Sicili bozuk olana kredi veren bankalar yazımızda. Bozuk Sicille Hangi Bankadan Nasıl Kredi Çekilir?

2019 yılına gelindiğinde artık bankalar tüm kredi verme şartlarını ağırlaştırmış olsa da, sicili bozuk olan vatandaşlara kredi veren bankalar mevcut. Konu hakkında aklınıza takılabilecek tüm soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda yaşanan borç ödememe sorunları nedeniyle, artık bankalar eskisi kadar pervasız hareket edemiyorlar. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar ın sayısı olsa da aza inmek zorunda kalıyor. Özellikle kefil vb. güvencelerle tasdiklenen kredi verme sistemleri bile artık yetersiz kalıyor. Şu anda resmi olarak tüm kayıtlı olan bankalar KKB yani kredi notu anlamına gelen kişisel banka puanlamalarına dikkat ediyor. Ödenecek olan kredi miktarının verilip, verilmemesi bu puanın az veya çok olmasına göre şekillenmektedir.

bozuk-sicille-hangi-bankadan-nasıl-kredi-çekilir

bozuk sicille hangi bankadan nasıl kredi çekilir

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi çekmek artık birçok insanın yakından bildiği, kullandığı bir banka kolaylığı olarak biliniyor. Fakat kredi notu düşük kişilerin kredi çekebileceği bankalar artık oldukça az ve araştırılması gereken bir konu. Ödenecek miktarların geri ödemesi için banka tarafından, güvence altına almak isteyeceği bilgiler ve kriterler olacaktır. Kullanılmak istenen para miktarı, tam olarak kredi puanınızın yeteceği miktarda olması gerekmektedir. T.C kimlik numaranız sisteme girildiğinde, çıkan sonuçlar kredi verilmeye uygun olup olmadığınızı ve risk grubuna dahil edilip edilmediğinizi gösterecektir. Bu evreden sonra ya başvurunuz kabul edilir ya da geri çevrilecektir.

Hangi-Bankalar-Kredi-Notu-Düşük-Kişilere-Kredi-Veriyor

Hangi Bankalar Kredi Notu Düşük Kişilere Kredi Veriyor

Bu noktada kredi puanı yetmeyenlere kredi veren bankalar ya da bir başka ifadeyle sicili bozuk olana kredi veren bankalar devreye giriyor. Birçok banka kredi notu riskli olarak kayıt altında olan kimseye kredi vermemekte. Ancak bazıları hariç, farklı bir gelir veya mahkemelik olmayan kişilere ödeme çıkartılmakta.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinin birden fazla nedeni vardır. Öncelikle daha önce bir banka geçmişiniz varsa değerlendirme buradan başlayacaktır. Kullanmış olduğu kredi kartlar aidatlarının düzenli olarak yatmış olması gerekmektedir. Kesinlikle en az asgarisi yatmamış olan aylar eksi puan olarak yazılmaktadır. Üstelik ödenecek olan tarihi geçirilen ve hiç yatırılmamış olan borçlanmalarda kredi puanınızı düşürecek unsurların başında gelmektedir.

Dikkatli bir şekilde geri ödenmesi gereken miktarlarda herhangi bir aksama olması, sicile işlemektedir. Bu bilgiler aracılığıyla bankalar, tüm müşterilerinin sicil kaydına kolaylıkla erişebilip, değerlendirme yapabilmektedir.

Yapılan yasa değişikleri bazı dengeleri değiştirmekte. Örneğin kırmızı çizgi adı verilen uygulama kapsamında olan kullanıcılar direkt olarak kara listede gözükmektedir. Ancak yeni yılla birlikte artık bu minvalde değerlendirilen birçok kişi kredi çekmek hakkına tekrar kavuştu. Bu nedenle bazı bankalar farklı nedenlerden dolayı onaylamasa da, yine de kredi çıkartan bankalar bulunabiliyor.

1200-Kredi-Notu-Üzeri-Kişiler

1200 Kredi Notu Üzeri Kişiler

Hangi bankalar kredi notu düşük kişilere kredi veriyor?

ING Bank her zaman için kredi notu düşük olanlarla için fırsat vermektedir.
Denizbank kredi notunuza göre düşük miktarlarda kredi çıkartabiliyor.
En çok desteği sağlayan bir diğer banka Akbank olarak biliniyor.
TEB Bankası, birçok kredi puanı eksi yönde olan müşterilerine kredi ödemektedir.
Garanti Bankası yeni yılda da düşük puanlı kredi talebinde bulunan vatandaşlara yardımcı oluyor.
Finansbank müşterileri, kredi notları düşük olsa kabul ettiği başvuru sayısı oldukça fazladır.
Son olarak Yapı Kredi Bankası tüm kredi işlemlerine cevap vermektedir.

Yukarıdaki bankalar, sicili bozuk olana kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bilinmesi gereken temel kurallardan birisi de normal kredi standartlarından daha fazla prosedür işlemlerine tabi olacağınızı bilmenizle başlamaktadır. Kabul görmek istediğiniz banka tarafından ekstra kefil, ipotek gibi işlemlerle güvence altına alınmak istenecektir. Belirli işlemlerden sonra, başvurunuzun kayda alınıp alınmayacağı netlik kazanacaktır. Bu nedenle herhangi bir miktar talebinde bulunmadan önce kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi kartı kullanıyorsanız, belirli düzeyde harcama yapıp, zamanında yatırabilirsiniz.

Kara-Listede-Olanlar-İçin-Asgari-Kredi

Kara Listede Olanlar İçin Asgari Kredi

Zaman ilerledikçe biriken bazı borçlar, kullanılacak olan avantajları dezavantaja çevirebilir. Bu durumda kredi çekme şansınız daha büyük bir risk altına girecektir. Kredi başvurusunun geri çevrilmesini istemiyorsanız bilmeniz gerekenler için öncelik olarak, şubeye giderken gelir beyanınızı yanında götürmeniz etkili olacaktır. Herhangi bir geliriniz olmaması durumunda krediniz iptal olur. Maaş bordronuzu yanınızda bulundurmanız 100.000 TL miktarına kadar kredi çekme şansı sunar, ancak bu miktarın üzeri bir para çekmek için taşınmaz mal beyanında bulunmanız gerecektir. Ev sahibi olarak kira geliri de, pozitif yönde ilerleme getirecektir.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Neler Yapabilirim?

Kredi notunuzu yükselterek kendi adınıza direkt olarak rahatlıkla kredi çekebilirsiniz. Devamlı olarak kullanmakta olduğunuz tüm harcamalarınızı düzene koyun ve 3 ay süre ile eksiksiz bir şekilde yatırın. Böyle süreçten geçmeniz kredi puanınızda hemen gözle görülür bir yükseliş yakalamanıza neden olacaktır. Özellikle adınıza gelen tüm resmi ödemeleri sorunsuz bir biçimde kapatmaya gayret gösterin.

Kredi-Puanlamasında-Kırmızı-Kategori

Kredi Puanlamasında Kırmızı Kategori

Bununla birlikte kredi notunun düşük olmasının farklı alanlar da oldukça sorun çıkardığı bilinmektedir. Taksitli alışveriş yapmak istediğinizde almak birçok nokta bu gibi değerlendirmelere dikkat edilmektedir. Yeni evliler için tüm ihtiyaçları karşılamak için taksitli alışveriş yolunu, kredi notunuzun yetmemesi böyle bir kolaylıktan faydalanamayacak anlamına gelmektedir.

Bu yazıyı da okumalısınız: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2019

Kredi Notu Kaç Olana Kredi Kolay Çıkar?

Kredi notu, tanım olarak finansal bir hizmet almak istediğimizde 1 ilâ 1900 puan arası taşımakta olduğumuz not olarak bilinmelidir. Bu nedenle puanımızı ne kadar yüksek tutarsak, kredi çekmek istediğimizde, taksitli alışveriş yapmak istediğimizde çok daha rahat işlemlerimizi hallediyoruz.

900 puan altındakiler bankalar tarafından risk grubuna giriyor. Böyle bir listedeyken kredi çekmek için sabit bir kayıtlı gelire ihtiyacınız var. Yani sicili bozuk olana kredi veren bankalar bunu genelde istiyorlar. 1200 kredi notu üzeri kişiler için daha yüksek kredi miktarları rahatlıkla ödenebiliyor. Sizler de bu imkanları garanti altına alarak kredi çekmek istiyorsanız, kredi puanlanmasında kırmızı kategoride olmamanız gerekmektedir.

Kredi kartınızın kullanmanız bile kredi notunuzu düşürebilir fakat ödendikçe hemen sisteme yansıyacaktır. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu kredi notunuzun krediniz onaylanmadığı zaman da düştüğünü bilmeniz gerekmektedir.

En çok kredi notu düşüren nedenlerin başında icra ve diğer kanuni takipler gelmektedir. Bu aşamalar esnasında veya sonradan borcunuzu öderseniz tekrar tüm notunuzun yükselmeye başlar.

Kara Listede Olanlar Kaç Puanda Kredi Kullanabilirler?

Kara listede olanlar için asgari kredi notu 900 üzeridir. Çünkü bankalar 900 puan altında olan her kişiyi risk olarak sınıflandırmaktadır. Bu durum sistemde kayıtlı olduğu için bütün bankalar otomatik olarak bilgilerinize ulaşabilmektedir.

Kara-Listeden-Çıkmak-İçin-Yapılacaklar

Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılacaklar

Bu tarz sorunlardan kurtulmak adına siz de hızlı bir şekilde düşük limitli bir kredi kartı temin edin ve bununla birlikte göstermekte olduğumuz tüm harcamaları vaktinde ödeyin.

Çekmek istediğiniz tutarın ölçüsüne göre kredi çekme şansı bulabilirsiniz. Bankalar talep etmeden kefil götürmeniz de sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Yukarı bahsettiğimiz sicili bozuk olana kredi veren bankalar a bu yolla başvurmanız asla kötü sonuçlanmayacaktır. 2019 yılında tasarlanan yasa tasarıları, kredilerin kullanımını daha makul hale getirdi. Sizler de gelir olarak gösterebileceğiniz evraklarla, sunulmakta olan fırsatları değerlendirebilirsiniz. Daha önce üzerinize olan tüm borçlanmaları kapatın ve normal harcamalar yaparak, düzenli bir ödeme yaptığınızı belgeleyin.

Banka Sicilini Temiz Tutmak

Banka sicilini temiz tutmak için yapılması gereken birinci konu, otomatik ödeme talimatı vermek ya da düzenli olarak ödeme yapmanız şarttır. Borcunuzu ödedikten sonraki harcamalarınıza daha fazla özen göstermeniz gerekecektir. Çünkü bu evreden sonra tekrar puan yükseltmek çok fazla zaman alabilmektedir.

Kara listeden çıkmak için yapılacaklardan bir diğer hamle, adınıza kayıtlı tüm borçlarınızı tek bir noktada birleştirmek. Kesinlikle denenmesi gerekir, tek bir borç otomatik olarak tek bir taksitlendirme anlamına gelir. Burada 5 farklı borcun zamanında ödenmemesi, diğer taraftan sadece bir borcun ödenmemesi gözükecektir. Bu durum tartışmasız sistem üzerinde daha az puan kırılmasına neden olacaktır.

Ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız durumunda, yüklü bir miktar ödeme yapmış olarak gözükeceksiniz. Örneğin 350 TL farklı bir yere 600 TL farklı bir yere ödemeniz yerine 950 TL olursa, oldukça göze çarpan ve bir o kadarda hızlı bir gelişim elde etmenize yardımcı olan bir miktara dönüşür. Sicili bozuk vatandaşların kredi çekebileceği bankaların tespiti kadar bu konuda kredi çekmek için oldukça önemlidir.