Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Kredi notunuzdan dolayı kredi çekemiyorsanız faturalı hatta kredi imkanlarını araştırmanızı öneririz. Ülke ekonomisinin durumuna paralel olarak her geçen gün bankalara borçlu sayısı da artmaktadır. Borçlu sayısının yanı sıra kredi notunu düşüren birçok banka müşterisi de bulunmaktadır. Kredi notunun ne olduğuna kısaca değinirsek; bankalar kendi aralarında yaptıkları bir anlaşma sonucu kredi verecekleri müşterinin ya da kredi kartı verecekleri müşterinin ödeme düzeni ve harcama limitleri ile ilgili detayları analiz ederek puan vermektedir.

Bir nevi öğrenci karnesi gibi düşünebilirsiniz.

Kendine has bir algoritması olan bu kredi notu sisteminde düşük nota sahip olanlara bankalar genellikle kredi vermemektedir. Bu sebepten ötürü nakit ihtiyacı duyan kişiler çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu yollardan biri de faturalı hat üzerinden kredi çekmek konusudur. Faturalı hatta kredi 2019 yılında şu şekilde uygulanabilir: Telefonunuz faturalı hat ise telefonunuzun faturasına yansıtılacak şekilde kredi çekebilmeniz söz konusudur. Bu yönteme sadece kredi notu düşük olanlar değil herhangi bir işte çalışmayıp gelir belgesi olmayanlar da sıkça başvurmaktadır. Oldukça yeni bir yöntem olan bu konuda henüz fazla kişi kredi çekimi yapmamışken kredi çekimini yüksek şans ile siz de gerçekleştirebilirsiniz. Peki faturalı hattınıza nasıl kredi çekeceğiniz konusuna değinecek olursak;

Faturalı Hat Üzerine Kredi Nasıl Alınır?

Telefonunuzda kullandığınız hat faturalı ise bu hat üzerine kredi çekme şansına sahipsiniz. Bunun için iki yol bulunmaktadır. Lakin bu yöntemleri anlatmadan önce telefonunuzda kullandığınız hat için sağlanması gereken bazı şartların olduğunu söylemeliyiz.

Faturalı Hatta Kredi Şartları

  • Bu şartlara bakacak olursak telefon hattınızın en az 3 aydır faal bir şekilde kullanılıyor olması gerekmektedir.
  • Ayrıca faturalarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi de bir artı olarak hanenize yazılacaktır.
  • Kullandığınız hat ise Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hattı olmalıdır.
  • BIMCELL, AskerCELL, KKTCCELL gibi hatlar bu hizmetin kapsamı dışındadır.

Faturalı Hatlara Kredi (2019) Alma Yöntemleri

Hattın üzerine kredi çekme yöntemlerine bakacak olursak;

Birinci yöntem aslında çoğumuzun sürekli yaptığı bir işlemdir. Daha doğrusu öğrenciler ve acil para ihtiyacına sıkışan kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Eğer faturalarınızı düzenli ödüyorsanız ve üç aydan fazla bir süredir faal olarak hattınızı kullanıyorsanız operatörünüzün bağlı olduğu şubelerden birine gidiniz. Örneğin Türk Telekom faturalı hat kullanıyorsanız yaşadığınız şehirde Türk Telekom şubesine gidin. Burada hattınız üzerine telefon almak istediğinizi söyleyin. Şube çalışanın sizden istediği talimat adımlarını uygulayın. Eğer operatörünüz puanınızı yeterli görürse, puanınız seviyesine denk bir telefon alabilme şansına sahip olursunuz. Bu telefonu aldığınız zaman tekrar şubeye ya da başka bir telefoncuya satabilirsiniz. Lakin sıfır dahi olsa bu tür satımlarda bayiler veya telefoncular piyasanın çok daha altında fiyat vermektedir. Örneğin 5000 TL’lik bir telefon için 4700 ya da 4600 TL gibi fiyatlar vermektedir. Çok fazla kırıma uğramadan telefonunuzu satmak istiyorsanız çeşitli sosyal ağ ya da ikinci el ürün satış uygulamalarını kullanarak başka kişilere 50 100 TL gibi daha düşük fiyattan satabilirsiniz. Böylece faturalı hattınız üzerine 5000 TL kredi çekmiş sayılırsınız.

İkinci yöntem ise birinci yöntemdeki olaya benzemektedir. Lakin bazı farklılıkları bulunmaktadır. Genelde telefoncuların kullandığı bu yöntem ise şöyle işlemektedir. Bir telefoncuya gittiniz ve telefoncudan bir telefonu seçtiniz. Telefonun bedeli 3200 TL olsun diyelim. Telefoncu size telefonu vermez bunun yerine telefon satışı yapmış gibi belgeleri hazırlar ve imzalatır. Size de 3000 TL nakit verir. Sizin ödeyeceğiniz para 3200 TL’dir. 200 TL oradan kazanç sağlarlar. Sonrasında size telefonu vermediği için telefonu da başka birine 3200 TL’ye satarlar o şekilde de 200 300 TL kazanırlar ve toplamda bir telefondan ortalama 400 500 TL kazanmış olurlar. Bu yöntem internet ortamlarında son zamanlarda faturalı hatta kredi şeklinde geçmektedir.

Turkcell Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Eğer telefonunuzda kullandığınız hattın operatörü Turkcell ise ve hattınızı 3 aydan fazladır kullanıyorsanız bulunduğunuz şehirde size en yakın Turkcell şubesine gidin. Hattınız üzerine telefon almak istediğinizi belirtin. Yapılan araştırma sonucunda uygun görülürse hattınızın topladığı puanlara göre size telefon modelleri sunulacaktır. Bu telefonlardan birini alarak telefonculara ya da başka bir şahsa satarak nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kredi kartı son ödeme saati

Vodafone Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Vodafone hattınız üzerinde faturalı hat kredisi çekmek istiyorsanız faturalarınızı düzenli bir şekilde en az 3 aydır ödüyor olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartı sağlıyorsanız bir Vodafone şubesine giderek telefon almak istediğinizi söyleyin. Size uygun telefon modelini aldıktan sonra satarak nakit akışını sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom Faturalı Hat Üzerinden Kredi Nasıl Alınır?

Vodafone ve Turkcell’den farklı olmayan bir şekilde Türk Telekom üzerinden faturalı hatta kredi çekebilirsiniz. Bunun için faturalarınızı düzenli ödüyor olmanız ve hattınızın en az 3 aydır kullanılıyor olması şartı yetmektedir. Bu şartları sağlayan aboneler şubelerden puanlarına göre telefon alarak telefonu sıfır kutusunda telefonculara veya bireysel şahıslara satarak nakit kazanabilirler.

Faturalı Hatta Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakit ihtiyacınız varsa ve faturalı hat üzerinden kredi çekmek gibi bir fikriniz varsa bazı hususlara dikkat etmelisiniz.
Faturalı hatta kredi dolandırıcılığı yaşamamak adına aşağıdaki örnekleri aklınızdan çıkartmayın. Bu adımları uygularsanız faturalı hatta kredi güvenilir mi sorusunu da aklınızdan silmiş olursunuz.

Örneğin 2200 TL değerinde bir telefon alacaksanız bu telefonu aldığınız zaman en fazla 200 TL aşağısına satabilirsiniz. 2000 TL gibi bir rakama satarsınız. Hattınız üzerine aldığınız için ortalama 150 – 200 TL fiyat eklenir ve böylece ödeyeceğiniz paradan 400 lira civarı daha düşük bir para kazanırsınız.
Bu noktada ödeme gücünüz yetersiz ya da bankadan kredi çekebiliyorsanız bu tür bir cihaz alımı pek önerilmez. Ayrıca aldığınız telefonu ne kadar sürede satacağınız konusunda kesin bir sonuç yoktur. Aldığınız telefonu bir ay sonrasında da satabilirsiniz. Bir ay beklemek belki de sizin ihtiyacınızın sınırları dışında çok fazla zamanı kapsamaktadır. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca telefonunuzu satarken yasaların belirlediği şekilde ikinci el telefon satış formu ve belgelerini doldurmuş olun. Telefon için bu işlemleri yapmazsanız IMEI sizin üzerinize kayıtlı görüneceği için telefonunu sattığınız kişinin yanlış kullanım sonucunda emniyet işleri ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Bu hususa dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
Bir diğer durum ise son dönemlerde yükselen bu piyasa için birçok kişi kredi vereceğini bahane ederek kapora adı altında ön ödeme istemektedirler. Sakın bu tür şeylere inanmayın. Dolandırılma ihtimaliniz yüksektir. Faturalı hattınız üzerine kredi çekerken kesinlikle operatörlere ait resmi şubeleri tercih edin. Böylece zarar görme ihtimaliniz ortadan kalkacaktır. Yukarıda saydığımız adımları uygulamazsanız muhtemelen faturalı hatta kredi şikayetleri yaparsınız. Bu da istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreçte çevrenizden ya da internetten araştırma yaparak faturalı hatta kredi yorumları okumanız da istenmeyen durumlardan sizi koruyacaktır.

Faturasız Hatlara Kredi Çıkar mı?

Şimdiye kadar faturalı hattınız ile telefon alıp bunun satılması ile ilgili olarak ele geçen nakit miktarı için faturalı hatta kredi çekme işlemi olarak tanımladık. Hattı faturalı olmayan ve nakit ihtiyacı olan kişiler bu konuda faturasız hatları üzerine bu tür işlem yapıp yapamayacaklarını sıkça sormaktadırlar.

Böyle bir durum söz konusu değildir. Faturasız hattınızı faturalıya çevirdikten sonra 3 ay ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirirseniz eğer siz de yeni cihaz alma şansına kavuşursunuz. Bu şekilde bir cihaz almak için ikamet ettiğiniz şehirde size yakın bir operatörün (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi…) şubesine giderek hattınızı faturalıya çevirmek istediğinizi belirtin. Kısa bir süre içerisinde gerçekleşen işlemler sonucunda hattınız faturalı sisteme dönmüş olacaktır. 3 ay düzenli ödeme yaptıktan sonra sizde faturalı hattınız üzerine kredi çekim işlemi gerçekleştirebilirsiniz.