Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer, gelin bu sorunun cevabını verelim. Bankalar, müşterilerine kredi verme uygulamasını sürekli olarak düzenlemek isterler. Bu yüzden de olabildiğince çok müşteriye ulaşarak, banka ile bir borç ilişkisini başlatırlar. Kredi verme işleminde, bankaların riskli davranışlardan uzak durması gerekmektedir. Bankaların müşteri sayılarını arttırması, uzun vadede finansal sürekliliklerinin devamı için çok önemlidir. Özellikle müşterilere verilen kredilerle beraber, paranın kullanımı üzerinden belirli bir komisyon ücreti de alınmaktadır. Literatüre faiz geliri olarak giren kazanç türü, bankaların en çok işlem hacmine sahip olduğu gelirleri arasındadır. Bankalar, müşterilerinden dolayı risk almak istemezler. Bu yüzden de kredi uygulamalarında belirli standartlar koyarlar. Bankaların bu standartlarına sahip olan müşteriler, rahatlıkla kredi çekebilecek ve parayı kullanabileceklerdir.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar, müşterilerinin kredi almalarıyla ilgili sözleşme imzaladıklarında geri ödeme planı oluştururlar. Bu geri ödeme planlarında, müşterilerin borcu geri ödemesi hukuki güvence altına alınmaktadır. Fakat bu güvenceye rağmen bazı durumlarda bankalar borç verdikleri parayı müşterilerden geri alamazlar. Bundan sonra ise uzun ve yorucu bir haciz işlemi başlayacaktır. Bankalar bu riske girmemek adına, müşterilerin finansal geçmişlerini araştırma yoluna gitmişlerdir. Bu yüzden de, genel olarak kredi notundan faydalanma uygulaması başlatılmıştır. Kredi notu olarak literatüre giren kavram, Kredi Kayıt Bürosu tarafından müşterilerin geçmiş finansal hayatlarını ortaya koyan bir değerlendirmedir. Kredi notu sayesinde, müşterinin geçmişte borçlarını ödeyip ödemediği ve alacağı borca sadık olup olmayacağı anlaşılır. Kredi notunun belirli rakamların üzerinde olması, bankaların daha kolay bir şekilde kredi vermesini sağlayacaktır.

Düzensiz Ödemelerin Kredi Notuna Etkisi

Bankalar, müşterilerin kredi notlarına bakarken genel olarak neden düştüğüyle ilgili bilgi sahibi olmak isterler. Bu noktada tüketicilerin aklında ise kredi notu neden düşer sorusu yer almaktadır. Kredi notunu düşüren en büyük sebeplerden bir tanesi de düzensiz borç ödeme performansıdır. Özellikle 90 gün boyunca ödeme yapmayan müşterilerin, kara listeye girdiği gözlenmektedir. Bozuk sicil kaydının da 5 yılda silindiği düşünülürse, aslında çok önemli bir kavram olduğu anlaşılır. Kredi notunu düşürmek istemeyen müşterilerin, ödemelerini ve borçlarını düzenli olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kredi Başvurusunda Fazla İşlem Kredi Notunu Etkiler mi?

Müşterilerin bankalara yaptığı her kredi başvurusu, aslında kredi notu açısından önemli bir kriter olacaktır. Çünkü kredi başvurusunda ret yemek, zamanla kredi notunun daha da aşağıya düşmesine sebep olacaktır. Müşterilerin sıklıkla kredi başvurusu yapması, zamanla kredi notunun düzeltilmeyecek kadar aşağılara düşmesine sebep olur. Tüm kredi çeşitlerine başvurmak, bu yüzden yanlış bir tercih olmaktadır. Müşterilerin daha çok kendilerine uygun olan başvuruları gerçekleştirmeleri önemlidir. Özellikle belirli süreli aralıklarla gerçekleştirilen kredi başvuruları, daha doğru bir seçenek olacaktır.

Kapatılan Kredi Kartlarının Dezavantajı

Kredi kartı kullanımı, ciddi sorumluluk isteyen bir durumdur. Bu yüzden de kredi kartında yaşanacak aksaklıklar, kredi notunun direk düşmesine sebep olacaktır. Düzenli ödemelerin 3 sefer gecikmesinden dolayı kredi kartları kullanıma kapanmaktadır. Bu yüzden de, borcun tamamen ödenmesi gerekir. Borç tamamen ödendiği zaman, kredi kartı kullanıma yeniden açılacaktır. Tabi ki kredi kartının kapanması esnasında, kredi notu da olumsuz şekilde etkilenecektir. Müşterilerin en kısa sürede borcu tamamen kapatmaları ve bundan sonra oluşacak aylık ödemeleri gününde yerine getirmesi gerekmektedir. Böylece ödeme gücüne yönelik kredi kartlarının kullanımına devam edilmelidir.

Eksik veya Yanlış Bilgilerin Varlığı

Bankalar, müşterilerin kredi başvuruları esnasında verdiği bilgileri sistemler üzerinden doğrulamak isterler. Bu yüzden de kredi başvurusu ve onaylanması arasında belirli bir süre geçer. Bankalara verilen bilgilerde eksiklik veya yanlışlık olması durumunda, bankalar kredi başvurusunu otomatikman reddedecektir. Bu ret durumunda da kredi notu anında düşecektir.