Otomatik Ödeme Talimatı Güvenli mi?

“Otomatik ödeme talimatı güvenli mi?” sorusu birçok insanın aklında. Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızın her noktasına yayılmasıyla; eski sistemde kalan birçok işlem yerini daha çağdaş bir dizayna bırakmıştır. İlerlemenin en üst düzeyde görüldüğü sektörlerden bir tanesi, bankacılıktır. Bu amaçla bankacılığın eski zamanlarından kalma uzun sıralar ve uğraşılmak istenmeyen prosedürlerden kurtulmuş olan müşteriler, günümüzde teknolojinin avantajlarını bankacılık hizmetlerinde kullanmaktadır. Hayatlarında daha önemli zaman tasarrufları ortaya çıkmış ve bu bankalar sayesinde olmuştur. Bu durum sadece müşteriler açısından kazançlı görünse de, aslında banka açısından da oldukça kazançlı bir durumdur. Çünkü banka şubelerinde uzayan ve bitmek bilmeyen müşteri kuyrukları sona ermiş ve bu sayede banka şubeleri müşterilerine daha kalite odaklı hizmet anlayışı sunmaya başlamıştır. Elektronik ve web platformuna taşınmış olan bankacılık sistemleri sayesinde şubelere gelmelerine gerek kalmayan müşteriler, oturdukları yerden şubede yapabilecekleri bütün işlemleri bu platformlar sayesinde gerçekleştirmektedir.

Otomatik ödeme talimatı nedir?

Kişilerin herhangi bir zahmet harcamadan, internet bankacılığı veya mobil uygulamalar sayesinde şubeye gitmesine gerek kalmayan işlemlerin sayısı oldukça artmıştır. Bankalar müşterilerine o kadar geniş hizmetler sunmaktadır ki sizin yerinize düşünen bankalar, işlemlerinizle alakalı minimum sürede bitirmenizi sağlamaktadır. Bu işlemlerin en gelişmişlerinden bir tanesi otomatik ödeme talimatıdır. Kira ödemesi, fatura tahsilatı gibi düzenli şekilde hesabınızdan çekilmesini istediğiniz para transferlerinizi; bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede ödeme günlerini kaçırma derdiniz olmayacak, bankanız sizin adınıza gereken yerlere ödemenizi sağlayacaktır. Bir mevduat hesabınıza bağlı olarak yapılacak otomatik ödeme talimatı, o kadar ileri bir hizmet seviyesine gelmiştir ki; bazı bankalar müşterilerine geçici olsa da mevduat hesaplarında para olmasa da ödeme imkanı sağlar.

Faturaları otomatik ödeme talimatına eklemek güvenli mi?

Otomatik ödeme talimatı, kişilerin güvenilirlik konusunda kafalarında olan endişeler yüzünden tam olarak etkisini göstermez. Fakat, sanıldığı gibi otomatik ödeme talimatına dahil olan faturalar son ödeme gününe kadar bekletilmez. Banka sizin hesap kesim tarihinizin ilk gününde faturanızı ödeyecek ve bu ücreti hesabınızdan düşecektir. Hatta eğer hesabınızda para kalmamış ve o ay ödemeniz gelmişse; banka hesabınızı eksiye düşürmekle beraber faturanızı ödeyecektir.