Diyelim ki kredi çektiniz ve daha önce kredi yapılandırma yaptınız. Bu durumda aklınızdaki “Yapılandırılmış kredi tekrar yapılandırılabilir mi?” sorusuna cevap vereceğiz bu yazıda.

İnsanlar günümüzde nakit ihtiyacını kredi çekerek gidermektedir. Bu kredilerin ödenememesi durumunda ise yapılandırma yoluna gidilerek daha kolay bir ödeme planı oluşturuluyor. Yapılandırılmış krediyi de ödemekte güçlük çekiyorsanız bu durumda yapılandırılmış kredi tekrar yapılandırılabilir mi sorusuna cevap bulmak zorundasınız.

Kredi çeken vatandaşlar kimi zaman ödemelerini yeterince düzenli yapamamaktadırlar. Buna bağlı olarak ödemelerde gecikmeler meydana geldiğince kredi siciliniz ve kredi notunuz olumsuz etkilenmektedir. Art arda 3 taksidin gecikmesi durumunda ise kredi çektiğiniz bankanız sizi idari takibe alır. Bu tip bir durumla karşılaşmamak adına kredinizi yapılandırmanız sizin için en yararlı yol olacaktır.

Kredi yapılandırması nasıl yapılır?

Eğer ödemekte güçlük çektiğiniz bir kredi borcunuz varsa bu durumda bankanıza başvurarak kredinizi yapılandırmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu yapılandırma işlemine bankacılık dilinde refinansman denilir. Aklınızda bulunsun. Bu sürecin ardından bankanız, farklı faiz oranları ile size yeni bir ödeme planı hazırlar. Bu aşamada kredi notunuz ve kredi siciliniz büyük önem taşımaktadır. Sonrasında ise ödeyebileceğiniz aylık taksitler gözönünde bulundurularak yeni bir kredi çekiyor gibi işlem yaparsınız.

Önemli not
Eğer kredi yapılandırmasında borcunuz olan bankayı seçerseniz ek işlem ücreti vs. ödemezsiniz ama farklı bir bankadan kredi yapılandırma yaparsanız ek işlem ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.

Yapılandırılan kredi tekrar yapılandırılabilir mi? Kredi yapılandırma

Diyelim ki bir kredi çekmiştiniz fakat ilerleyen zamanlarda kredinizi ödeyemez duruma geldiniz. Daha kolay ödeyebilmek için de kredinizi yapılandırdınız. Sonrasında yapılandırdığınız kredi borcunu da ödeyemeyecek duruma geldiniz ve tekrar kredi yapılandırmasına ihtiyacınız var.

Kredinizi yeniden yapılandırmak için başvuru yaptığınızda bankanız sizin kredi notunuz ve kredi sicilinizin temizliğine bakar. Bankanın bu kriterlere bakmasının sebebi, sizin borcunuzu vaktinde ödeyebilmek gücüne sahip olup olmadığınızı tespit etmektir. Eğer bankanın istemiş olduğu kredi notu ve kredi sicili kriterlerine uygunsanız kredinizi tekrar yapılandırabilme şansına sahipsiniz.

Her ne kadar kredinizi tekrar yapılandırabileceğinizi biliyor olsanız da bazı bankalar ikinci yapılandırmayı yapmamaktadır. Bunun için bankanızla görüşmeniz en güncel ve sağlıklı bilgileri almanız gerekmektedir. Eğer gecikmede borçlarınız yoksa ve taksitlerinizi de vaktinde ödüyorsanız genelde ikinci yapılandırmaya izin verilmektedir.

Kredi kartı tekrar yapılandırılabilir mi? Kredi kartı yapılandırma

Ülke genelinde neredeyse herkeste en az 1 tane kredi kartı vardır. 2019 yılının ilk ayında yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre ülkemizde kredi kartı sayısı 66 milyon 300 bin civarında. Buna bağlı olarak da kredi kartı borcunu ödeyemeyip yapılandırma yapan vatandaş sayısında hızlı bir artışın mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Diyelim ki kredi kartı borcunuzu yapılandırdınız ama yapılandırma sonrası da ödemekte güçlük çekiyorsunuz. Bu durumda kredi kartı borcunu yeniden yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bunun için ilgili bankanın herhangi bir şubesine giderek kredi kartı borcunuzu yeniden yapılandırmak istediğinizi belirtin. Bu aşamada sizi zorlamayacak tutarda bir ödeme yapabileceğinizi ve ne kadar aylık taksit ödeyebileceğinizi açıkça söyleyin.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Borç kapatma kredisi veren bankalar

Yapılandırılan kredi kartı borcunda kredi kartları birçok bankada kullanıma kapatılmaktadır. Zira bu sizin için çok mantıklı bir adım olacaktır. Böylelikle kredi kartınız kapatıldığında daha fazla harcama yapmanızın önüne geçmiş olacaksınız.

Kredi kartı borcu yapılandırma esnasında bankanın en fazla dikkat edeceği kriterler kredi yapılandırmada olduğu gibi daha önceki ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız, kredi siciliniz ve kredi notunuz olacaktır. Buna bağlı olarak birine yapılandırma yapılabilirken diğer kişiye yapılandırma imkanı sağlanamayabilir.