Kredi kartım kayboldu, çalındı; ne yapmalıyım? sorusunun cevabı bu yazıda.

Nakit taşımak zorunda kalınmaması, taksitlendirme yapılabilmesi, harcadıkça puan kazanılması gibi birçok sebebe bağlı olarak kredi kartları günümüzde herkes tarafından kullanılmaktadır.

Hayatlarında unutkan olan ve kartlarına sahip çıkamayan birçok kart sahibi kartlarını ya kaybetmekte ya da alışveriş yaptıkları yerlerde kartlarını unutmaktadır. Çoğu kimse kartını bulamama telaşıyla ne yapması gerektiğini tam olarak bilememektedir. Kredi kartı kaybolduktan sonra bunun farkına varıldığı zaman arasındaki geçen süre oldukça önemlidir. Çünkü kredi kartımız iyi niyetli olmayan kişilerin eline geçebilir ve kullanılabilir.

Kredi Kartım Kayboldu

Kredi Kartı Çalınır ya da Kaybolursa Nasıl İptal Edilir?

Bankalar kredi kartlarının kaybolması ya da çalınması durumunda hızlı işlem yapabilmek için gerekli tedbirleri almışlardır. Kredi kartını kaybeden bir müşteri ilk olarak kullandığı kredi kartına ait bankanın çağrı merkezine ulaşarak kredi kartı kayıp bildirimi oluşturmalıdır. Banka görevlilerinin sorabilecekleri ‘kartınızı en son ne zaman kullandınız?’, ‘en son nereden alışveriş yaptınız?’, ‘ne kadarlık bir harcama yaptınız?’ gibi sorulara doğru cevaplar verilmeli ve kredi kartı iptal ettirilmelidir.

Kaybolduktan Sonra Yenisi İstenen Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Kaybolmuş ya da çalınmış kredi kartını iptal ettirdikten sonra talep edildiği takdirde çağrı merkezinden yeni kredi kartı başvurusunda bulunulur. Talebe göre yeni kart bilgileri ve güvenlik kodu olan kredi kartı 10-15 gün içinde adresinize ulaştırılmaktadır.

Kredi Kartı Çalındıysa Ne Yapmak Gerekir?

Kredi kartı kaybolduktan sonra kart başkasının eline geçmişse ve harcama yapılmışsa burada yapılanlar biraz farklılık göstermektedir. Kredi kartına ait banka müşteri hizmetleri derhal aranmalı ve kart iptalinin yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca kartın kaybolması ya da çalınması sebebiyle yapılmış şüpheli bir işlem mevcut ise banka yetkililerine durum bildirilmelidir. Bankalar kayıp çalıntı işlemlerinde kart sahibini belirli bir miktara kadar olan şüpheli işlemlere karşı uyguladıkları sigortalarla korumaktadır. Bu şekilde kredi kartı sigortası ile olası zararlardan kısmen korunabilmektedir.

Bazı durumlarda yalnızca bankaya bildirimde bulunmak yetmez. Kredi kartının çalınması ve kredi kartına ait şüpheli işlem bulunması durumunda bu durumu haber alır almaz cumhuriyet savcılıklarına ya da en yakın polis merkezine müracaat ederek yasal işlem başlatılmalıdır.

Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi kartı dönem borcu nedir?