlik uygulamasının görüşülmeye başlandığı andan itibaren, bankalar kendi reklamlarını ve kredi detaylarını hazırlamaya başladılar. Bu sayede bedelli askerlik uygulaması yasalaştığı andan itibaren, cazip tekliflerle ilgili kişileri memnun edecek kampanyalar sunabileceklerdi. Bedelli askerlik meclisten geçip, Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra resmileşti. Bu dakikadan sonra bankaların hazır olan kredi imkânları, kişilere sunulmaya başlandı. En çok tercih edilen bankalar, en düşük faizle ve en uygun geri ödeme planıyla kendini hazırlayan bankalar oldu. Kişiler ise bedelli askerlik tutarını biriktirmeleri için kısa bir süre gerekli olduğundan, bankalardan faydalanmaya başladılar. Bu sayede daha hızlı biten prosedürlerle, bedelli askerlik başvuruları tamamlandı ve işleme konuldu.

En Uygun Bedelli Askerlik Kredisi

Bankalar; bedelli askerlik uygulamasından sonra hemen kampanyalarını çıkartmaya ve reklam yapmaya başladılar. Bedelli askerliğe başvuracak kişilerin hepsinin, bu parayı anında hazır edebilecek potansiyeli olmadığını gören bankalar; uygun ödeme planlarıyla bu kişilere kredi vermeye devam ediyor. Asıl amaç; bedelli askerlik hizmeti yapmak için kredi çekmek isteyen ne kadar çok kişi varsa, bunların hepsini banka portföyünde toplamaktı. Bankalar, bu yüzden kredileri oluştururken; ihtiyaç kredisi şeklinde belirledikleri Bedelli askerlik kredilerini, piyasadaki en uygun faiz oranlarıyla belirlemeye çalıştılar. Müşterilerin dosya masrafı, komisyon ücreti ve daha birçok konuda araştırma yaptıkları konularda; bankalar bütün ekstra masrafları minimum hale getirmeye çalıştılar. Böylece bu ekstra masrafların krediye dahil edilmediğini gören müşteriler, bankaya daha çok başvurmaya başlayacaklardı. Aşağıdaki listede bedelli askerlikle ilgili verilen kredilerde, en uygun şartları sağlamış olan bankaların listesi yer almaktadır.


Bedelli Askerlik Kredisi Çekmek İsteyenler Dikkat:
Aşağıdaki tutarlar ve faiz oranları krediyi çekecek kişinin banka ve kredi, kredi kartı geçmişine göre değişiklik gösterebilir. En net bilgiler için bankanızı ziyaret etmeniz daha yararlı olacaktır.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi:

ziraat-bankası

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası; bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen müşterilere, ihtiyaç kredisi oluşturmuştur. Bedelli askerlik kredisini çekici hale getirmek isteyen Ziraat Bankası; 48 ay vade imkanıyla krediden faydalandırmaktadır. Piyasadaki en düşük faiz oranıyla kredi veren Ziraat Bankası; faiz oranlarını %1,63 olarak belirlemiştir. 15.000 TL’yi, ilgili faiz oranları ve 48 ay vade ile çeken bir kişi; bu kredinin geri ödemesini her ay 489 TL olarak geri yapacaktır. Bedelli askerlik kredisinde yapılacak başvuruların; kimlik, gelir durumunu gösteren belge ve kredi notu ile beraber değerlendirildiğinin unutulmaması gerekir. Eğer bedelli askerliğe gidecek olan kişinin herhangi bir geliri yoksa; yanında getirebileceği kefil veya üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz malların beyanı ile birlikte kredisine onay verilecektir.

Vakıfbank Bedelli Askerlik Kredisi:

vakıfbank

Vakıfbank

Vakıfbank, bedelli askerlik kredisi adı altında kredi çıkartan bankalardan olmamasına rağmen; bedelli askerlikle ilgili kredi çekmek isteyen kişilere ihtiyaç kredisi adı altında hizmet vermektedir. 12 aylık vadelerle Yaz kampanyası kredilerinden yararlanmak isteyen müşteriler, bu sayede 15.000 TL’lik kredi için 20.000 TL civarında bir bedel geri ödüyor. Fakat 48 aylık vade seçeneğiyle bir geri ödeme planı isteyen müşterilerin aylık geri ödemesi ise 499 TL’yi buluyor. Vakıfbank; bu krediyi almak isteyen müşterilerinin kredi notu belirli bir seviyenin üzerindeyse, başka bir evrak istemeden krediyi kullanıma hazır ediyor. Fakat kredi notunun kötü olduğu durumlarda ise kefil veya teminat isteyen banka; bu sayede kendi finansal sürdürülebilirliğini garanti altına almaktadır.

İş Bankası Bedelli Askerlik Kredisi:

iş-bankası

İş Bankası

Bireysel kredi faizlerinin %1,77 olduğu İş Bankası’nda; işlemler için 245,40 TL kredi masrafı tahsil edilmektedir. 15.000 TL bedelli askerlik kredisi çekmek isteyen kişiler; 48 ay vadeli ödeme planlarında, her ay 493 TL ödemek zorundadırlar. İş Bankası, bu sayede bedelli askerlik kredisi almak isteyen kişilerden gelirlerini gösteren belge talep etmektedir. Düzenli geliri olmayan kişiler, üzerlerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz mallar bulunduğu takdirde; bedelli askerlik kredisinden faydalanabilir. Eğer bu kişinin üzerine kayıtlı bir malı da yoksa, kredi çekmek için kredi notu iyi olan bir kefille beraber bankaya gelmesi gerekmektedir.

Halk Bankası Bedelli Askerlik Kredisi:

halkbankası

Halkbank

En uygun bedelli askerlik kredisi veren bankalardan bir tanesi de Halk Bankası’dır. Piyasadaki diğer bankalara göre faiz oranlarını daha düşük tutan Halk Bankası, vade seçeneğini de 48 aya kadar uzatmıştır. 15.000 TL kredi çeken bir kişi; %1,63 faiz oranı ve komisyon ücretlerinin de eklenmesiyle, Halk Bankası’na her ay 484 TL bir ödeme yapması gerekir. Ödeme planının sonunda geri ödenecek tutar 23.263 TL olacaktır. Halk Bankası; bedelli askerlik kredisi alacak kişilere, kredi başvuruları konusunda büyük bir kolaylık sağlamıştır. Bunun için şubeye gelmeden; SMS yoluyla, müşteri hizmetleri yardımıyla ve mobil bankacılık sistemleri üzerinden başvuruları kabul eden Halk Bankası, kredi ön değerlendirmesini de yine bu yollardan geri dönüşle bildirecektir. Ön değerlendirmeden olumlu sonuç alan kişiler; ödeme planlarını oluşturmak ve gerekli sözleşmeyi imzalamak için, kendilerine en yakın Halk Bank şubesine çağırılırlar.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Profesyonel askerliğe geçişin en önemli adımlarından bir tanesi olan bedelli askerlik uygulamasının hayata geçirilmesiyle; bankalar müşterilerine aynı ad altında kredi imkanı sunmaya başladılar. Aşağıda verilecek olan listede; bankaların faiz oranları, geri ödeme planları ve kredi şartları yer almaktadır. Kredi çekecek olan kişiler, kendilerine en uygun şekilde planlanmış olan kredileri çekmek zorundadır. Ödeme gücünün üzerinde olan kredilerin alınması, uzun vadede finansal düzenin bozulmasına sebep olacaktır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bedelli Askerlik Kredisi:

teb

Teb

Bedelli askerlik kredisi veren bankalardan bir tanesi Türkiye Ekonomi Bankasıdır. Diğer bankalara nazaran daha kısa bir vade oranı belirlemiş olan TEB, kredi şartları konusunda ise kesin konular belirlemiştir. İhtiyaç kredisinde uygulanan oran olan %2,20’lik faiz oranı, bu kredi cinsinde de aynı tutulmuştur. 36 aya varan vadeli ödeme planı ise kişiler tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve ödeme performanslarına uyduğu takdirde başvurulmalıdır. Şubeden kredi başvurusu yapacak kişilerden; kimlik fotokopisi ve gelir belgesi isteyen TEB; serbest meslekle uğraşan kişilerden ise vergi levhası veya son 3 yılı gösteren bilanço tablolarını istemektedir. Alınacak 15.000 TL’lik 36 ay vade ile oluşturulan ödeme planının aylık ödemesi 598 TL ve toplam ödemesi 21.605 TL olacaktır.


Akbank Bedelli Askerlik Kredisi:

akbank

Akbank

Müşterilerine kredi vermek için gerekli şartları; sadece T.C: kimlik, oturma belgesi ve düzenli gelir olduğunu gösterir belge olarak belirleyen Akbank, ihtiyaç kredisi adı altında bedelli askerlik kredisi vermektedir. Akbank’ın ihtiyaç kredilerinde uyguladığı %2,25 faiz oranı, bedelli askerlik kredisinde de aynen geçerli olacaktır. 15.000 TL’lik 48 ay vade imkânı ile çekilen kredinin geri ödemesi 25.086 TL olacaktır. Akbank’a her ay düzenli olarak yapılması gereken ödeme ise 521 TL’dir.

Şekerbank Bedelli Askerlik Kredisi:

ekerbank

Şekerbank

%2,16 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi imkanı sunan Şekerbank, vade seçeneğini müşterilerinin belirlemesi için opsiyonlu hale getirmiştir. Şekerbank’a kredi başvurusunda bulunmak için T.C. kimlik numarası ve kredi miktarı bankaya SMS olarak gönderilecek ve bankanın kredi ön değerlendirme sonucu beklenecektir. Banka ilgili incelemeler sonucunda, olumlu bir görüş bildirirse; sözleşme şartlarının görüşülmesi ve ödeme planının oluşturulması için müşteriyi bankaya davet edecektir. Şekerbank müşterilerine 6 aydan 48 aya kadar vade imkânı sunar. Müşteriler kendi ödeme güçlerinin potansiyeline göre, ödeme planlarını kendileri belirlerler. Kredi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için; 36 ay vadeyle çekilen kredinin aylık geri ödemesi 646 TL, 48 ay vadeyle çekilen kredinin geri ödemesi 550 TL olacaktır.

Denizbank Bedelli Askerlik Kredisi:

denizbank-300x99

Denizbank

İhtiyaç kredisi seçenekleri arasında, bedelli askerliği de kabul eden Denizbank; bu sayede müşterilerinin kredi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Denizbank’ın 15.000 TL’lik bu krediye sağladığı vade imkânı 48 aydır. Aylık geri ödeme miktarını 546 TL olacağı kredide, toplam yapılacak geri ödeme miktarı 26.284 TL olarak belirlenmiştir. Nakit sıkıntısı yaşayan kişilerin ilk olarak başvurduğu bankalardan bir tanesidir çünkü Denizbank, müşterilerine uygun kredileri vermek için gerekli şartları müşteriye göre esnetmektedir. Örneğin; kredi notu kötü olan bir müşteri başvuru yaptığında, o müşterinin kredi notuna değil, düzenli gelirine veya üzerine kayıtlı mallara bakılır. Eğer düzenli geliri olmayan bir kişi başvurursa; bu kişinin artık düzenli gelir belgesi kesin şart olarak aranmaz. Bunun yerine kredi notuna veya gelirken yanında kefil olarak getirdiği kişinin şartlarına bakılır. Bu sayede Denizbank, müşterilerine kredi vermek için oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

ING Bank Bedelli Askerlik Kredisi:

ing-bank-300x60

ING Bank

Kendisini sürekli geliştiren ve müşteri odaklı çalışmasıyla son yıllarda büyük bir müşteri portföyüne sahip olan ING Bank, bu ilerlemesini bedelli askerlik kredisi adı altında da göstermektedir. Bedelli askerlik kredisinde ödemeleri 3 ay sonra başlatan ING Bank, faiz oranlarını da %2,59 olarak belirlemiştir. Müşterilerin ödeme gücüne göre değiştirilebilir vade sayısına sahip olan ING Bank, bu sayede müşterilerin 15.000 TL’lik 36 ay vadeyle çektikleri kredilerde aylık ödeme oranını 698 TL olarak belirlemiştir.

Bedelli askerlik kredisi çekecek olan vatandaşların yine de güncel faiz ve geri ödeme oranları ile ilgili olarak bankalara bizzat gidip bilgi alması daha sağlıklı olacaktır. Sürekli olarak değişen ve güncellenen bu tip kredilerde güncel bilgileri hakim olmak her zaman işinizi kolaylaştıracak bir etmendir.

Ayrıca Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? sorusunun cevabı için linke tıklayabilirsiniz.