Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu kaç olmalı ki bankalar kolayca kredi versin; bütün detaylar yazımızda. Bankaların müşteriler ile ilgili en çok dikkat ettiği detay müşterinin kredi notudur çünkü kredi notu kişinin finansal geçmişi ile ilgili her türlü bilgiyi vermektedir. Bu kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmaktadır. İsteğe bağlı olarak bankalara veya kişilere belli bir ücret karşılığı verilmektedir. Ülkemizde bankaların hemen hemen hepsi Kredi Kayıt Bürosuna bağlıdır çünkü müşterileri hakkında bilgileri buradan sağlamaktadırlar.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Yapılan belirli işlemlerin belirli oranları ile kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanır. Beş ana işlemin oranları sonucunda kredi notunuz hesaplanır.

 • Eğer bankalardan kredi çekmişseniz geri ödemeleriniz veya kredi kartı kullanıyorsanız bu kredi kartının dönem sonu ödemelerinin düzenli olup olmaması sizin kredi notunuzun %35’ini etkiler.
 • Bankalara olan güncel borcunuz ve o borcu ödeme yükümlülüğünüz yine kredi notunuzu %35 etkiler.
 • Yeni bir kredi çekmiş olmanız kredi notunuzu %11 oranında değiştirir çünkü kredi çekerek yeni bir risk almışsınızdır.
 • Ne kadar sıklık ile kredi kullandığınız %10 oranında kredi notunuzu etkiler. Eğer almış olduğunuz krediyi düzgün ve düzenli bir şekilde ödemeniz kredi notunuza artı bir puan olarak yansıyacaktır.
 • Kredi başvurusu yapmak yani müşterinin bankalar ile girdiği ilişkiler kredi notunu %9 oranında etkiler. Eğer bankalardan aldığınız krediyi düzenli bir şekilde ödüyorsanız ve kredi kartınızın borcunu gecikme olmadan her ay ödüyorsanız kredi notunuz yüksektir.
 • Ayrıca elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu faturaları gibi faturaların da kredi notu üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Hesaplanan kredi notu 0-1900 arasında bir puandır ve bu puan aralıklarına göre belirli bir risk aralığında bulunursunuz. Kredi notu kaç olmalı diye merak ediyorsanız Kredi Kayıt Bürosuna başvurarak belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenirsiniz. Ya da Findeks ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Yazı önerisi: Kredi notu nedir?

Kredi Notu Hangi Aralıklarda Olmalıdır?

Bankalardan kredi almak için kredi notunuz çok önemlidir çünkü bankalar başvuran kişilerin ilk başta kredi notuna bakarlar. Kredi notu başvuran kişilerin finansal geçmişi hakkında çok fazla bilgi vermektedir. Kredi notu puan aralıkları arasında beş gruba ayrılmaktadır.

 • İlk grup kredi notu 0-799 puan aralığı olan gruptur. Bu grup kredi açısından riskli bir gruptur. Eğer puanınız bu aralıkta ise bankaların size kredi verme olasılığı yok denecek kadar azdır. Bu grup içerisindeyseniz bankalara olan ödemelerinizi düzenli olarak yaparak, bankaya olan borçlarınızın tamamını ödeyerek bu gruptan çıkabilirsiniz.
 • 800-1299 puan arası olan grup önceki gruba göre daha az riskli bir gruptur. Bankalar bu kişilere yine çeşitli açıdan kısıtlama getirse de kredi kullanma veya kredi kartı çıkartma gibi ayrıcalıklardan yararlanabilirler. Bu gruptaysanız ve kredi başvurusu yapacaksanız sizden büyük ihtimalle kefil istenecektir. Ödemelerinizi daha düzenli bir şekilde yaparak bu gruptan çıkabilirsiniz.
 • 1300-1499 arası bir puanınız var ise orta riskli grupta yer alırsınız. Önceki iki gruba bakarak eğer bu gruptaysanız bankaların imkanlarından daha fazla yararlanırsınız. Bu grup içerinde yer alan kişilerin kredi başvuruları ve kredi kartı başvuruları daha fazla olumlu yanıt bulur.
 • 1500-1699 puan arasında yer alıyorsanız bankalar tarafından iyi riskli bir grupta yer alıyorsunuz demektir. Bu grup her türlü ihtiyacını bankadan temin edebilir çünkü düzenli olarak ödemelerini yapmaktadırlar.
 • 1700 üzeri bir puana sahipseniz bankaların her türlü imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bankalar bu tarzda olan müşteriler için çeşitli avantajlar sunmaktadırlar.