Yatırım hesabı fon, hazine fonları, devlet tarafından oluşturulan tahviller eurobond ve altın hisse senedi v.b yatırım araçlarına gerçekleştirilecek işlemleri yapmanızı sağlayan hesaptır. Yatırım hesapları bankalar tarafından açılmaktadır. Örneğin, bankadaki mevduat hesabınızı yatırım hesabı olarak da kullanabilirsiniz. Genellikle mevduat hesapları müşterilerin sıkça kullandığı bir hesap türüdür. Bankadaki varlıklarını korumak ve arttırmak adına açılan bir hesaptır. Tüm yatırımlarınız bankalarda güvence altında dururken sizin de içiniz rahat edebilir. Bazı müşteriler hırsızlık gibi olumsuz durumlara karşılık varlıklarını bankaya yatırmaya karar verir. Sizler de hem önlem hem de kazanç için yatırım hesabını tercih edebilirsiniz.

Anne-babalar genellikle çocuklarının eğitim masrafları için bu hesabı kullanmaktadır. Birikim yaparken bir taraftan da kazanç elde edebileceğiniz bir hesaptır. Ayrıca yatırım amaçlı açılan hesap ile altın hesabı da aynı işlevi görmektedir. Hem birikim hem de yatırım için Altın hesabınızı açtırabilir, kısa süre içerisinde kullanabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabını açmak için şubelerden, ATM’lerden, internet bankacılığı ile telefon bankacılığı aracılığıyla istediğiniz zaman açabilirsiniz. Açtığınız hesap ile anında hisse senedi, altın, eurobond, devlet tahvilleri, yatırım fonu, döviz,  varant gibi yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman alım, satım işleri yaparak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Hangi Bankalardan Yatırım Hesabı Açılmalıdır?

Bu durum müşterinin hangi banka ile ilişki içerisinde olduğuna bağlıdır. Örneğin; Garanti Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, YapıKredi, Halkbank gibi çeşitli bankaların müşterisi iseniz o bankadan hesabınızı kolaylıkla açtırabilirsiniz. Bazı bankalar müşterileri için hesabında olabilecek işlemler karşılığında ücret talep etmektedir. Bu nedenle hesap işletim ücreti ödeyerek cebinizden ek bir tutar çıkabilir. Bu durumu göz önüne alarak herhangi bir işlem için ücret almayan bankalardan hesabınızı açtırabilirsiniz.


Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yatırım hesabınızın içerisinde herhangi bir yatırımınız yok ise hesabınızı kapatabilirsiniz. Bankadan açılan hesap için şube, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve ATM’ler aracılığı ile hesabınızı kapatabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı için şifrenizi bilmiyorsanız bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşerek şifre oluşturabilirsiniz. Böylece şubeye kadar gitmenize gerek kalmadan tek tıkla işinizi kolayca halledebilirsiniz.

Finans sektörü ile ilgili sözlük niteliğinde bilgilere nedir sayfamızdan ulaşabilirsiniz.