Vadeli Mevduat Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?” gibi soruların cevapları bu yazımızda. Fazla zamanınızı almadan detaylara geçelim:
Bankada belirli bir süre boyunca para yatırılan hesaba vadeli mevduat hesabı denmektedir. Vadeli hesaplar döviz veya Türk Lirası cinsinden olabilir. Vadeli mevduat içerisinde birikimler belirli bir süre boyunca faiz kazanırlar. Bu süreye de hesabın vadesi denmektedir. Vade çeşitleri bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak vade seçenekleri 24 ay, 12 ay, 3 ay ve 1 ay olarak karşımıza çıkar.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Bankalar arasında aynı zamanda döviz mevduatına ödenen faiz miktarları, yıllık faiz oranları değişiklik göstermektedir. Vadeli hesaplara ödenen faizler ise piyasa değerine göre değişmektedir. Her vadenin süresine göre farklı faiz oranları uygulanmaktadır.

Bankanıza otomatik olarak vade yenilenmesi ve hesaba farklı vade tanımlaması talebi verilebilir. Aynı zamanda yatırılan paranın bağlantılı olduğu vade sonunda, işleyen faiz oranı ve ana para birlikte çekilebilir. Birikim ve yatırım yapmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan biri vadeli mevduat hesabı olmaktadır. Çünkü vadeli mevduat hesabı özellikle yatırım ve birikim yapmak isteyen kişiler için ideal bir seçenek olmaktadır. Vadeli hesabınızda bulunan paranızın zaman içerisinde değer kazanması da mümkündür. Vadeli hesabın avantajı da burada yatmaktadır. Bu hesaba yatırmış olduğunuz parayı her zaman çekebildiği gibi faizli olarak da çekilmektedir.

Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Vadeli hesap açmak için öncelikle bankanın belirlemiş olduğu minimum tutarı hesabınıza yatırmanız gerekir. Bankadan bankaya bu miktar değişiklik göstermektedir. Yatırımınızı döviz veya Türk Lirası cinsinden yapabilirsiniz. Faiz getirisinin daha yüksek olmasını istiyorsanız eğer hesabın vadesini uzatmanız ve yatırmış olduğunuz paranın miktarını arttırmanız gerekir.
Para biriktirme ve yatırım yapma konusunda vadeli hesaplar kişilere kolay ve risksiz gelir elde etme fırsatı sunmaktadır. Kaybolma veya çalınma riskinden uzak bir şekilde banka güvencesi altında bu para yatırıma dönüştürülür. Aynı zamanda enflasyona karşı da paranızın değeri korunmuş olunur. İster küçük birikimler elde etmek isteyin isterseniz de tasarrufların değerlendirilmesini isteyin en ideal yatırım seçeneği vadeli mevduat hesaplarıdır. Bu sayede hem siz kazanırsınız hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olursunuz.

Ayrıca “Yatırım hesabı nedir, yatırım hesabı nasıl açılır?” gibi soruların cevapları için linke tıklayabilirsiniz.