Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanılabilir mi?

Yurt dışına çıkan vatandaşların aklındaki en büyük sorulardan biri olan Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır? sorusunun cevabını veriyor olacağız bu yazıda. Yurt dışında kredi kartı kullanımı için yazımızı okumaya devam edin. Yurt dışına çıktığında nakit harcama yapmak istemeyenler kredi kartı ile alışveriş yapabilirler. Hatta nakit yerine kredi kartını kullanmanın tüketiciye sağladığı pek çok avantaj da vardır.

Yurt Dışında Hangi Kredi Kartları Kullanılabilir?

Türkiye’de kullanımda olan kredi kartları Visa ve Mastercard altyapısına sahip olduğundan, yurt dışına çıkarken yeni bir kredi kartı almaya ihtiyaç yok. Mevcut kredi kartıyla yurt dışında da alışveriş yapılabilir. Ancak American Express altyapılı kredi kartlarının her ülkede geçerli olmayacağını da bilmelisiniz. Bunun için bankanızdan destek alabilirsiniz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Yurt dışında kredi kartı kullanımı için çok basit birkaç adımı yerine getirmeniz yeterlidir. Bunun için alt başlıktaki kredi kartını yurt dışı kullanımına açma konusunu okumanızı öneririz.

Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanıma Nasıl Açılır?

İster Visa ister Mastercard uluslararası geçerliliği olan kredi kartlarıdır. Ancak kredi kartları ilk etapta yalnızca yurtiçi alışverişe açık olarak gönderisi yapılır. Bu nedenle kredi kartı harcamaları yurt dışına açılmalıdır. Banka Çağrı Merkezi’ni arayarak müşteri danışmanına talebin iletilmesinin ardından kart yurt dışı harcamalara açılacaktır. Ayrıca bankanın işleme izin veriyor olması durumunda İnternet Bankacılığı üzerinden de açılabilir.

 Yurt Dışı Harcamalarına Ek Faiz veya Ücret Alınır mı?

Tüketici yurt dışında yapılan harcamaların ekstre borcuna TL mi yoksa döviz cinsi olarak yansıtılması gerektiğini belirtir. Buna göre harcamanın TL cinsine çevrilerek yansıması talep edildiğinde, harcama bankaya iletildiği günün döviz kurunca TL’ye çevrilir ve ekstreye yansır. Döviz cinsinden olması durumunda ise harcama karta döviz olarak yansır. Buna göre uluslararası kart kuruluşlarının işlem kuralı neyse ona göre ekstrede ödenek oluşur.

Yurt dışı harcamalarından bazı bankalar ek faiz alırken bazıları ekstre ödeme tarihinde gecikme olmaması durumunda ek bir ücret veya faiz yansıtmamaktadır. Örneğin; QNB Finansbank, ekstre gecikmesi olmaması durumunda harcamaya faiz yansıtmamaktadır. Garanti Bankası ise %1,15 işlem ücreti almaktadır.

Bu yazıyı da okumalısınız: Finansbank nakit avans nasıl çekilir?

Yurt Dışında Kedi Kartına ATM’den Kart Ödemesi Yapılabilir mi?

Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır? sorusunun yanında bir de ATM üzerinden kart ödemesi yapılabilir mi sorusu zihinlerde şekilleniyor. Kullanılan kartın banka ATM’si yurt dışında olması durumunda herhangi bir ücret ödemeden karta para yatırıp kullanılabilir. Ancak bankanın olmadığında Visa veya Mastercard programını destekleyen bir ATM’de kullanılabilir. Bu durumda kartın ait olduğu banka yurt dışı ATM kullanımından doğan komisyon ücretini de kart borcuna yansıtacaktır. Yurt dışı kredi kartı borç ödem işlemleriyle ilgili anlaşmalı bankalar hakkında detaylı bilgi almak için bankanızla görüşmelisiniz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

Yurtiçi harcamalarında olduğu gibi yurt dışında da kredi kartları kullanılabilir. Kart kullanımı yaparken bazı noktalara dikkat etmek güvenilirliği artıracaktır. Özellikle kartın kopyalanmasına karşı her harcamadan sonra fişin kontrol edilmesi önemlidir. Slipleri saklayarak oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı önlem alabilirsiniz.

Kredi kartı limiti yüksek olan tüketiciler yurt dışına çıkmadan önce güvenlik nedeniyle kart limitini düşürebilir. Böylece herhangi bir dolandırıcılık durumuna karşı önlem alınmış olacaktır. İnternet veya Mobil Bankacılık aracılığıyla da harcamalar kontrol edilebilir. Adınıza ait olmadığını düşündüğünüz bir harcama olması durumunda ise bankanızı arayarak harcama itirazında bulunmalısınız. Böylece yapılan araştırmalar neticesinde harcama itirazınıza istinaden oluşan zararı banka karşılayabiliyor.

Yurt dışında kredi kartı nasıl kullanılır? yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz diğer konulara da bakarak çeşitli alanlarda bilgi edinebilirsiniz.