Kripto Paraların Geleceği Nasıl Olacak? Kazandırmaya Devam Edecek mi?

Kripto paraların geleceği hakkında tutarlı olmayan çeşitli tahminler var. Finans piyasasının önemli yatırım araçlarından biri olan kripto paraların geleceği ve hangi yöne evrileceği herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Özellikle 2017 yılında Bitcoin önderliğinde hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayan kripto paralar kazandırmaya devam edecek mi sorusu akıllarda yer edinmeye devam etmektedir. Bitcoin’in inanılmaz performansı kripto paraların bir anda popüler hale gelmesine neden oldu.

Alternatif para sistemi olarak lanse edilen kripto paralar sanal ortamda işlem görmektedir. Herhangi bir ülkeye ya da merkez bankasına bağlı değildir. Tamamen sanal ortamda yapılan işlemlerle bitcoin ve diğer kripto paralar önemli birer yatırım aracı haline gelmiştir. Özellikle bilişim ve internet teknolojisinin çok fazla ilerlemesi şirketleri ve de devletleri farklı bir arayış içerisine sokmuştur. Bu durum bitcoin tarzı kripto paraların popüler olmasını sağlamıştır. Finansal teknolojinin hızla gelişmesi bu noktada önemli etkenler arasındadır. Dünyada legal olmayan bu sistem mevcut finansal sistemle rekabet eder hale gelmiştir. Bu da pek çok farklı tartışmayı beraberinde getirmiştir. İlk başlarda çok devletler duyarsız kalmış olsalar da, son zamanlarda başta Çin, AB ülkeleri ve Amerika gibi devletlerden ciddi şekilde açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalar bitcoin paralarının değer yitirmesinde etkili olmuştur.

Bir dönem bitcoinin 20 bin dolar seviyesine kadar yükselmesi hemen herkesin kripto paralara ilgi duymasına ve yatırım aracı olarak görmesine neden oldu. Daha sonralarında bitcoin önderliğinde kripto paralarda ciddi bir düşüş yaşandı ve yatırımcıların kripto paralar kazandırmaya devam edecek mi soruları ön plana çıktı. Bitcoinin şuanda 6 bin dolar seviyelerinde seyretmesi kripto paraların geleceği hakkında soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Bitcoin Neden Düştü?

Bitcoinin son dönemde çok ciddi bir düşüş ivmesine girdiğini söylemek hata olmayacaktır. 2017 yılında hızlı bir şekilde 20 bin dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra 6 bin dolara kadar gerilemesi pek çok yatırımcı tarafından bitcoin neden düştü sorularının sorulmasına neden oldu. Bu düşüşün arkasında kar satışları, önemli ülkelerden gelen açıklamalar ve benzer nedenlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin madenciliğinin maliyetli bir iş olması da bu düşüşün arkasında yatan nedenlerden biridir.

Bitcoin Yükselecek mi?

Bu noktada yatırımcılar için en önemli soru bitcoin yükselecek mi sorusudur. Son aylarda yatay bir çizgide devam eden bitcoin çok önemli gelişmeler olmaz ise yeniden bir yükseliş ivmesine girebilir. Bu ivmenin nereye kadar devam edeceğini ve nasıl bir performans sergileyeceğini kesin olarak bilmemiz ne yazık ki mümkün değildir. Bununla ilgili özellikle dünya devletlerinden gelen açıklamalar ve yasal düzenlemeler dikkatli bir şekilde izlenmelidir.

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri dünyanın genelinde henüz yasal hale gelmemiştir. Mevcut finansal sisteme dahil eden ülke sayısı yok denecek kadar azdır. Gelen açıklamalara bakılırsa Doğu Avrupa’nın kripto paralara pozitif yaklaştığını ifade edebiliriz. Gürcistan dijital para piyasasında kullanılan araçların üretiminde merkez ülkelerden biridir. Kosova’da ise bitcoin Atm’si kurularak bu alanda önemli bir adım atılmıştır. Yine aynı şekilde Belarus Hükümeti de Bitcoin’nin yasallaşması için önemli adımlar atmaya başladı. Ülkemizde ise kripto paralar hakkında henüz bir yasal düzenleme yapılmamıştır.

Kripto Paraların Geleceği

Kripto paraların geleceği hakkında kesin ifadeler kullanmamız çok zor. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin dijital paralara olan pozitif eğilimi kripto paraların geleceği hakkında daha pozitif düşünmemize neden oluyor. Bu durumun hangi ivme ile devam edeceğini ve nereye gideceğini önümüzdeki yıllarda hep birlikte görüyor olacağız.