Ne kadar kredi çekebilirim diye soranlara yönelik olan bu yazıda; Bankalardan kredi çekmek isteyenler ne kadar ve neye göre kredi çekebilirler? En uygun kredi tespiti nasıl yapılır? çekilebilecek kredi limitini etkileyen faktörler nelerdir? Gelirin kaç katı kredi çekilebilir? En kolay kredi veren bankalar hangileri? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalardan kredi çekmek isteyenler için; ne kadar ve hangi şartlara göre kredi çekebilecekleri bu yazıda bahsedilecektir.

Günümüzde artan ihtiyaçlar neticesinde acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasında banka kredi kartları ve kredileri sıklıkla başvurulan yöntem olmaktadır.

En Uygun Kredi Nasıl Tespit Edilir?

Kredi çekmek isteyenler için en uygun kredi hesaplama yöntemi bankaların sunduğu faiz oranlarını, vade seçeneklerini, dosya masraflarını ve yıllık maliyet oranlarını göz önüne alarak yapılan hesaplamadır. Kredi üst limiti araştırılması yapılıyorsa ödeme gücüne göre kredi hesaplama yapılmalıdır.

En uygun krediyi bulmak hangi miktarda kredi çekilebileceğini göstermemektedir. Çekilebilecek maksimum kredi miktarını hesaplama işlemi direkt olarak banka şubelerinden yapılabilir. Bankaların internet siteleri üzerinden yapılacak hesaplamayla bankadan kredi başvurusu yapıldığı esnada karşılaşılan durum muhtemelen farklı olacaktır. Çünkü çekilebilecek kredi miktarını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır.

Kredi Çekilebilecek Tutarı Etkileyen Faktörler

Bankalardan kredi çekilebilecek miktar şu etkenlere göre değişebiliyor;

  •  Aylık gelir: Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim sorusuna cevap olarak; genellikle bankalar aylık taksitleri hesaplarken müşterilerinin ne kadar ödeme yapabileceğine aylık gelire bakarak yapıyorlar. Kural olarak çoğu banka için kredi geri ödemelerinin taksitleri hane halkının toplam gelirinin yarısından fazla olamamaktadır. Bankalar düzenli gelir gösterilmesini kredi için şart koşmaktadırlar. Tüm bankalar resmi gelir belgesi veya maaş bordrosu gibi bir belge istemektedirler.
  •  Kredi Notu:  Bankaların istenen kredileri onaylamasında ve vereceği kredi miktarında en önemli etkendir. Bankalar üzerinden yapılan tüm finansal işlemler kayıt altına alınır. Kredi kartı ve kredi işlemleri de Kredi Kayıt Bürosu Findeks’te kayıt altına alınır. Kredi borçları geç ödendiğinde veya ödenmediğinde kredi notları düşer. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi alabilmek o kadar kolay olur. Ortak bir havuz olan Findeks ile tüm bankalar son 5 yılın kayıtlarını ve kredi notlarını görebilirler. Kredi notu düşük olanlara daha az miktarda ve daha çok teminat gösterilmesi karşılığında kredi verebilirler.
Yazı önerisi: Kredi notu kaç olmalı?
  •  Kredi Sicili:  Banka kredi borçlarını geciktirenler veya ödemeyenler belirli bir süre sonra yasal takibe alınırlar. Borçlarını kapatmayanlar ise kara liste denen kredi sicili bozuk olanlar sınıfında kaydedilir. Bankalardan kredi alabilmek için son beş yıl içinde kara listeye girmemiş olmak gerekiyor. Kara listeye girilmiş ise kredi notu da düşük olduğundan banka ya kredi vermemekte ya da kefil, ipotek gibi ek teminatlar istemektedir.
Özetlemek gerekirse zamanında ödenmeyen kredi ve fatura borçları, düşük gelir, düşük kredi notu ve kötü sicil kredi üst limitini olumsuz yönde etkiler.

Gelirimin Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Gelirime göre ne kadar kredi alabilirim ya da ne kadar kredi çekebilirim diyen biri için yukarıda bahsettiğimiz kredi almayı etkileyen faktörlere bağlı olarak ve kredi türüne bağlı olarak çekebileceğiniz kredi tutarı değişmektedir. Bankalar krediye başvuran kişinin maaşının en fazla % 50’sine kadar aylık taksit tutarına izin verebilirler. Yüksek oranda kredi limiti vermeleri için krediye başvuran kişinin kredi notu çok yüksek olmalıdır. Bazı bankalar kredi limitinin yükseltilmesi talebini yine kredi notuna bağlı olarak kefil veya ipotek gibi ek teminatlarla gerçekleştirebiliyorlar.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Özetleyecek olursak gelire göre maksimum ödenebilecek aylık taksit tutarı hesaplandıktan sonra kredi türüne göre en fazla kaç ay vade olacaksa bu sayıyla çarpılır. Örneğin; ihtiyaç kredilerinde 36, konut kredilerinde, 120 ay gibi. Bankaya kredi borcu ödenmemesinde güvence olacak kefil veya ipotek değeri de en son çıkan sayıya eklenir ve tahmini kredi limiti ortaya çıkar.

Daha detaylı bir örnek vermek gerekirse 2000 TL maaş alıyorum ne kadar kredi çekebilirim diyen bir kişi için ihtiyaç kredisine başvuracağı düşünülürse ve maaşının yüzde ellisi kadar aylık taksit tutarı ödeyebileceği farz edilirse 1000 TL aylık taksit tutarı ile ihtiyaç kredisinin de en fazla vadesi 36 ay olduğundan alabileceği maksimum kredi miktarı 36000 TL olarak söylenebilir. Bu oranlara faiz de eklendiğinde çekebileceğiniz kredi tutarı daha da düşecektir.

Konut ve taşıt kredilerinde ipotek gösterildiğinden ve vade süresi daha çok olduğundan kredi üst limiti artmaktadır. Yine belirtilmelidir ki ne kadar kredi çıkar sorusunun cevabı net olarak ancak banka şubelerinden öğrenilebilir.  Gelir belgesi dışında herhangi bir kefil veya ek teminat belgesi istemeyip, kredi notu düşük olduğu halde kolay kredi veren bankalar da mevcuttur.

Hangi Bankalar Kolay Kredi Veriyor? Kolay Kredi Veren Bankalar

Dijital şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar ile yeni kurulan ve müşteri çekmeye çalışan bankalar diğer bankalara göre daha az şartlarla kolay kredi verebilmektedirler. Bu bankalar Finansbank’a ait ENPARA, CEBTETEB, Ziraat, Denizbank’ın Dijital Deniz ve Kuveyt Türk Senin Bankan gibi bankalardır.

  • ENPARA: Enpara dijital bankacılık hizmetinde 50000 TL üst limitli, 36 aya kadar varan vade seçenekleriyle ve %2,65 faiz oranıyla dosya masrafsız bir kredi imkânı sunmaktadır.
  • CEPTETEB: 36 aya varan vade seçenekleri ve 30000 TL kredi üst limiti dosya masrafsız olarak ve %2,4 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi verilmektedir. Sadece sigorta masrafı ve yıllık maliyet oranı kredi ödemesine eklenmektedir.
  • Denizbank Dijital Deniz: 36 ay vade, 55000 TL üst limit, %3,29 vade ve binde beş dosya masrafıyla Denizbank oldukça pahalı bir kredi sunuyor.
  • Kuveyt Türk Senin Bankan: Faizsiz bankacılık kullanmak isteyenler için katılım bankası olan Kuveyt Türk’ün dijital bankacılık şubesi Senin Bankan ile araç ve konut finansmanı alınabiliyor. İhtiyaç kart adında çıkartılan kredi kartıyla alışverişlerde 6 ile 46 taksit arasında taksit yapılabiliyor.
  • Ziraat Bankası: Ziraat ihtiyaç kredisi 36 ay vade, %2,45 faiz oranı ve 100000 TL kredi üst limitiyle oldukça cazip bir kredi imkanı sunmaktadır.