Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Varisler Ne Yapmalı? Ölen kişinin kredi borcu ve bu borcun ödemesi ile ilgili birçok farklı bilgi mevcut. Bu yazıda bu sorulara açıklık getireceğiz.

Ölen/Vefat Eden Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen kişilere ait kredi ve kredi kartı borçları genelde varisleri zor durumda bırakmaktadır.

Kendilerine miras bırakacak bir yakını vefat edenler ölen kişinin borçları ile sıkıntıya düşebilmektedirler. Zira kendileri kullanmadığı veya faydalanmadığı halde bir anda kendilerine borç çıkabilmekte, bu da zaman zaman oldukça yüklü meblağlara tekabül edebilmektedir. Peki bu gibi durumlarda “Ölen kişinin kredi borcu ödenmeyebilir mi? ne yapmak gerekir diye merak edenler için tüm yöntemleri anlatmaya çalışacağız.

Ölen Kişinin Kredisinde Sigorta Yapılmış ise;

Bankalar genellikle kredi verirken sağlık, ölüm, kaza veya ferdi kaza sigortası gibi çeşitli sigortalar yapmaktadırlar. Özellikle de yaşlı veya sağlık durumunda problem olan kişiler için nerede ise zorunlu tutmaktadırlar. Bunun sebebi kişi vefat ettiğinde varislerle uğraşmak veya batık kredi göstermek yerine doğrudan sigorta şirketinden kredi tutarını karşılamaktır. Bu gibi durumlarda genellikle her hangi bir problem yaşanmaz. Banka sigortadan alacağını tahsil eder, hatta sigorta kapsamına göre varislere ölen kişinin ödediği tutar iade edilebilir. Ölümün yapılan sigorta kapsamında olup olmadığı, kötü niyet olup olmadığı gibi konularda pürüz çıkar ve sigorta şirketi krediyi ödemek istemezse bankalar, kendileri gibi avukat ordusu ile çalışan sigorta şirketleri yerine varislerle uğraşıp onlardan tahsil etme yoluna gidebilmektedirler. Belirtmek gerekir ki bankanın, sigorta şirketi yerine varislerden tahsil talep etmesinde hukuken bir engel yok. Ancak kişiler sonradan sigorta şirketine rücu hakkına sahiptirler. Bu ender karşılaşılan durumun aksine sigorta yapılmışsa genelde kimsenin başı ağrımaz.

Ölen Kişinin Kredisinde Sigorta Yapılmamış ise;

Belirtmek gerekir ki bankalar sigorta yapmak zorunda değildir. Bu sebeple zaman zaman kendileri bu prosedüre girmezken zaman zaman da kredi kullananlar masraf olmaması için sigorta yapılmamasında ısrar etmektedirler. Bu gibi durumlarda bankalar doğrudan ölenin mirasçılarından kredi tutarını tahsil etmeye çalışır. Ancak varisler için halen her şey bitmiş demek değildir. Varisler ölen kişinin kredi borcundan kurtulmak istiyorsa reddi miras yapabilir. Bu durumda bankalar bu kişilere rücu edemezler ve kredi batık kredi olarak kalır. Bu durum genelde ölenin borcunun alacağından veya mal varlığından fazla olması durumunda yapılır. Çünkü reddi miras yapan varis artık ölen kişinin mirasının aktif kısmında da faydalanamayacaktır.

Reddi miras yapmanın yöntemi, faydaları ve zararları, süresi gibi konular ile ölenden kalan ölüm aylığının reddi miras üzerine kesilip kesilmeyeceği gibi konularda bilgi edinmek için yazılarımızı okumaya devam ediniz.

Yazı önerisi
Eğer dilerseniz “Yapı Kredi Sim Bloke Kaldırma” yazımıza da göz atarak bilgi edinebilirsiniz.