Eşimin kredi kartı borcunu nasıl öğrenirim son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri. Eşimin kredi borcunu  nasıl öğrenirim ya da eşimin kredi kartı borcunu nasıl öğrenirim, eşimin kredi kartı borcu var mı? diyenlere yönelik olarak hazırlanan bu yazıda aradığınız cevapları bulacaksınız. Her ne kadar eşin kredi ya da kredi kartı borcunu öğrenmek güvensizlik olarak algılansa da ileride doğabilecek büyük problemleri engellemek açısından yerinde bir hareket olacaktır.

Eşimin kredi kartı borcunu nasıl öğrenirim?

Eğer banka nezdinde eşiniz sorumluluklarını sağlamışsa ne yazık ki eşinizin kredi kartı borcunu öğrenemezsiniz. Ayrıca kredi kartı limitini, hesap ekstresini, kullanım tutarlarını da öğrenemezsiniz. Kişisel verilerin gizliliği prensibi sebebiyle bankalar eşi dahi olsanız size kredi kartı kullanım bilgilerini vermezler. Aynı şekilde eşiniz de sizin kredi kartı kullanım bilgilerinizi öğrenemez.

Eşin kredi-kredi kartı borcunu öğrenme

Bankadan eşinizin kredi ya da kredi kartı borcunu öğrenmeniz imkansız olsa da eşin kredi/kredi kartı borcunu öğrenme konusunda çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu çözümler tamamen sizin kendi çabanızla olacak şeylerdir.

Eşinizin telefonundaki mobil uygulamalar ile bankanın uygulamasına girerek kredi borcu, hesap özeti, kredi kartı kullanımları gibi bilgilere erişebilirsiniz. Tabi bunun için eşinizin kimlik numarasını, hesap numarasını, cep telefonu numarasını ve şifresini biliyor olmanız gerekmektedir.

Eğer eşinizin telefonunda mobil uygulama yoksa internet bankacılığı vasıtasıyla bilgileri girerek kredi ve kredi kartı ile ilgili bütün detayları görebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise bankamatikler yani ATM’ler üzerinden eşin kredi kredi kartı bilgilerini öğrenmektir. Eşinizin bankamatik ya da kredi kartını bankamatik cihazına girdikten sonra şifresini de girerek bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Son yöntem ise eşin cep telefonu ile banka müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmektir. Banka müşteri hizmetlerini aradıktan sonra sesli yanıt sistemine bağlanarak borç bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Bu aşamada size sesli yanıt sistemi borç bilgilerini iletecektir.

Eşimin kredi borcu benim kredi başvurumu etkiler mi?

Eğer eşinizin ödemesinde problem yaşanan bir kredi ya da kredi kartı borcu varsa kredi notu da düşük olacaktır. Bu noktada insanların aklına eşimin kredi ya da kredi kartı borcu benim kredi çekmemi engeller mi sorusu geliyor. Bankalar kredi çekmek istediğinizde birçok değişkeni gözönünde bulundurarak kredi çekip çekemeyeceğinize karar veriyor. Mesela geliriniz, sizinle aynı evde kalan kişilerin gelirleri, sizin kredi notunuz, borçlarınız, kredi ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarınız gibi… Dolayısıyla eşinizin kredi borcunun olması sizin de kredi çekebilmenizi zorlaştırır. Düşük miktarlı kredilerde çok sorun olmasa da vadesi uzun olan ve yüksek tutarlı krediler (konut kredisi gibi…) konusunda problem çıkabiliyor.

Önemli bilgi
Eğer bu konuda daha fazla bilgi isterseniz şu yazıya da gözatabilirsiniz:

Eşimin kredi/kredi kartı borcunu ödemekle yükümlü müyüm?

Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olsa da net cevap şudur: 2002 senesinde çıkartılan Medeni Kanun’un 22. Maddesi uyarınca evli çiftlerin birbirlerinin kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı sorumluluğu yoktur. Yani herkesin borcu sadece kendi borcudur.

Eşimin kredi borcu var. Bana haciz gelir mi?

Bu soruya net olarak “Hayır” cevabını verebiliriz. Eşlerin borçları ve malvarlığı kendisini ilgilendirdiğinden dolayı borçtan doğacak haciz işlemleri yalnızca borcu olana gelecektir.