Helal Kredi Veren Bankalar 2019

Günümüzün şartları ve yaşam koşulları insanları kredi çekmeye doğru yönlendiriyor. Dinen kredi faizinin haram olması nedeniyle pek çok insan kredi çekerken bu durumu düşünüyor ve helal kredi veren bankalar arıyor. Daha farklı yollardan nasıl kredi alabilirim? tarzında düşüncelere dalıyorlar.

Bankalardan faizsiz ihtiyaç kredisi almak isteyen insan sayısı oldukça fazla bankalarda bu insan topluluğunun son derece fazla olmasından dolayı bu tarz çalışmalar ve promosyonlar yapabiliyorlar. Dinen günah olmayan ve İslami usullere göre ihtiyaçlarını gidermek isteyen kişiler faizsiz kredi başvurusu için bankalara başvuru yapabiliyorlar. Bu yazımızda 2019 yılında helal kredi veren bankalar hangileri ve kimlere hangi şartlar altında bu tarz krediler veriliyor bunlardan bahsedeceğiz.

Faizsiz Kredi Nereden Çekilir?

Günümüzde farklı nedenlerden dolayı kredi almaya ihtiyaç duyabiliriz. Ailesel sebepler çeşitli zorunluluklar ya da ev araba gibi ihtiyaçlar için kredi almak zorunda kalabiliriz. Kredi alacak vatandaşların en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında elbette faiz oranları geliyor.

Faiz oranları kredinin ne kadar geri ödemesini belirlediği için oldukça önemli bankalar kişilere belli bir ödeme süresi ve aylık taksitlendirme şeklinde ödeme seçenekleri sunmaktadırlar. Aldığınız paraya göre vade ve faiz seçenekleri ile beraber toplamda kredi tutarının ne kadar olacağı ve ne kadar ödeme yapacağınız hesaplanır. Son dönemde kredi kullanmak isteyen insan sayısının artması ve helal kredi ya da halk dilinde faizsiz kredi çekmek isteyen insan sayısının da bir o kadar artış gösterdiğini ortaya çıkarıyor. İslam dinine göre faiz olayı tamamen haram olduğu için insanlar kredi çekerken bir suçluluk hissediyor. Bankalarda kredi çeşitlerini çoğaltarak insanlara İslam dinine uygun faiz oranı olmayan krediler sunuyor. Kredi alırken hiçbirimiz faiz ödemeyi istemesek de sizler için faizsiz kredi veren bankalar üzerinde bir araştırma yaptık.

Bu yazıyı da okumalısınız: Arsa tapulu daireye kredi çıkar mı?

Faizli ve Faizsiz Kredi Arasındaki Fark Nedir?

Faizli ve faizsiz kredi arasındaki fark nedir? Banka müşterilerine belli bir faiz oranı ile borç para verir geri ödeme zamanlarında kar edebilmek için o parayı ekstra olarak faiz işler ve bu şekilde para kazanır. Faizsiz kredi ise iki farklı şekilde olabilir bankalar müşterilerine herhangi bir faiz oranı olmadan finansman desteği sağlarlar.

Bu kredilerde sadece dosya masrafı ve kredi işlem tutarı sizlerden talep edilir. Bunlar dışında herhangi bir ekstra ödeme yapmanız söz konusu değildir. Bir başka kredi ise sadece sigorta masraflarınızı ve kredi masraflarını ödediğiniz kredi türüdür. Bir de bankalar faiz yerine kar payı adı altında müşterilerinden belli bir ücret talep ederler bu kredilerde sadece faiz yerine kar payı adı verilir ancak bakıldığı zaman faiz ile aynı duruma gelir. Bankalar açısından baktığımız zaman kar payı ya da faiz açısından sadece isim değişikliği yapılmıştır.

Helal Konut Kredisi Veren Bankalar

Bankalara en çok konut kredisi için başvurular yapılmaktadır. Bankacılar ve tüketiciler sürekli olarak bir etkileşim halindedir ve bankalar ihtiyaçlara oranla yeni kredi şartları oluşturmaktadır. Bankalara faiz ödemek ya da İslami yönergelere göre ev sahibi olmak isteyenler için katılım bankaları yoğun bir çalışma içerisindedirler.

Katılım bankalarının asıl amacı kredi işine faizi katmadan insanların ihtiyaçlarını gidermektir. Eğer bu tarz bir kredi almak istiyorsanız katılım bankalarına katılım konut kredisi başvurusu adı altında bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Katılım bankalarının hemen hemen hepsi kar payı oranı ile kredi tahsis ederler. Faizsiz kredi verildiği için Katılım Bankası müşterileri talepleri doğrusunda kredilerini vadeye bölerler ve taksit şeklinde öderler. Katılım bankalarının vermiş olduğu bu tarz krediler insanlar tarafından son derece cazip bir şekilde görülmektedir. Hemen aşağıda katılım bankalarının vermiş olduğu konut kredilerinin bulabilirsiniz.

Helal Kredi Veren Katılım Bankaları Hangileri?

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranıyla)
  • Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)
  • Halk Bankası (KOBİ’lere özel faizsiz kredi imkanı)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatı verene 1000 TL faizsiz finansman )

Helal Kredi Veren Katılım Bankaları

Katılım bankalarından konut kredisi almak son derece kolaydır. İnternet bankacılığı telefon ya da banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Helal kredi veren beş katılım bankası hangisi bunları söyleyelim. Vakıf Katılım Bankası Ziraat Katılım Bankası ve özel sermaye ile kurulan Albaraka Türk Katılım Bankası Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Sizlere helal kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Katılım bankalarından helal olarak faizsiz kredi almak için bankalara bizzat başvuru yapmanız gerekiyor. Bankalar sigorta ücreti ve işlem hesap tutarı ücretini keserek sizlere faizsiz kredi veriyorlar.

Albaraka Türk Katılım Bankası Helal Kredi

albaraka-türk-helal-kredi

albaraka türk helal kredi

Albaraka Türk Katılım Bankası müşterilerine kar payı ile finansman sunan ve helal kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi adı altında katılım Bankası’ndan kredi alabilirsiniz.

Albaraka Türk ile 100 bin lira tutar kredi 120 ay vadeli olarak almayı düşünürseniz aylık taksit ödemesi 2.331.557 TL olacaktır. Albaraka Türk Bankası 2019 yılında 120 ay vadeli konut kredisi alımlarında yüzde 2,30 faiz oranı belirlemektedir. Diğer bankaların ihtiyaç kredisi ya da ev kredisi faiz oranı ise yüzde 3,30 dur.

Ziraat Katılım Bankası Helal Kredi

ziraat-katılım-bankası-helal-kredi

ziraat katılım bankası helal kredi

Ziraat Katılım Bankası diğer katılım bankaları arasında kamu gücünü elinde bulundurmaktadır. Ziraat Bankası katılım fonu olarak kurulmuş olan Ziraat Katılım Bankası 100 bin lira faizsiz konut kredisini 120 ay taksitle vermektedir. Seçmiş olduğunuz tercihe göre kar payı oranı yüzde 2.15 olacak. Aylık 2.331.557 TL geri ödemesi bulunmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası Helal Kredi

vakıf-katılım-bankası-helal-kredi

vakıf katılım bankası helal kredi

Vakıf Katılım Bankası 2019 yılında kar payı oranı olarak yüzde 2.50 faiz işlemektedir. 120 ay vadeli 100.000 TL çekerseniz aylık ödemeniz 2.636.18 TL olacaktır. Diğer katılım bankalarına göre Vakıf Katılım Bankası biraz daha yüksek bir faiz oranı belirlemiştir.

Katılım Bankaları ve Diğer Bankalar Arasındaki Fark

Katılım bankaları ve diğer bankalar arasındaki temel fark faiz oranlarıdır. Katılım bankaları sadece dosya işlem masrafı ve sigorta masraflarını kredi oranına yansıtırlar. Ortalama olarak özel bankalardan yüzde 1 daha az faiz oranı çıkartarak insanların daha az kredi borcu ödemesini sağlarlar.

Özel bankalar ve Katılım Bankası gibi helal kredi adı altında değil de ihtiyaç kredisi konut kredisi ya da daha farklı kredi türlerini sunan bankalar size hiçbir şekilde faizsiz kredi verme gibi bir durum içerisinde girmezler yani helal kredi veren bankalar değillerdir. Özel bankalarda faiz oranları belirlenmiştir. Aylık vadelere göre kredi miktarı belirlenir ve ona göre ödeme yapılır. Katılım bankaları kredi çekmek için hem daha avantajlı hem de özel bankalar oranla daha kolay kredi verdikleri için insanlar tarafından tercih edilmektedirler. Online olarak katılım bankalarına yaptığınız kredi başvurunuz kabul edilse bile sizlerden evrak talep edilmektedir.