Torun Bakma Maaşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

2017 yılında başlatılan uygulama ile birlikte çalışan annelere destek olmak amacıyla torun bakma maaşı adı altında devlet desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için çocuğa babaanne ya da anneanne tarafından bakılması gerekir. Aynı zamanda gerekli başvuru şartları de eksiksiz şekilde sağlanmalıdır.

Torun Bakma Maaşı Hangi İllerde Var?

İlk etapta on tane pilot il için belirlenen bu yardımı alabilecek iller şu şekildedir: Sakarya, Gaziantep, Konya, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Tekirdağ, Kayseri. Proje kapsamında sadece bu illerle ikamet edenlerin başvuruları kabul edilir.

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? 

Torun bakma maaşı başvurusu internet üzerinden ve ilgili müdürlüklere olmak üzere iki şekilde yapılır. İlgili müdürlükler kapsamında başvuru yapılabilecek yerler İŞ-KUR müdürlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK müdürlükleri şeklinde ifade edilir. Yapılan başvuruların kabul edilmesi ile birlikte aylık 425 TL destek sağlanır ve bu ödemeler PTT üzerinden yapılır. Bu yardımı alabilmek için çocuğun üç yaşından büyük olmaması ve bakacak olan babaanne ya da anneannenin 65 yaşından küçük olması ile çocuğa bakabilecek durumda olduğu doktor raporu ile belgeleyebilmesi gerekir. Bu takdirde karşılıksız olarak verilen yardım parası on iki ay boyunca devam ettirilir.

Torun Bakma Maaşı Şartları Nelerdir?

Torun bakma maaşı başvuru şartları içerisinde ilk sırada TC vatandaşı olmak ve proje kapsamında belirtilen illerde ikamet ediyor olmak şartı yer alır. Buna göre anne ve çocuk aynı evde, bakacak olan anneanne ya da babaanne ise ilgili il sınırları içerisinde yaşamalıdır. Ayrıca anne on sekiz yaşını doldurmuş olmalıdır.

Çalışma durumu açısından bakıldığında destek boyunca annenin işten ayrılmaması, başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması ve analık iznini doldurmuş olması gerekir. Anne ve babanın aylık ücret gelirlerinin belirlenecek olan üst sınırı aşmaması da şartlar arasında yer alır.

Torun bakma parası alınırken evde bebek bakıcı adı altında başka kimse istihdam ettirilmemelidir. Bunun yanı sıra işvereni ile annenin arasında üçüncü dereye kadar kayın ve kan hısımlığı ilişkisi bulunmamalıdır. Ayrıca çocuğa bakacak olan büyükannede buna engel olacak ruhsal ya da fiziksel bir rahatsızlık bulunmamalıdır.