Findeks nedir ve Findeks ne işe yarar sorularının cevabı bu yazıda. Bireysel müşterilere ve kurumsal firmalara sunulan finansal hizmetler ‘Findeks’ aracılığı ile belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hayata geçirilen Findeks, kredi ve diğer finansal hizmetlerin kimlere ne oranda sunulacağını belirleyen bir finansal hizmettir.

Findeks Nedir? Ne İşe Yarar?

Her birey ve kurumun bankalar nezdinde bir puanı olması ve bu puana göre kredi kartı ya da kredi başvurularının değerlendirilmesi, bankaların daha kolay bir şekilde ödeme alabilmelerine olanak tanımaktadır. Findeks’in ortaya çıkış amacı ödemelerini düzgün şekilde gerçekleştiren birey ve kurumlarla ödemelerini geciktiren veya borcunu ödemeyen kişilerin ayrılmasını sağlamaktır. Böylece kredi notu daha yüksek olan kişiler bankalardan daha kolay hizmet alabilirken, kredi notu düşük olan birey ve kurumlara da kolay bir şekilde kredi verilmemektedir.

Kredi notu düşük olan bireyler daha önce kredi kartı borcunu aksatmış, aldığı krediyi ödeyememiş veya ödemelerini zamanında yapamamış kişilerden oluşmaktadır. Bu da bankaların ödeme almakta zorlandığı kişileri daha kolay analiz edebilmesi için Findeks’in ortaya çıkmasına neden olmuştur. Üstelik Findeks tüm bankaların kullandığı ortak bir kredi notu sistemdir. Yani bir kişi X bankasına borcunu ödeyemediğinde diğer bankalar da bunu sistemden rahatlıkla görebilmektedir. Bu da diğer bankaların o kişiye daha temkinli yaklaşmalarına, kredi kartı ve kredi verirken buna göre düşük limitli ürünler vermeleri veya hizmet vermemelerine neden olmaktadır.

Findeks Neden Önemli?

Findeks bireysel müşterilere ve kurumsal müşterilerine ayrı hizmetler sunmaktadır. Bireysel müşteriler kredi notunu görebilir ve buna bağlı hizmetlerden yararlanabilir. Ticari müşteriler ise çek raporu, çek durumu ve çek endeksi gibi özelliklerden faydalanabilir. Sunulan hizmetler kişi veya kurumun finansal durumunu görmesine yardımcı olacak türdendir.

Bireysel müşteriler düzenli ödeme yaparak Findeks kredi notu kriterini yükseltebilir. Borcun zamanında ödenmesi, kredi kartı kullanımı ve gelir gibi birçok kriter Findeks kredi notunu etkileyebilmektedir. Kredi notunun yükselmesi bir kişinin bankalardan daha kolay bir şekilde ve daha yüksek miktarda kredi alabilmesine olanak tanımaktadır. Findeks kredi notu 0 – 1900 arasında belirlenmekte ve 1500 üzerinde puanı olan kişilere kolay bir şekilde finansal ürünler sunulabilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin ise bu notu yükseltmeden bankalardan kredi kullanması veya kredi kartı alması oldukça zordur. Günümüzde bankaların tümü Findeks kredi notunu esas alarak müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu da Findeks’in belirlediği kredi notunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Düzenli ödemelerle ve gelir artışı ile kredi notunuzu yükselterek daha yüksek kredi kullanma imkânına erişebilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yapmanız ve ödemekte zorlanacağınız kredi kullanmamanız Findeks kredi notunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi notu nedir?