Öğrencilere kredi kartı veren bankalar yazısında size bir öğrenci nasıl kredi kartı alabilir sorusunu cevaplayacağız. Kredi kartı alabilmek için öncelikle 18 yaş üstünde olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hangi bankanın kredi kartının ne gibi avantajları olduğunu da anlattığımız bu yazıda ayrıca kısa mesaj (SMS) yoluyla da kredi kartı alabilme yollarını açıkladık.

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar

Çeşitli giderlerini karşılamak isteyen öğrencilerin kredi kartı ile alışveriş yaptıkları gerçeğini gözönünde bulunduran bankalar bunun için çeşitli avantajlarla öğrenciye kredi kartı sunmaya başladılar. Genelde limitleri düşük düzeyde olan bu kredi kartları için gelin aşağıdaki yazımızda detaylara bakalım.

Hangi bankalar öğrenciye kredi kartı veriyor?

Neredeyse bütün bankaların öğrencilere yönelik olarak çıkartmış olduğu kredi kartları mevcuttur. Biz bunların avantajlarından bahsederek karşılaştırma yapacağız ve siz de kendinize uygun olanı seçmek için en kısa zamanda bilgi edinmiş olacaksınız.

İş Bankası öğrenci kredi kartı (İş’te Üniversiteli)

Ülkemizde en çok bilinen öğrenci kredi kartı olan İş’te Üniversiteli kredi kartı, İş Bankası’nın sunmuş olduğu bir karttır. Bu kartı edindiğinizde ilk sene kart ücreti ödemiyorsunuz. Sonraki yıllarda ise bankanın kararları doğrultusunda bu değişebiliyor. Ekim 2018 itibariyle ilk yıldan sonraki yıl İş’te Üniversiteli kredi kartı ücreti yıllık 22 TL, temassız kart ücreti ise 27 TL’dir. İş’te Üniversiteli öğrenci kredi kartının başlangıç limiti ise 500 TL’dir.

İş’te Üniversiteli kredi kartı avantajları

 • İş Bankası ve Maximum tarafından çıkartılan size özel promosyon ve kampanyalara katılabiliyorsunuz.
 • Yaptığınız alışverişlerden sonra MaxiPuan adı verilen puanlardan kazanıyorsunuz ve bu puanları daha sonraki alışverişlerinizde anlaşmalı yerlerde indirim ya da hediye çeki olarak kullanabiliyorsunuz. Diyelim ki kartınızda 25 TL değerinde MaxiPuan var. Bu puanla 25 TL değerinde indirim alabiliyorsunuz.
 • Dilerseniz, sizin isteğinize göre temassız ödeme özelliğinden yararlanabiliyorsunuz.
 • Temassız ödeme ayrıcalığından yararlanabiliyorsunuz.

İş’te Üniversiteli öğrenci kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

 • Kimlik belgeniz
 • Öğrenci belgeniz

Gereken belgeler sadece bunlar. Daha sonra yakınınızdaki bir İş Bankası şubesine bizzat giderek ya da İşCep ve Maximum telefon uygulamaları üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem de SMS ile başvurmaktır. UNIK yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı yazıp 4402’ye SMS göndermeniz yeterli. Ayrıca facebook.com/isteuniversiteli adresinden kart başvurusu kısmına tıklayarak da başvuru yapmanız mümkün.

Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı (Bankkart Genç)

Ziraat Bankası’nın öğrencilere sunmuş olduğu bu kart hem kredi kartı hem de hesap kartı yani bankamatik kartı olarak kullanılabiliyor. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre bu kart, KYK bursu ve öğrenim kredisi alan öğrenciler için özel olarak üretildi. Ücretsiz olduğunu da belirtmek gerek. 500 TL başlangıç limiti olan bu kartta asgari ödeme tutarı % 40 olarak belirlenmiştir. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında belki de ilk 5’te Bankkart Genç yer alıyor.

Ziraat Bankası Bankkart Genç Kredi Kartı SMS Başvurusu

Cep telefonunuzun mesaj bölümüne girdikten sonra; büyük harflerle GENC BANKKART yazdıktan sonra 4747’ye mesaj göndermeniz gerekiyor. Ziraat Bankası şubeleri ve müşteri temsilcileri ile görüşme yaparak da alabilirsiniz.

Bankkart Genç avantajları

 • Kredi kartı ya da bankamatik kartı olarak internet üzerinden güvenli alışveriş yapabilirsiniz.
 • Bütün Ziraat Bankası ATM’lerini para çekmek için kullanabilirsiniz.
 • İnternet ve mobil şube üzerinden bütün hesap hareketlerinizi takip edebilirsiniz.
 • Yaptığınız alışverişlerle puan kazanabilir ve bu puanları anlaşmalı işletmelerde para yerine kullanabilirsiniz.
 • 90 TL bandına kadar yaptığınız alışverişler için şifre girmekle uğraşmadan “Temassız ödeme” yapabilirsiniz.

Bankkart Genç başvurusu nasıl yapılır?

Bankkart Genç sahibi olmak için başvuru aşağıdaki şekillerde yapılabiliyor:

 • GENC BANKKART yazarak 4747’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.
 • Yakınlardaki bir Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası internet sitesine girerek başvuru yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası çağrı merkezi’ni arayarak başvuru yapabilirsiniz. (444 00 00 – 0850 220 00 00)

ÜniversiTEB Öğrenci Kredi Kartı

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında yeralan TEB, ÜniversiTEB adıyla bir kredi kartı sunuyor. Öğrencilere çeşitli avantajlar sunmasıyla tercih edilen bir kart olan ÜniversiTEB, önlisans, lisans, yüksek lisans bu kartı sunuyor.Başlangıç limiti her ne kadar 300 ila 400 TL arasında olsa da düzenli ödeme ve kullanımda bu limit kolaylıkla arttırılabiliyor. Eğer ödemeleri geciktirirseniz mevcut borcunuza % 2.6 oranında faiz işletiliyor. Senelik kart aidatı ise 7 TL olarak belirlenmiş durumda.

ÜniversiTEB avantajları

 • Eğer toplamda 50 Lira ve üzeri tutarda alışveriş yaparsanız haftasonları bazı sinema ve tiyatrolarda % 50 indirim kazanabilirsiniz.
 • Kullanım süreniz boyunca kart aidatı vs. gibi hiçbir ücret ödemezsiniz.
 • Herhangi bir hesap işletim ücreti ödemezsiniz.
 • Herhangi bir havale ücreti ödemezsiniz.
 • Çeşitli alışverişlerde ve markalarda peşin fiyatına taksit avantajlarından faydalanabilirsiniz.

ÜniversiTEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÜniversiTEB Öğrenci Kredi Kartı başvurusu için aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 • En yakınınızdaki TEB şubesine giderek bizzat başvuru yapabilirsiniz.
 • 0850 200 06 66 numaralı çağrı merkezinden başvuru yapabilirsiniz.
 • TEB’in internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden başvuru yapabilirsiniz.
Bu yazıyı da okumalısınız: Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Akbank Axess exi26 Öğrenci Kredi Kartı 

Akbank, Axess Exi26 öÖğrenci kredi kartı ile öğrencilere kredi kartı veren bankalardan bir başkası olarak göze çarpıyor. Son derece avantajlı imkanları ve kampanyaları ile de dikkat çeken Exi26’nın avantajları aşağıdaki gibidir. Bu kartın ücretsiz olarak 2 yıl kullanıldığını ve 2 yıldan sonra yıllık 20 TL hesap işletim ücreti ödediğinizi bilmelisiniz. Bu kartı sadece 26 yaşına kadar olan öğrenciler kullanabiliyor.

Axess Exi26 Öğrenci Kredi Kartı Avantajları 

 • Öğrencilere özel SMS yoluyla nakit para çekebilme olanağı vardır.
 • Axess üyesi işyerlerinde ve mağazalarda gerçekleştirdiğiniz alışverişlere özel chip para kazanma olanağı
 • Alışveriş sonrası kazandığınız chip paralar ile anlaşması olan mağazalardan alışveriş yapma olanağı
 • Belirlenen illerde havalimanı shuttlelarından yararlanma olanağı
 • Otomatik ödeme talimatı ile daha güvenli fatura ödeme olanağı

Axess Exi26 Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şimdilik 3 farklı yolla bu öğrenci kartına sahip olabilirsiniz.

 • Öğrenci kimliğiniz, belgeniz ve ek olarak normal kimliğiniz ile herhangi bir Akbank şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.
 • İnternet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.
 • Mobil uygulama üzerinden cep telefonunuzla başvuru yapabilirsiniz.
 • SMS ile para çekebilme olanağından faydalanabilmek için PARA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kartınızın son 6 hanesini de yazarak bu mesajı 5990’a gönderin. Aynı gün içerisinde 500 TL’niz hesabınıza eklenecektir.

Yapı Kredi Play Kart

Yapı Kredi’nin sunduğu Play Kart’a 18 – 26 yaşları arasında olan her öğrenci başvuru yapabiliyor. Bu kartta da birçok öğrenci kredi kartında olduğu gibi hesap işletim ücreti, havale ve EFT ücreti alınmıyor. Kart ile birçok markadan ve işyerinden alışveriş yapabiliyor, belirlenen markalar ve işyerlerinde indirim ve taksit imkanlarından yararlanabiliyorsunuz. Kartın limiti ise 500 – 1300 TL arasında değişiyor. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında Yapı Kredi Play Kart en çok tercih edilenlerden biri.

Yapı Kredi Play Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru için en kolay yol SMS başvurusudur. Bunun için PLAY yazıp bir boşluk bırakın ve ardından TC kimlik numarasını da ekleyerek 4407’ye SMS gönderin. Bunun dışında bizzat banka şubesine giderek ya da internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ya da 444 0 444 numaralı telefonu arayarak da başvuru yapabilirsiniz. Kefil gösterilmeden en yüksek limit 1300 TL olarak belirlenmiş olsa da kefil gösterilmesi durumunda bu limit daha yükseğe çıkabiliyor.

Vakıfbank Like Card

Ülkemizin köklü bankalarından Vakıfbank da Like Card ile öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında yer alıyor. Like Card’da bulunan “World Card” özelliği ile alışverişlerinizden puan kazanabiliyor, bu puanları indirimli alışveriş yapmak için kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kimi zaman ücretsiz biçimde alışveriş de yapabiliyorsunuz.

Vakıfbank Like Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Like Card için de en kolay başvuru yolu SMS ile başvuru yapmaktır. Büyük harfler ile LIKE yazdıktan sonra bir boşluk ve ardından TC Kimlik numaranızı ekleyip 5724’e SMS gönderebilirsiniz. Banka şubelerine giderek başvuru yapmak ya da internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden başvurmak da diğer başvuru seçenekleri arasında yer alıyor.

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Çok Ne Kadar Olabilir?

Öğrenci kredi kartı limitleri bankadan bankaya değişiklik gösterse de başlangıçta 500 TL civarı bir limit belirlendiğini söyleyebiliriz. Bu limit ödemelerinizi düzenli yaptığınızda 1000 TL’ye kadar da çıkabiliyor. Kullanım süreniz 1 yılı aştıysa ve ödemelerinizi düzenli olarak yaptıysanız bankanız sizin öğrenci kredi kartı limitinizi 3000 TL’ye kadar arttırabilir.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar ve Özellikleri

Denizbank Paso Bonus Kart adıyla çıkarttığı kredi kartında her sene 28 TL yıllık kart ücreti ve 5 TL de basım ücreti alıyor.

HSBC Campus Card adlı öğrenci kredi kartından senelik 35 TL kart aidatı alırken kart basım ücreti vs. talep etmiyor.

Garanti Bankası, BAMEX, Bonus Genç, FB Bonus, GS Bonus gibi öğrenci kredi kartlarını 18-26 yaş arasındaki öğrencilere sunuyor. Kartın başlangıç limiti olarak 400 TL belirlenmiş durumdadır. Başvuru için GENC yazıp TC kimlik numaranızı ekledikten sonra 3340’a göndermelisiniz.

Şekerbank Öğrenci Kredi Kartı tamamen ücretsizdir.

QNB Finansbank GO Card adlı öğrenci kredi kartından senelik 25 TL kart kullanım ücreti alırken 10 TL de basım ücreti talep ediyor.

Halkbankası Genç Paraf Kart‘tan senelik 60 TL kart kullanım ücreti alırken kart basım ücreti gibi bir ücret talep etmiyor.