Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar? sorularının cevabını bu yazıda vereceğiz. Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli ücret karşılığında verilmektedir.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Bankaların köşe başlarında stand kurarak ya da müşterilerin ayaklarına gidip kredi kartı satar hâle geldiler. Bundan dolayı günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Kart sahibi olmayan kişilerin bir kısmı buna ihtiyaç duymaz. Bir kısmı da kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi kartı kullanamamaktadır. Bankalar kredi veya kredi kartı verirken kişinin ödeme gücüne ve kredi notuna bakarlar. Bu noktada da başvuru yapacağınız tarihe değin almış olduğunuz kredileri ve kredi kartlarınızın borçlarını düzenli bir şekilde ödemiş olmalısınız. Böyle düzenli ödüyor olmanız elbette lehinize olacaktır.

Kredi Notu ve Findeks

Bankalar kredi notunuzu Merkez Bankası veri havuzu sistemine bakarak görebilmektedirler.  Yani ülkemizdeki tek yetkili sistem olan Findeks Sistemi ile… Kredi notu nedir? sorusunu ilk paragrafta cevaplamıştık. Buradaki notunuz yüksek ise elbette çok daha kolay kredi kartı sahibi olur, banka kredisi alabilirsiniz.Aksi durumda da hem kart hem de kredi almanız riske girer, alamayabilirsiniz. Neticede hiçbir banka borcuna sadık olmayan, faturalarını ödemeyen, malına, ev ve iş yerine haciz gelmiş, parası olmayan, risk raporu yüksek birine kredi kartı ve kredi vermez. Bunun için bankalar gelir durumu, çalışılan kurum, hane halkı gelir durumu ve var ise ek gelirlerinize bakmakta; sizler de tüm ödemelerinizi zamanında yapmalı, hatta otomatik ödeme talimatı vermeli, kredi kartınızın ödeme tutarını asgari olarak değil borç ne ise bu meblağ ile yatırmalısınız. Düşük vadeli az miktarda bir kredi ya da elinizde imkan var ise mevcut kredi borcunuzu toplu para ile kapatıp kredi notunuzu yükseltmek tabii ki daha da yararınıza olacaktır.

Ekonomideki dalgalanmalar bankaların yıllık hedeflerini de doğrudan etkilemekte, çeyrek ve yıl sonlarında beklenen hedeflerinin tutmaması sebebi ile de kredi taleplerinde baştan sunmuş oldukları değerlendirme ölçütlerini özellikle tam sınırda olan müşteri kitlesi için esnetebilmekte, hatta bazen diğer banka ve şubelere göre daha yüksek limitli kredi bile verebilmektedirler.

En düşük faizli kredi veren bankalar
Ayrıca en düşük faizli kredi veren bankalar için buraya tıklayabilirsiniz.