Nafaka nedir?

Nafakaya icra gelir mi? sorusunu cevaplamadan önce nafakanın ne olduğunu açıklayacağız. Nafaka, boşanma davalarında maddi durumu iyi olmayan eşe, maddi durumu iyi olan eski eşinden aylık bir maaş bağlanması olarak düşünülebilir. Nafakanın ne kadar olacağı ise kişinin maddi durumu belirlendikten sonra netleştirilir. Aslında nafaka, eşler boşandıktan sonra boşanan kişinin maddi olarak zor duruma düşmemesi için hukuk sistemi tarafından sunulan bir güvencedir.

TDK’ya göre nafaka nedir: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=NAFAKA

Nafakaya icra gelir mi?

Normal şartlarda borcu olan birinin gelirinin tümü borç olarak haczedilemez. Borçlu kişinin hayatını devam ettirebileceği kadarlık kısmı kendisine bırakılır ve kalan gelirleri haciz işlemi için kullanılır. Yani maaşının tamamına haciz gelmez. Buna benzer bir durumu nafakalar için de geçerlidir ancak nafaka gelirlerinde daha esnek bir tutum izlenmektedir. Yani nafaka alanlara daha insaflı davranılmaktadır.

Borcu olan kişinin asgari yani en alt düzeyde geçimi kanun tarafından güvence altındadır. Bilindiği gibi nafaka da kişinin hayatını devam ettirebilmesi için gereken asgari düzeyde bir gelir kaynağı olduğundan nafakaya icra gelmesi imkansıza yakın bir ihtimaldir.

Buradan net olarak anlıyoruz ki;

  • Nafakaya icra işlemi uygulanamaz. Yani nafakaya icra gelmez.
  • Nafakaya haciz gelmez.
  • Birikmiş nafakanız varsa bile icra gelmez.

Boşanmış birinin baba evine icra gelir mi?

Diyelim ki eşinizden boşandınız ve babanızın ya da annenizin evinde yaşamaya başladınız. Bu sırada da bir borcunuzdan dolayı isminize icra kararı var. Bu durumda da nafakanıza icra ya da haciz gelmez. Ayrıca boşandıktan sonra boşanmanızdan dolayı tazminat aldıysanız buna da icra gelmez.

Ancak borçlu olduğunuz kişi ya da kurum borcu tahsil için her türlü çareyi arayacaktır. Yasal olarak yaşadığınız babanızın evi, icra için kullanılabilir fakat eğer evde kullanılan eşyalar size ait değilse ve siz bunu kanıtlayabiliyorsanız babanızın evine icra ya da haciz gelmez. Peki bunu nasıl kanıtlarsınız? Şahitlik edecek birileri varsa ya da söz konusu eşyaların faturalarına ya da satış fişlerine erişebilirseniz icrayı durdurabilirsiniz.

Dediğimiz gibi babanızın evindeki eşyaların size ait olmadığını ispat ederseniz icra ya da haciz gelmez. Bu noktada herhangi bir malım-mülküm yok, nasıl olsa icraya verip alamazlar, nafakamı da kesemezler diye düşünüp diken üstünde bir hayat yaşamamalısınız. Eğer imkanınız varsa sizinle iletişime geçen avukatlık bürosuna ödeyebileceğiniz taksit tutarlarını belirterek ödemeye çalışın. Bu noktada yapıcı ve anlaşmaya açık bir izlenim vermeniz ileride de sizi rahat ettirecektir.

Netice itibariyle borcunuz siz ödemeseniz bile eğer çocuklarınız varsa onlara kalacaktır. Ya da ilerde bir mal sahibi olursanız, maaş almaya başlarsanız ve sigortalı bir işe girerseniz borcunuz sizden tahsil edilecektir. Ayrıca bir yerden miras falan kalırsa da hukuk bürosu alacaklarını tahsil edecektir. Bunun için borcunuzu ödeyebileceğiniz taksitlere böldürüp öyle ödemeye çalışmanız atılabilecek en mantıklı adımdır.

Eğer boşanmadan dolayı almış olduğunuz manevi tazminat varsa bu tür tazminatların icra edilebileceğini de aklınızdan çıkartmayın. 
Bunu da okuyun!