Kuveyt Türk krediden cayma hakkında ayrıntılı bilgiler

Kuveyt Türk Bankası müşterileri sabit gelirlerinin çok üzerinde olan harcamaları ya da ihtiyaçları için finansal ihtiyaçları doğrultusunda kredi talebinde bulunurlar. Banka bu imkanı müşterisine sağlayarak belirli bir faiz oranı ve geri ödeme yapacakları zamana göre vade seçenekleri sunuyor. Merak edilen en önemli konulardan biri ise yeni alınan kredilerin iptal edilme durumunun söz konusu olup olmayacağıdır.

Kuveyt Türk Krediden Cayma Nasıl Yapılır?

Bankadan kullanılmış olunan kredileri, müşteri isteği doğrultusunda iptal edebilme hakkı vardır. Ancak krediden cayma talep eden müşterilerin, bazı farklı unsurlara dikkat etmeleri gerekiyor. Kredilerden cayma fikrine karar verildiği an eğer sözleşme imzalanmamış ise Kuveyt Türk Bankası’na bu kararınızı bildirerek kolay ve masraf ödemeden cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şayet kredi için sözleşme maddeleri okunmuş ve müşteri tarafından imzalanmış ve ayrıca dosya resmi olarak finansal işlemlere tutulduğunu varsayalım. Bu durumda kredileri hiçbir ek ücret ödemeden iptal edebilmeniz için 14 gününüz var demektedir.

Kuveyt Türk Krediden Cayma Hakkı Süresi ve Talep Edilen Ücret

Cayma hakkı süreleri, ilgili banka ve tüketici tarafından sözleşme ne zaman kurulmuş ise o tarihte devreye girmektedir. Tüketici, bankadan almış olduğu anaparayı ve ödeme yapacağı süreye kadar olan tahakkuk edilen faizi oranıyla en geç cayma bildirimini bankaya göndermesinden itibaren 30 gün içinde iade yapar.

Kuveyt Türk tüketicilerden hesaplanmış faiz oranlarını kredi usulüne uygun kamu kuruluşlarına ödenmiş olan para miktarı dışında özel bir hizmet bedeli talep etmez. Bu bedeller sayılmadığı takdirde müşterilerden tahsil edilen bütün miktarlar kredinin geri iade zamanından geriye dönülür. 7 iş gün olarak belirlenen zaman aralığında müşteriye tahsis edilmesi zorunlu kılınmıştır.

Şayet ödeme zamanından itibaren 14 gün geçtiyse, ihtiyaç kredisinden kredinin cayma yapıldığı tarihe kadar olan faizi ayrıca Kuveyt Türk’ün kredi için belirlediği masrafların bankaya ödenmesi zorunlu kılınarak kredi kapama işlem devreye sokulur. Sonuç olarak özetlemek gerekirse 14 gün içinde yapılacak cayma işlemleri için müşterilerin zor durumda kalması önlenmektedir.

Kuvey Türk Krediden Caymada Erken Ödeme Cezası

Erken cayma cezası diğer kredilere oranla sadece konut kredisi almış müşterilere uygulanmaktadır. Bu ceza tüketicinin ana hesap parası üzerinden hesaplanır. Vadesi 36 aydan düşük olanlar için %1.00 faiz oranı, vadesi 36 ay ve daha fazlasından işlem gören tüketicilere faiz oranı şeklindedir. Bu tutar kapama işlemi sırasında ilgili Kuveyt Türk Bankasına ödenir.

En düşük faizle kredi veren bankalar
Eğer dilerseniz “En düşük faizli kredi veren bankalar” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.