Kiralık kasa nedir, ücreti ne kadar?” sorusunun cevabı bu yazıda.

Kiralık Kasa Nedir?

Para ve değerli eşyalarımızı güvenli bir şekilde koruma altına almak için genellikle bankaları tercih ederiz. Bankalar da bizlere daha iyi hizmet verebilmek adına birbirinden farklı alternatif çözümler ile en güvenli yolu bizler için oluştururlar. Bunlardan biri de kiralık kasalardır. Değerli eşyalarınız ve emanetleriniz için kişiye özel olarak hazırlanan bu kasalar ile güvenli bir şekilde hizmet sunulur. Kasaların boyutları istediğiniz şekilde düzenlenebilmektedir. Eğer fazla boyutta değerli eşyanızı burada saklamak istiyorsanız banka buna göre size en ideal olan kasayı sunacaktır. Değerli eşyalarınızın yanında senet, belge vb. önemli dosyalarınız için de bu kasaları kiralayabilirsiniz. Gerçek veya tüzel kişiler bu kasalardan faydalanabilir. Bu uygulamanın en büyük işlevi değerli eşyalarınızı hırsızlığa, yangına vb. risklere karşı tam koruma ile koruyor olmasıdır. Kasalarınıza ulaşmak istediğiniz zamanların bankanın çalışma saatleri içerisinde olması gerekir fakat bazı bankalar kiralık kasalara 7/24 erişim imkanı sunmaktadır. Bu durumu kiralık kasa işlemi yaptırmak istediğiniz banka ile önceden görüşmenizi öneririz.

Kiralık Kasa Ücretleri

Kiralık kasa ücretlerini belirleyen birbirinden farklı etmen bulunur. Bunlardan en önemlileri;

  • Kasanızın boyutudur boyutu fazla olan kasalar için daha yüksek ücretler öderken, daha küçük kasalar için daha uygun ücretler ödersiniz.
  • Kiralık kasa açtıracağınız zaman-bankadan bankaya değişiklik gösterebilir- yıllık kira miktarı kadar depozito ödemeniz gerekir. Kasanızı kapatırken söz konusu olan bu ücret size geri teslim edilmektedir.

Kiralık Kasa Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kasa kiraladıktan sonra ödemelerinizi birbirinden farklı metotlar ile yapabilirsiniz. Ödemenizi kasanızı açtırdığınız banka şubesine giderek yapabileceğiniz gibi aynı zamanda internet şubesinden de yapabilirsiniz. Mobil uygulamaya sahip olan bankaları bu konuda ilk tercih olarak değerlendirirseniz şubeye gitmenize gerek kalmadan ödemenizi yapabilirsiniz. Ödemenizi birden fazla yolla da yapmanız mümkün. Ücretinizi bankanızda bulunan hesabınızdan da ödeyebileceğiniz gibi dilerseniz de kredi kartınız ile de ödeme yapabilirsiniz.

Sizde arkanıza rahat bir şekilde yaslanmak ve güvenli bir şekilde değerli eşyalarınızın korunmasını istiyorsanız seçtiğiniz bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da okumalısınız: Yatırım hesabı nedir? Yatırım hesabı hakkında bilinmesi gerekenler