İhtiyaç kredisi nedir?

Bankalar insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Birçok kişi, ev – araba alırken veya çeşitli ihtiyaçları için kredi kullanmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan ve tercih edileni ise ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi nedir sorusu, insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalardan finansman kaynağı sağlaması şeklinde tanımlanabilir.

İhtiyaç kredisinin sık bir şekilde kullanılması, kolay bir şekilde alınabilmesi ile doğru orantılıdır. Bireyler gelirleri doğrultusunda bankalara bireysel kredi başvurusu yapabilmektedir. Krediler 48 ay vadeye kadar verilebilmekte ve kişinin gelir durumu ihtiyaç kredisi miktarını doğrudan etkilemektedir.

Genel olarak evlenecek veya iş kuracak olan kişiler bireysel kredi ürününü tercih etmektedir. Konut kredisi ve taşıt kredisi, ihtiyaç kredisine göre daha az tercih edilmektedir. Aklınıza gelebilecek acil para ihtiyacı doğuracak birçok şey için bu kredi türü kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

İhtiyaç kredisi genel olarak bankaların maaş müşterilerine daha kolay bir şekilde verilebiliyor. Bunun sebebi ise kişinin maaşının bankaya yatması ve bankanın kişinin gelirini daha net ve kolay bir şekilde tercih edebilmesidir. Düzenli bir şekilde borcunu ödeyen bir kişi hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

İhtiyaç kredisi kefil gerektirmeyen ve kolay bir şekilde başvuru yapılabilen bir bankacılık ürünüdür. Başvuru esnasında sizden son 3 aya ait maaş bordronuz istenebilmektedir. Ayrıca belgelenebilir bir ek geliriniz varsa ve bunun belgelerini de bankaya sunabilirseniz çekebileceğiniz ihtiyaç kredisi miktarı daha da artabilir.

Çekebileceğiniz maksimum tutar, aylık belgelendirebileceğiniz net kazancınızın 10-12 katı kadardır. Yani aylık net kazancınız 3000 TL ise 30 – 35 bin TL civarında ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Maksimum çekebileceğiniz ihtiyaç kredisi miktarı ise 50.000 TL civarındadır. Bazı bankalarda gelir durumunun yüksek olmasına göre kişiye özel ihtiyaç kredisi limiti belirlenebilir ve 100.000 TL’ye kadar kredi verilebilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu kısma kadar ihtiyaç kredisi nedir sorusunun cevabını vermiş olduk. İhtiyaç kredisi başvurusu bankaların şubeleri aracılığı ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle sizden istenilebilecek belgeleri (maaş bordrosu, nüfus cüzdanı vs.) yanınızda götürerek kısa süre içerisinde ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca müşterisi olduğunuz bankalarda internet şubesi ve mobil bankacılık aracılığı ile kolay bir şekilde başvuru yapabilmeniz mümkündür. ‘Krediler’ bölümüne giriş yaparak hızlı kredi başvurusu yapabilir ve sizden istenilen bilgileri doldurarak ihtiyaç kredisi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Çoğu banka müşterilerine ihtiyaç kredisi başvurusu sonuçlarını SMS yoluyla bildirmektedir. Bazı bankalarda ihtiyaç kredisi başvurunuzun onaylanması durumunda, paranın anında hesabınıza geçmesi söz konusudur.

48 ay’a kadar vade ile kredinizi ödemeniz mümkündür. Ayrıca sözleşmeye göre belli kriterler doğrultusunda ara ödeme de yapabilir ve borcunuzu daha kısa süreler içerisinde de kapatabilirsiniz. Bunun için başvuruda bulunacağınız bankanın yetkilileri ile direkt olarak görüşmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Kolay bir şekilde başvuruda bulunmak ve finansal ihtiyaçlarınızı karşılamak adına, ihtiyaç kredisine başvurabilir ve kredinizi dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Umarız bu yazıdan sonra ihtiyaç kredisi nedir ve nasıl çekilir sorularının cevaplarını almışsınızdır. Bu doğrultuda kredi çekerken yolunuzu belirlemenizde fayda var.

Aynı anda 2 kredi çekilebilir mi?
Eğer dilerseniz “Aynı anda 2 kredi çekilebilir mi?” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.