Ziraat Bankası enflasyona endeksli konut kredisi diğer konut kredileri arasında dikkat çekiyor. 

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlamak amacıyla 17 Haziran 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile “Enflasyonu baz alan konut kredisi” kampanyasının çalışmalarını başlattı.

Günümüzde ev almak isteyen ve yeterli parası bulunmayan ve bunun için kredi çekmek isteyen kişiler faiz oranlarının yüksekliğinden şikayet etmekte. Ziraat Bankası enflasyona bağlı konut kredisi kampanyası ile kişilerin uygun faiz oranlarında ev almalarına yardımcı olmak amaçlamaktadır.

Ziraat Bankası Enflasyona Bağlı Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası konut kredisi kampanyasındaki amaç; önümüzdeki günlerde faiz oranlarının düşmesini bekleyen müşterilerin uygun faiz oranlarında konut sahibi olmalarını sağlamak amacıyla başlatılan bir çalışmadır.

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı;

İlan edilen Enflasyon Oranı (TÜFE) + Banka Tarafından Belirlenecek Marj Oranı toplamından oluşacaktır.

Kredi kullanım aşamasında müşterinin 6 veya 12 aylık periyotta ve enflasyon oranına göre dönemsel olarak güncellenerek kredi faiz oranı belirlenecektir. Faiz oranı güncellenirken Merkez Bankası tarafından yayınlanan enflasyon oranı (TÜFE) referans alındıktan sonra bankanın uygulayacağı marj oranı toplanarak kredi faiz oranı belirlenecektir.

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası enflasyona bağlı konut kredisi için sözleşme tarihinde belirlenen aylarda faiz oranı güncellemesi yapılacaktır. Ayrıca içinde bulunulan aydan önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı olarak esas alınacaktır.

Enflasyona endeksli kont kredisinin diğer özellikleri ise şunlardır;

  • Satın alınacak olan konutun % 80’ine kadar konut kredisi kullanılabilecek.
  • En fazla 120 aya kadar vade belirlenebilir.
  • Kredinin erken ödeme yapılarak kapatılması durumunda herhangi bir ekstra ücret ödenmeyecek.
  • Müşteriler isterlerse kredinin vade süresi içerisinde diledikleri zaman sabit faizli konut kredisi ürününe geçiş yapıp kredilerini devam ettirebilecekler.
  • Bu kredi ile sıfır veya ikinci el konut alınabilecek.

Bu yazıyı da okumalısınız:

Ziraat Bankası Enflasyona Dayalı Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası enflasyona endekslenmiş konut kredisine başvuru için yaşadığınız yerdeki Ziraat Bankası şubelerine giderek buralardan bilgi alabilirsiniz. Şube yetkilileri kredinin özellikleri hakkında ve başvuru için gerekli belgeler hakkında ayrıntılı bilgi vererek kredi işlemlerinde sizlere yardımcı olacaktır.

Daha detaylı bilgi için: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/konut-gayrimenkul/enflasyona-endeksli-konut-kredisi