Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma

Ziraat Bankası kredi kampanyaları yoluyla bankadan alınan krediler için belli bir ödeme planı oluşturulur ve ödeme sürecinde bu plana uygun davranılması gerekir. Düzenlenen kampanyalar neticesinde kredi almak ne kadar kolay olsa da geri ödemek bazı insanlar için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda müşteriler için tüm bankalar gibi Ziraat Bankası kredi yapılandırma imkanı sağlanır. Buna göre kredi borcu aylık ödeme tutarında düzenleme yapılır ve bu sayede ilgili müşteri için borç ödenebilir hale getirilir. Bu uygulamadan yararlanabilmek için mevcut kredi ya da kredi kartı borcu ile ilgili olarak yasal takibe girilmemiş olması gerekir. Bu kural Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu tarafından getirilmiştir. Üç ay üst üste ödenmeyen borçlar için bankalar takip başlatır. Bundan dolayı ilgili kişinin maaşına ya da mevcut mallarının bir kısmına el koyulur.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi yapılandırması yaparken genellikle vade kırk sekiz ay olarak belirlenir. Bazı krediler için ise yetmiş iki ay vade seçeneği uygulanır. Ödenemeyen kredi borçları yasal yollarla tüketiciden alınmaya çalışılır. Bu süreden önce ise banka ilgili müşteriye borcunu ödemesi için ikazda bulunur. Kurulan bu iletişimde dileyen müşteriler borçlarını ödeyemedikleri ve yapılandırma yapmak istediklerini dile getirir. Koşullar yeterli olduğu takdirde banka bu konuyla ilgili müşteriye teklifte bulunur. Uygulanacak yapılandırma için güncel faiz oranları kullanılır.

Yazı önerisi: EFT nasıl iptal edilir?

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası taşıt kredileri için yapılandırma olanağı sunar. Bu imkandan yararlanabilmek için bankanın en yakın şubesine giderek müşteri temsilcisi aracılığıyla başvuru yapılabilir. Bunun haricinde Ziraat müşteri hizmetleri aracılığıyla da kredi yapılandırma başvurusu gerçekleştirilir. Yapılandırmanın yapılmasıyla birlikte ilgili kişinin sicili bozulmamakta ve kara listeye düşmemektedir. Bundan dolayı sicili bozmamak adına kredi borcunu ödeyemeyen pek çok kişi kredi yapılandırmasına başvurur. Böylece borcun aylık ödenen tutarı düşürülür ve daha ödenebilir hale getirilir.

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırmanın Avantajları

Kredi yapılandırma avantajları içerisinde sicili bozmama ve kara listeye düşmemenin yanı sıra Findeks kredi notu düşmemesi, kredi çekilme istendiğinde sıkıntı yaşanmaması, bankanın icra göndermemesi ve takip başlatmaması gibi avantajlar da yer alır. Dolayısıyla bireysel kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekiliyorsa, aylık gelir durumunda beklenmedik bir düşüş yaşandıysa ve buna benzer sebepler varsa yeniden yapılandırma işlemleri zaruri hale gelir. Yapılan ek düzenleme ile birlikte yapılandırmanın yetmiş iki aya kadar uzatılabilmesi sayesinde ödenemeyen borçlar ödenebilir şekle çevrilir.