Kredi notunun oluşumunda pek çok faktör dolaylı veya direkt olarak etkisini göstermektedir. Tüketicilerin aklındaki en belirgin sorulardan biri olan “Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi? sorusunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz. Kredi notunu etkileyen faktörler arasında

  • Kredi ile alınan ürünlerin borçlarının ödeme sürekliliği
  • Hesapta yer alan bakiye ve bununla orantılı olarak borç miktarının dengesi
  • Yeni bir kredi başvurusunda bulunulması
  • Kredinin ne sıklıkla kullanıldığı ve diğer pek çok sebep kredi notunun oluşumunda etki sahibidir.

Kredi notunu diğer etkileyen etmenler arasında en belirginlerinden biri ise kredi notuna direkt olarak %10 etki eden faturaları düzenli ödeme alışkanlıklarıdır. Bunun yanında vergi borçları gibi çeşitli ayrıntısal borçlar da yine kredi notunu ciddi oranda etkileyen etmen ve etmen grupları arasında değerlendirilmektedir.

Kredi notunu en çok etkileyen temel unsur ise %30’luk bir oran ile kredi ve çeşitli kredi kartı ödeme düzenliliğidir. Zamanında ödenen veya ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları kredi notunda etkin bir neden olarak görülür. İkinci sırada kredi notunu %25’lik bir oran ile mevcut borcun durumu etkilemekte, üçüncü olarak da %20’lik bir katsayı ile yeni bir kredi ürün ve ürün grupları başvurusu etki etmektedir.

Kredi başvuruları içerisinde değerlendirilen kredi kategorisi ise çeşitli bankaların ihtiyaç kredisi, herhangi bir konut kredisi ve son olarak taşıt kredisi yer almaktadır. Kredi talepleri kapsamında kredi kartı da kredi istekleri çatısı altında değerlendirilir.

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Geçmişten geleceğe çeşitli borç, kredi talepleri ve kredi kartı talepleri kredi notunu temel olarak etkilemektedir.
KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kişisel olarak finansal hayatı inceleyen bir kurumdur. Böylelikle çeşitli olarak banka ve banka gruplarına yapılan başvurular, totalde sizlerde bulunan kredi kartı sayısı, kredi kartı talep sayınız sistemde kayıtlı şekilde yer edinmektedir. Kişisel olarak kredi kartı başvuru sayısından kredi notu etkilenmektedir.

Yeni bir kredi başvurusu veya kredi kartı talebi kredi notunu olumsuz yönde etkileyerek düşürecektir. Bunun temel sebebi ise bankaların kredi talep eden kişinin bu krediyi ne yolla ödeyeceğini bilmemesidir.

Ancak bankaların dikkat ettiği unsur ise aynı banka grupları içerisinde kredi veya kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyip ödememenizdir. Kredi ve kredi gruplarına ödenen borç ne kadar düzenli ise bankanın size yansıtacağı kredi notu da bu oranla yükselişe geçecektir. Kredi kartı temel notunuz 1300 veya üzeri bir değer ise kredi notunuzu yükseltmek adına bankanızdan düşük limite sahip bir kredi kartı talebinde bulunabilir, ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız durumunda kredi notunuz yükselebilmektedir.