Kredi kartları, özellikle ülkemizde yoğun olarak kullanılan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartı kullanmanın belli püf noktaları olduğu gibi, kullanım ve ödeme sırasında da dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Keza kredi kartları, ödemeleri düzenli yapılmadığı taktirde kredi notunu hızlı bir şekilde düşürmektedir. Yine aynı şekilde kredi kartlarını düzenli olarak kullanarak gününde ödemeler yapmak, kredi notunun düzenli bir şekilde yükselmesine sebep olan kriterlerin başında gelmektedir. Bu sebeple de kredi kartı ödemelerine özen gösteren banka müşterileri, kredi kartlarının ödeme günlerinde kredi kartı son ödeme saati kaçtır gibi sorular sorabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde kredi kartı son ödeme saati hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartları, başvuru sırasında banka çalışanı tarafından belirlenen bir hesap kesim tarihi ve takibindeki 10 gün içinde kalacak şekilde belirlenen bir son ödeme tarihi ile beraber gelmektedir. Bu tarihler belirli aralıklarla tercih edilebildiği gibi, kredi kartı başvurusu sırasında sizin ayın hangi dönemine gelmesi konusunda kararınız doğrultusunda da şekillenebilir. Eğer kredi kartınızı İnternet Bankacılığı üzerinden alıyorsanız, yine burada da başvuru ekranı üzerinde hesap kesim tarihi ve ödeme tarihi konusunda bilgilendirilirsiniz.

Kredi kartı son ödeme saati, kredi kartının son ödeme gününde, gün bitimine kadar olan zaman dilimidir. Yani kredi kartınızın son ödeme tarihi geldiğinde, gün içinde veya gün sonuna kadar (23.59) ödeme yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ödeme kanallarıdır. Bazı ödeme kanalları ile yapacağınız ödemeler maalesef kabul edilmeyebiliyor. Kredi kartı son ödeme saati kaçtır?

Şubeden Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaçtır?

Öğrenci-kredi-kartı-300x180

Kredi kartı son ödeme saati

Eğer kredi kartı ödemelerinizi şubeler üzerinden yapmak istiyorsanız, her bankanın çalışma saatlerine uygun olacak şekilde ödemelerinizi yapmalısınız. Bankaların 17.00’da kapandığını düşünürsek, bu saat dilimine gelmeden önce şubelere giderek ödemelerinizi yapmalı, kredi kartınızın gecikmeye girmesine engel olmalısınız. Yine de bu son ödeme saatine yetişemediyseniz, bankaların önünde bulunan ATM’leri kullanarak da kredi kartınızı ödeyebilir ve gecikmeye uğratmazsınız.

Şubelerden son ödeme saati: 17.00

ATM’lerden Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaçtır?

Eğer ödemelerinizi ATM’ler üzerinden yapıyorsanız arkanıza yaslanabilirsiniz. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmet veren banka ATM’leri sayesinde tüm ödemelerimizi saat dilimlerine takılmadan halledebilir, kredi kartı ödemelerimizin aksamasına engel olabilirsiniz. Yine de bu kanallardan yapacağınız ödemeler, son ödeme tarihi içinde 23.59’a kadar yapılmalı ve kredi kartı son ödeme tarihi geçirilmemelidir.

UNUTMAYIN:
Kredi kartlarının ödemeleri, son ödeme tarihi içinde mutlaka yapılmalıdır. Son ödeme tarihinden 1 dakika bile geciken ödemeler sistemler tarafından otomatik olarak geç ödeme olarak kabul edileceğinden, ödemelerinizi özenle yapmalısınız.

ATM’lerden son ödeme saati: 23.59

İnternet Bankacılığı Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaçtır?

Yine bankaların bizlere sunmuş olduğu kolaylıkların başında gelen ve tüm bankacılık işlemlerimizi rahatlıkla, oturduğumuz yerden yapmamıza imkan sağlayan İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık sistemlerini kullanarak kredi kartı ödemelerimizi rahatlıkla yapabiliriz. Eğer kredi kartı ürününüz İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık sistemlerine bağlı ise, hesabınızda para olması durumunda rahatlıkla kredi kartı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine buradan yapacağınız işlemlerde son ödeme saati 23.59’dur.

HATIRLATMA:
İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden yapacağınız kredi kartı ödemelerinde mutlaka vadesiz mevduat hesabınızda para bulunmalıdır. Kredi kartı ödemeleri vadesiz hesabınızdaki para ile yapılmaktadır.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık kredi kartı son ödeme saati: 23.59

Kredi Kartı Ödemesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ödemelerinin, kredi notu üzerinde doğrudan etkisi olduğunu söylemiştik. Yapacağınız ufak gecikmeler dahi kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacağı için, çok dikkatli davranmalı ve kredi kartı borçlarınızı mümkün olduğunda geciktirmemeye çalışmalısınız. Gecikmeye giren kredi kartı borçları yüzünden kredi notunuz düşerse, ilerleyen dönemlerde ihtiyacınız olan kredilerde onay problemi yaşayabilirsiniz.

  • Kredi kartı borcunun gününde ödenmesi,
  • Kredi kartı borcunun en az asgari tutarının ödenmesi,
  • Faiz düşümü olması için asgari tutardan biraz fazla yatırılması,
  • Ödeme kanallarının son ödeme saatine dikkat edilmesi.