Ülkemizdeki kredi kartı ihtiyacı ve doğru orantıda kullanılması günden güne giderek artmakta. Her bireyin 18 yaşını geçmesi ile harcamalarını nakit yerine karttan yapmak isteyen kişiler kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Kredi kartı dönem borcu nedir? Hesap kesim tarihinden sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde ödeyeceğiniz meblağdır. Dönem borcu içerisinde nakit avansınız, harcamalarınız, taksitleriniz gibi çeşitli harcamalar sonucu ödemeniz gereken aylık borçtur. Nakit avansınız, taksitleriniz ve harcamalarınızın dönem borcu yani tamamını ödemelisiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Neleri Kapsar?

Kullandığımız kredi kartları ile yaptığımız her işlemi zamanı geldiğinde ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartını kullanmaya başladığınız günden itibaren 30 günlük bir süre içerisinde yaptığınız harcalar dönem borcu olarak tanımlanmaktadır. Hesap kesim tarihinden itibaren yapılan harcamalar, taksitler, masraflar, nakit avanslar faizler ve önceki dönemden kalan borç var ise tüm bunların toplamı dönem borcunu oluşturuyor.

Dönem Borcu İle Asgari Ödeme Tutarı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartı dönem borcu nedir? sorusunu cevapladığımıza göre şimdi devam edebiliriz. Kredi kartı borçlarını 2 aşamalı olarak ödeyebilirsiniz. Dönem borcu, 30 gün boyunca yaptığınız tüm harcamaların ekstre olarak size ulaşmasıdır. Ekstrede yazan dönem borcunun  asgari ödeme tutarı şu şekilde hesaplanır:

  • Kartınızı 1 yıldan fazla bir süredir kullanıyorsanız aşağıdaki gibidir:
    • Kart limitiniz 0 – 15 Bin TL arasındaysa dönem borcunun % 30’u
    • Kart limitiniz 15.001 – 20 Bin TL arasındaysa dönem borcunun % 35’i
    • Kart limitiniz 20 Bin TL üzerindeyse dönem borcunun % 40’ı
  • Kartınızı 1 yıldan daha kısa bir süredir kullanıyorsanız dönem borcunuzun % 40’ı asgari ödeme tutarı olarak kabul edilir.

Örneğin; 1 yıldan daha eski ve limiti 3 Bin TL olan bir kartınız var. Dönem borcu 900 TL olan birinin asgari ödeyeceği tutar 300 TL’dir. Kısacası asgari ödeme tutarı yukarıdaki koşullara göre değişiklik gösterir. Ancak asgari ödeme tutarını ödediğiniz zaman kalan borç bir sonraki ayın üzerine eklenir. Ayrıca asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda gecikme faizi ödemezsiniz. Fakat kalan dönem borcu için akdi faiz devam etmektedir. Bu durumda kalan borç ile faiz tutarını bir sonraki ay gecikmeden ödemelisiniz. Diğer bir husus da; ödeyebileceğiniz meblağda borç yapmalısınız. Eğer borcunuzu ödeyemezsiniz hem kredi notunuz düşer hem de kredi çekmeniz zorlaşabilir.

Asgari Ödeme Tutarının Ödenmesi Durumunda Ne Olur?

Kredi kartınıza gelen dönem borcunuzun asgari tutarını ödeyebilirsiniz. Ancak geride kalan borç bir sonraki ayın ödeme tarihine faizi ile birlikte eklenir. Dönem borcunuzu ödediğiniz takdirde ek faiz ödemezsiniz. Ancak asgari tutarı ödediğinizde borcun hepsi kapanmadığı için banka tarafından belirlenen faiz devam etmektedir. Eğer maddi durumunuz yetersiz ise borcunuzu ödedikten sonra tekrar bir borç yapmamalısınız. Diğer ay da kalan borcunuzu ödeyerek hesabınızı kapatabilir veya kullanmaya devam edebilirsiniz.

EFT Nedir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bağlantıya tıklayıp bilgi edinebilirsiniz.