Kredi kullanma ya da kredi çekme aşamasında olan evli çiftlerin en çok sorduğu sorulardan biri olan “Eşimin kredi notu benim kredi notumu etkiler mi?” sorusunun cevabını vereceğiz bu yazıda.  Bu sorunun aslında net bir cevabı vardır fakat çeşitli faktörlere göre değişiklik de gösterebilir. Onun için detaylı okumanızda fayda var.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi notunuz normalde siz ve bankanız arasındaki ilişkiye göre hesaplanır. Yani taraflar siz ve banka olur. Kredi notunuz belirlenirken kredi kartınızı ödeme alışkanlığınız, kredilerinizi ödeme alışkanlığınız, elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet gibi faturalarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz gibi faktörler etkendir. Ödeme alışkanlıklarınızdan elde ettiğiniz kredi notu ülkenin ortalaması ile karşılaştırılmak suretiyle kredi notunuz belirlenir. Bankalar, size kredi vermeden önce ilk olarak bu kredi notuna bakarlar.

Eşimin kredi notu benim kredi notumu etkiler mi?

Bu soruya şöyle cevap verebiliriz: Normal şartlarda evlenmeden önce çiftlerin ayrı ayrı kredileri ve kredi kartı kullanımları ile fatura ödemeleri sadece kendilerini ilgilendirir. Bankalar her bir kişiyi ayrı değerlendirir. Çiftler evlendikten sonra mevcut kredilerini tek bir kredi altında topluyorlar genelde. Durum böyle olunca da “Bankalar her bir kişi ile bireysel olarak değil de çift olarak mı ilgilenmeye başlıyor?” sorusu geliyor akıllara. Hayır, bankalar evli de olsanız her bir kişinin kredi notunu ayrı olarak ele alıyor. İşte bundan dolayı eşinizin kredi notunun sizin kredi notunuz üzerinde etkisi olmuyor.

Yalnız eğer hesapları birleştiriyorsanız bankalar artık sizi ayrı bireyler olarak değerlendirmiyor. Hesabınızı ortak hesap olarak değerlendiriyor. Durum böyle olursa “Eşimin kredi notu benim kredi notumu etkiler mi?” sorusunun cevabı evet oluyor. Yani eşinizin kredi notu sizin kredi notunuzu bu durumda etkiliyor.

Eşimin kredi notu düşük, ben kredi alabilir miyim?

Normal şartlarda eşin kredi notu sizin kredi notunuz üzerinde bir etkiye sahip olmasa da eğer eşin kredi notu aşırı düşük durumdaysa ya da yasal takip sürecindeyse sizin kredi çekme ihtimalinizi düşürdüğünü söyleyebiliriz. Ya da kredi çekebilseniz bile çekeceğiniz kredinin tutarı, vadesi ve faizi gibi faktörleri etkileyecektir. Bu durumda eğer biraz zamanınız varsa öncelikli olarak eşinizin kredi notunu yükseltmeye çalışmanız daha mantıklıdır. Eşiniz yasal takip altındaysa bunları ortadan kaldırmalısınız. Eşinizin kredi notu düzeldiğinde tekrar başvuru yapmak en akıllıca seçenektir.

Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi notu kaç olmalı?

Eşimin kredi notu düşük ama gelirimiz yüksek, kredi çekebilir miyim?

Eğer eşinizin kredi notu düşükse ama yasal takip sürecine girmemişse ve sizin de yüksek geliriniz ile birlikte kredi notunuz da yeterli düzeydeyse genelde sorunsuz biçimde kredi çekebilirsiniz. Burada bankalar sizi düşük risk grubundaki müşteriler içinde değerlendirecektir. Sizin kredi notunuzun yüksek olması ve belgelenebilir gelirinizin de yüksek olması kredi çekmenizin önünde hiçbir engel olmadığını gösterir.