Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi sicili nedir? Bütün bu tür soruların cevabı yazımızda. Borçluya tanınan maksimum 90 günlük süre boyunca kredi veya kredi kartı borçlarına ödeme yapılmaması durumunda kredi notuyla birlikte kredi sicili de bozulur. Kredi sicili bozulması durumunda yeniden banka finansmanlarından yararlanmak neredeyse imkansızdır. Bunun için kredi sicilinin temizlenmesi gerekir. “Kredi sicili nasıl temizlenir, neler yapılması gerekir?” merak edenler için hazırladığımız içerik yararlı olacaktır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili, kredi, kredi kartı borç tutarları ve bunlarla birlikte kredili mevduat hesabının toplam kullanım limiti ile ödeme alışkanlıklarının kişinin gelirine oranlanmasıyla oluşturulan puanlama sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur ve Findeks raporu ile tüketici bilgilendirilir.

Bireysel kredilerden herhangi birini kullanan, kredi kartı kullanımı yapan veya kredi mevduat hesabı olan herkesin kredi sicili vardır. Bir başkasına kefil olmak bile kredi sicilini etkiler.

Kredi Sicili Nasıl Belirlenir?

Kredi sicil verileri finansman desteği sağlayan pek çok şirket tarafından tutulur ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne raporlanır. Bu finansmanlardan bazıları, varlık yönetimi, bankalar, tüketici finansmanlarıdır. Veriler ışığında kredi notu oluşur ve kişinin risk raporu hazırlanır. Verileri finansman kurumları ile tüketiciler gözlemleyebilir.

Kredi Sicili Nelerden Oluşur?

Kredi sicili 5 temel etmenden oluşur. Bunlar;

  • Kredi ve kredi kartı ödeme düzeni
  • Mevcut kredi veya kredi kartı borçları
  • Yeni kullanılan kredi
  • Kredi kullanma yoğunluğu
  • Diğer faktörler
 Kredi sicilini etkileme oranlarına bakacak olursak sırasıyla; %35, %35, %11, %10 ve %9’dur. 

Kredi Sicili Puan Değerlendirmesi

Kredi sicili yukarıda belirtilen etkenlere göre belirlenir ve bir puana dahil olur.

  • Bunlardan 1-699 puan aralığı yüksek riskli gruba girer. Bu durumda kredi kullanmak veya kredi kartı sahibi olmak çok zordur.
  • 700-1099 puan aralığı orta riskli gruptadır. Banka finansman desteği almak orta riskli tüketici için düşük ihtimaldir.
  • 1100-1499 puana sahip tüketici düşük riskli grupta yer alır ve belgelenebilir gelire göre kredi kullanma olasılığı değişkenlik gösterir.
  • 1500-1699 puan aralığında tüketici iyi kredi siciline sahip olur. Yüksek ihtimalle banka finansman desteğinden yararlanabilir.
  • 1700-1900 puan aralığındaki tüketici ise talep ettiği tüm banka hizmetlerini kolaylıkla kullanabilir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi veya kredi kartı gibi banka finansman desteğinden yararlandıktan sonra ödemelerin düzensiz olması veya 90 günlük ödeme sınırı geçmiş olan tüketicilerin kredi sicili bozulur. Halk deyimiyle kara listeye alınırlar ve yasal takip süreci başlar. Kredi sicilini düzeltmek isteyen kişinin öncelikle bankalarıyla görüşmeleri ve borca taksitlendirerek yeniden ödeme planı oluşturmaları gerekir. Yapılandırma günü geçen borçlar banka tarafından avukatlık bürosuna aktarılır. Kredi sicili mevcut borçlar bitiminden 5 yıl sonra temizlenmektedir. Bu süreç içerisinde banka finansal hizmetlerinden yararlanılamaz. Bu süreç sona erdikten sonra kredi skoru hemen düzelmeyecektir. Tüketici halen çok riskli grupta değerlendirilir. Bu nedenle ilk yapılması gereken borçları ödemektir.

Bu yazıyı da okumalısınız: Sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Kredi Sicili Temizlendikten Sonra Kredi Kullanımı Nasıl Yapılır?

Kredi sicili temizlendikten yani borçları ödeyip 5 yıllık süreyi doldurduktan sonra kredi kullanmak kolay olmayacaktır. Tüketici riskli grupta yer almaya devam eder. Yapılması gereken maaş müşterisi olunan bankadan kredi kartı talep etmektir. Olumlu değerlendirilirse kredi notunu düzeltmek ve yeniden kredi kullanabilir seviyeye ulaşmak için ödemeler gününde yapılmalıdır. Böylece yeniden bankalarla aktif olarak çalışma süreci başlayabilir.