Konut kredisi çekerek ev satın almak isteyenlerin en çok sorduğu sorular olan “Exper evin yüzde kaçına kredi verir?“, kaç para peşinat ödenir? gibi soruların cevabını vereceğiz bu yazıda. 

Ev satın almaya karar verdiğinizde eğer peşin paranız yoksa ya da çok azsa bankalardan konut kredisi çekme yoluna gideriz. Bu noktada ise şunu bilmelisiniz.

Satın almak istediğiniz evin bedelinin tamamını kredi olarak çekemezsiniz. Mutlaka peşinat olarak vereceğiniz bir bedel ödemelisiniz.

Bankanız satın almak istediğiniz evin değerini exper aracılığı ile belirler ve belirlenen kadar kredi verir.

Exper evin değerini nasıl belirliyor?

Expertizde evin değerini etkileyen kriterler neler?

Exper eve geldikten sonra çeşitli ölçümler ve çevresel analiz yaptıktan sonra eve bir değer biçiyor. Söz konusu değer, evi satacak kişinin belirlediği fiyatla birebir örtüşmeyebilir ancak bu noktada banka, sadece kendi experinin biçtiği değer üzerinden kredi kullandırır.

Evin değerini belirleyen etmenler ise şunlardır:

 • Evin metrekare cinsinden büyüklüğü, oda sayısı
 • Evin ya da binanın yaşı,
 • Arsanın değeri
 • Evin yapılış maaliyeti
 • Civardaki kiralar ve evin kiralanması durumunda kira bedeli
 • Civardaki evlerin satış bedelleri
 • Evin ne kadarının tamamlanmış olduğu
 • Evin lokasyonu (ili, ilçesi, semti, mahallesi vs.)
 • Evin yapılışında kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesi
 • Evin marketler, sağlık kuruluşları, ibadethaneler, okullar gibi önemli yerlere yakınlığı ve genel çerçevede ulaşımının kolaylığı
 • Deprem kuşağında olup olmaması ve binanın dayanıklılığı
 • Binanın altyapısı, elektrik, su, doğalgaz ve internet altyapısının durumu

Exper evin yüzde kaçına kredi verir?Ne kadarı için peşinat ister?

Genel çerçevede bakılacak olursa bankalar, exper tarafından belirlenen ev değerinin en fazla % 80’lik bir kısmı için kredi verirler. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; diyelim ki bir ev için konut kredisi çekmek istiyorsunuz. Exper evin değerini 400 Bin TL olarak belirlediğini varsayarsak; alabileceğiniz en fazla kredi tutarı 320 Bin TL’dir. Geri kalan 80 Bin TL’yi peşin olarak vermelisiniz. Eğer daha fazla peşinat verirseniz çekeceğiniz kredi ve dolayısıyla kredi taksitleri daha düşük olacaktır. Exper evin yüzde kaçına kredi verir sorusunun cevabını ve diğer detayları yazının kalanında bulabilirsiniz.

Konut kredisinde peşinat vermek için ihtiyaç kredisi çekilebilir mi?

Eğer aylık geliriniz yeterli düzeyde ve kredi notunuz da yüksekse konut kredisinde eksiğiniz olan 80 Bin TL’yi ihtiyaç kredisi olarak çekebilirsiniz. Bu durumda hem konut kredisini hem de ihtiyaç kredisini ödemek zorunda kalacağınız için ödeme yükünüz bir hayli artacaktır. Ödemeyi her ay düzenli olarak yapıp yapamayacağınızı kredileri çekmeden önce mutlaka hesaplayın. Eğer birikmiş paranız varsa kredi çekmek yerine peşinatınızı, birikimlerinizden ödemek sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

Konut kredisi taksitleri nasıl olmalı?

Konut kredisi çekerken sadece bir bankaya bağlı kalmayın. Bütün bankaları bizzat ziyaret ederek konut kredisi koşullarını, faizlerini, ek masrafları ve ödeme planlarını bir kenara not edin ve kararınızı ona göre verin. Konut kredisinin vadesi uzadıkça faiz yükü de artacaktır, aklınızdan çıkmasın. Yalnız faizleri düşüreceğim diye de vadeyi kısa tutmadan önce aylık ödemeleri yapıp yapamayacağınızı iyi analiz edin. Zira eğer 2 ay üst üste konut kredinizi ödeyemezseniz bankalar sizden kredi borcunuzun hepsini, hemen ödemenizi istiyor. Bu bankacılık kuralları gereği bu şekilde kararlaştırılmıştır.

Konut kredisinin ödeme planlarını şu şekilde özetleyebiliriz: Seçeceğiniz vadeye göre üzerine faiz de işletilerek size aylık eşit taksitler halinde bir ödeme planı çıkartılıyor.

Exper evin değerini yüksek gösterebilir mi?

Exper evin yüzde kaçına kredi verir sorusunu sorup ev almak isteyen ve evin tamamına kredi çekmek isteyenlerin akıllarında oluşan en büyük sorulardan biri de bu soru. Bankanın, belirlenen konut değerinin % 80’ine kadar kredi vermesi sebebiyle bu soruyu soranlar, kalan % 20’lik kısmı için bir çözüm yolu aramaktadırlar. Ancak ne yazık ki experler bunun mümkün olmadığını belirtmektedirler. Exper, ilgili bankanın çalışanı değildir. Aksine banka tarafından anlaşılmış şirketlerden gelirler. Experler yemini exper olduklarından bu tür işlemler yapmazlar. Yapılsa bile anlaşıldığı takdirde hem exper hem de siz ciddi cezalar alabilirsiniz.

Konut kredisinde kredi notu kaç olmalı?

Konut kredisi çekmek isteyenlerin kredi notu bankalar tarafından en önemli kriter olarak değerlendirilmektedir. Eğer konut kredisi çekmek istiyorsanız kredi notunuz minimum 1300 civarında olmalıdır. Kredi notu 1300 ve üzeri olan herkesin kredi çekebileceğine dair kesin bir durum olmasa da genelde bu puanlarda olanlar sorunsuz biçimde kredi çekebilmektedir. Eğer kredi notunuz 1300 puanın altındaysa bankanız sizden ipotek isteyebilir ya da kefil veya ek gelir belgesi de talep edebilir.

Bankanız size konut kredisi kullandırmadan önce aşağıdaki kıstasları gözönünde bulundururlar:

 • Kredi tutarı
 • Kredi notu
 • Aylık bazda geliriniz
 • Kredi kullanım geçmişiniz
 • Kredi kartı kullanım geçmişiniz
 • Kara listede olup olmadığınız.
Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi notumu nasıl yükseltirim?

Evin % 100’üne kredi veren bankalar

Ne yazık ki hiçbir banka satın alınmak istenen evin tamamına kredi vermemektedir. Sadece bazı durumlarda başka bir ev, arsa, taşıt gibi mallarınıza ipotek koydurarak % 100’üne kadar kredi alabilirsiniz. Bu noktada ipotek yerine eşiniz ya da bir yakınınızın da ihtiyaç kredisi çekerek eksik kalan % 20’lik kısmı kapatması daha mantıklıdır.